Kezdőoldal » Politika » Pártok, kormányzás » Az Alaptörvény kimondja, hogy...

Az Alaptörvény kimondja, hogy a parlamenti párt arányok miként vannak elosztva? Vagy, hogy lehet egy demokratikus országban úgy szavazni a parlamentben, hogy a kormánypárt pimaszul többségben van? (ergo esélye sincs az ellenzéknek)

Figyelt kérdés
Előre is bocsi, ha ez teljesen egyértelmű, de én ennyire nem vagyok jártas a politikában, ezért merült fel bennem.

2020. nov. 11. 19:38
 1/5 anonim ***** válasza:
16%
Sajnos nem. Ott kifulladtunk 89be hogy nem hazudhatunk vagy manipulálhatunk tömegeket.
2020. nov. 11. 19:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

Kérdező, valahol nagyon eltévedtél.

Semmiféle korlátozása vagy törvényi elosztása nincsen a parlamentnek a pártok között - egyszerűen a választásokon a szavazatok döntik el hogy milyen lesz a parlamentben a bejutott pártok aránya, kik lesznek a politikusok, mint képviselők a parlamentben.

A választási törvény szabályozza azt, hogy a parlamentben hány mandátum kerül kiosztásra és milyen módon. A világon nincs két azonos választási törvény. A briteknél kizárólag egyéni körzetek vannak, nincsen kompenzáció. Ha ott egy pártnak minden körzetben van 20% szavazata, de egyik körzetben sem tud győzni, akkor sem jut be a parlamentbe, ahogy ha a másik párt minden körzetben éppen csak 30-40%-os szavazat többséggel első lesz, akkor akár teljesen egyedül az a párt alkothatja a parlamentet abban a ciklusban.

Éppen így a franciáknál az első körben 13% szavazatot szerzett LePen féle pártnak a végén mindösszesen 8 képviselője lett, a náluk alig 2-szer több, 28% szavazatot szerző Macron féle pártnak pedig 308 képviselője. Ez is demokratikus és törvényes, hiszen a választási törvényük szerint a választásuk 2 fordulós és ezek a szabályai. Te még sem vagy felháborodva azon, hogyan lehet ekkora többsége Macron pártjának alig 28%-os támogatottság mellett, hogy megszerezhették vele az 577 tagú képviselőház többségi képviseletét.

Nálunk 1990 óta vegyes rendszer van, egyéni és listás mandátumokkal. Ebben annyi változás volt, hogy nem 2 hanem 1 fordulós lett a választás és kevesebb a parlamenti képviselők száma. Az ellenzéknek minden alkalommal meg van az esélye, ezért is vannak most is ott a parlamentben. Ha 15 egyéni körzetben tudott győzni más képviselő, akkor győzhetett volna az összesben.

2020. nov. 11. 20:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 Deák Dominik 2020 ***** válasza:
68%

Ahogy 2-es írta, az arányok a választási eredményektől függnek.


A kérdés logikája kissé fordított, hiszen nem azért van többségben a kormánypárt, mert ők kormányoznak, hanem azért kormányozatnak ők, mert ők vannak többségben.


Az más kérdés, hogy a Fidesz úgy alakítgatta a helyzetet, hogy neki legyen kedvezőbb.

2020. nov. 11. 20:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 Alex Fly ***** válasza:
Még nem. De a választásokig még ezerszer beleírhatják...
2020. nov. 12. 00:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Értem, köszi!Nem vagyok eltévedve, csak nem követtem eddig a magyar politikát, illetve nem láttam át, hogy itt hogy működnek a választások. Nemrég költöztem Magyarországra.
2020. nov. 12. 14:10

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!