Kezdőoldal » Politika » Pártok, kormányzás » Mik az okai a majdnem 50 ezer...

Mik az okai a majdnem 50 ezer darab érvénytelen levélszavazatnak?

Figyelt kérdés

Egyáltalán lesz-e statisztika erről? Nagy eséllyel nem a szántszándékkal érvénytelenül leadott szavazatok vannak többségben. Ekkor viszont jó lenne a választókat tájékoztatni hogy máskor elkerülhessék a hasonló eseteket.


A kérdés kiírásakor a feldolgozott levélben leadott listás szavazatok száma: 318 083

- Ebből érvényes: 268 766, érvénytelen: 49 317 - ez több mint 15%-ot jelent. A levélben érkezett listás szavazatokat 100%-osan feldolgozták.

Forrás: [link]



2022. ápr. 9. 23:42
 1/8 anonim ***** válasza:
90%
Gyakran elrontják az azonosító lapot, vagy a belső borítéknál nem zárják le... Volt részletes tájékoztató hogy hogy kell, de minden évben sokan elrontják.... de aki ezt a feladatot nem tudja abszolválni lehet jobb is ha...
2022. ápr. 9. 23:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%

Másik kérdésnél pont most válaszoltam erre.

Igen, ez a tendencia.

2014-ben majdnem 35%-a érvénytelen volt a levélszavazatoknak és 2018-ban is több, mint 15% érvénytelen volt.

2022. ápr. 9. 23:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 tobas ***** válasza:
100%

"Egyáltalán lesz-e statisztika erről? "


Igen, hiszen 4 éve is hasonlóan sok érvénytelen szavaz volt.


Megkapják az azonosítólapot, ami magyarul van és értelemszerűen ki kell tölteni(4 adat + keltezés + aláírás), majd szavazólap, amin rajta van, hogyan kell érvényesen szavazni és azt betenni a borítékra amire rá van írva, hogy "A szavazólapokat ebbe a borítékba tegye, és a borítékot zárja le."

Azért ennél jobban hogyan lehetne tájékoztatni?

2022. ápr. 9. 23:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:

#2, 3: Ha már 4 és 8 éve is ilyen mértékű érvénytelen szavazat volt, az nem véletlen.

"Azért ennél jobban hogyan lehetne tájékoztatni?" - Saját szememmel nem láttam ilyen levélszavazatos csomagot de pl. más színű, vastagított, nagyobb betűméret, háttérszínnel való kiemelés stb. segíthet.

Élőben való szavazáskor is előfordulhat (pl. átjelentkezésnél) hogy az urnába dobáskor nem ragasztják le a borítékot. Viszont élőben jobb esetben a szavazóbiztos szól hogy a szavazó ragassza le a borítékot, különben érvénytelen a szavazat.

2022. ápr. 10. 00:39
 5/8 anonim ***** válasza:
100%

#4 Élőben nem is kell leragasztani a borítékot, mert azonnal bekerül az urnába és senki nem nyúl hozzáutána amíg az egészet ki nem bontják megszámolni.

A levélszavazatot azért kell lezárni, kétszer, mert a külső boríték biztosítja hogy eljusson a szavazat a címzetthez, a belső boríték pedig biztosítja az anonimitást, tehát hogy a külső boríték felbontásakor se lehessen látni a szavazólapot, csak amikor a sok másikkal összekeverve kibontják.

Megtették amit meg lehetett tenni, ettől még sok a félreértés. Amikor meg most biztosították a lehetőségét annak, hogy a levélszavazatokat a konzulátuson lehessen kitölteni segítséggel - vagyis hogy magyarázzák az illetőnek ha kéri, hogy mit kell tennie, akkor meg egyből jött a támadás, hogy manipulálni akarják a szavazatokat.

2022. ápr. 10. 01:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 tobas ***** válasza:
100%

"Viszont élőben jobb esetben a szavazóbiztos szól hogy a szavazó ragassza le a borítékot, különben érvénytelen a szavazat."


Te voltál szavazni? Én az elmúlt évtizedben nagyon sok szavazáson ott voltam, mint biztos. A boríték csak macera, nem kötelező elem. Én most is behúztam szabályosan aztán összehajtottam majd simán benyomtam az urnába a borítékot meg visszaadtam.


Egyedül a zöld átjelentkezési szavazat érvénytelen leragasztás nélkül.


"Saját szememmel nem láttam ilyen levélszavazatos csomagot"


[link]


Parancsolj, így már gondolom nem okoz gondot elmondani, hogy számodra mi nem egyértelmű.

2022. ápr. 10. 07:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 Andizsuzsi ***** válasza:
100%

"Viszont élőben jobb esetben a szavazóbiztos szól hogy a szavazó ragassza le a borítékot, különben érvénytelen a szavazat."


Élőben borítékba sem kell tenni.

2022. ápr. 10. 07:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:

#5-7: Átjelentkezésnél kellett, a mi szavazókörünkben többször hangsúlyozták.


#6: Köszi a képet. Nyilván minden egyértelmű. Viszont a fentiek állnak. Pl. egy kevésbé odafigyelő/jól látó ember esetén előfordulhat hogy valamelyik sor elkerüli a figyelmét, vagy azt hiszi másnak kell kitöltenie. Persze mondhatjuk így járt. Viszont ezzel feleslegesen munkát generálnak másoknak. Másrészt ez megiscsak pár fokkal "nehezebb" mint élőben egy sima X-et a megfelelő helyre behúzni.

2022. ápr. 10. 18:40

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!