Kezdőoldal » Politika » Pártok, kormányzás » Mi az hogy listás szavazás?...

Mi az hogy listás szavazás? Mire jó? És milyen a nem listás (ha van olyan)?

Figyelt kérdés
2011. jún. 18. 16:51
 1/9 anonim ***** válasza:
100%

Azt jelenti, hogy minden párt állít egy listát azokról az emberekről, akiket szeretne bejuttatni a Parlamentbe, mint képviselőt. Erre a listára szavaznak a választópolgárok és ha mondjuk 20 mandátumot szavaznak meg az adott pártnak, akkor a listán szereplő első 20 ember jut be a Parlamentbe. Ezen kívül minden választókörzet választ egy országgyűlési képviselőt. Tudtommal ebből minden párt csak egyet indíthat választókörzetenként, illetve itt indulhat független (párton kívüli) egyén is.

Azt nem tudom, miért jó a listás szavazás. Régen, pl. a reformkorban nem volt ilyen. Akkor csak egyéni képviselők voltak. A pártoknak hasznos, hogy a főmuftijaikat bejuttathassák a Parlamentbe akkor is, ha az illetőt, személy szerint, az egész ország rühelli. De konkrétan nem tudom miért vezették be.

2011. jún. 18. 17:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:

Szóval a párt dönti el h a pl 5 ember bejut a lista szavazatok alapján ki lesz az első 5?

"Ezen kívül minden választókörzet választ egy országgyűlési képviselőt." nem önkormányzati képviselőt akartál írni?

2011. jún. 18. 17:33
 3/9 anonim ***** válasza:
100%

Igen, de fordított a sorrend. A lista már előre megvan. A választásokkor csak az dől el, hogy az első hány kerül be.

És nem, nem önkormányzati képviselőt akartam írni. Az önkormányzati képviselők nem a Parlamentben vannak és nem az országgyűlési választásokkor választjuk őket, tehát közük sincs az egészhez.

A Parlamentbe kétféleképpen jutnak be a képviselők. Listáról és egyéni képviselőként. Illetve a maradék részmandátumokat kompenzációs lista alapján osztják ki. (Ezt én sem értem teljesen, hogy megy.)

Amikor országgyűlési választásokkor bemégy a szavazókörbe, két lapot kapsz. Az egyiken pártnevek vannak. Az a listás szavazás. A másik lapon pedig nevek és (ha tagja az illető valamelyik pártnak) mellette a pártja neve. Ők az egyéni országgyűlési képviselők.

Az önkormányzati képviselőket külön választjuk az önkormányzati választásokkor.

2011. jún. 18. 17:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
Ez a kotott lista, amit irtok! Van nyitott lista is, ahol az egyes listakon belul is lehet valogatni. Ilyet asszem Mo.-n csak a kisebbsegi onkormanyzati valasztasoknal alkalmaznak, de ebben most nem vagyok biztos. A lenyeg, hogy van nyitott lista is.
2011. jún. 18. 18:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

Ennyire nem vagyok otthon a témában. Én csak azt írtam le, ami ma Magyarországon van. (A nemzetiségi választási rendszert nem ismerem, úgyhogy arról nem tudok nyilatkozni.)

A Kádár-korban volt olyan rendszer, amikor ki lehetett húzogatni a neked nem tetsző emberek nevét a listáról, de ez ma már nem létezik. (Legalábbis Magyarországon nem.)

2011. jún. 18. 18:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 bumbi02 ***** válasza:

egyedül a kompenzációs lista az ami szerintem érthető dolog. Mert az hogy listán betolnak olyan embereket, akire amúgy a kutya nem szavazna.. háát. nemtom.



Kompenzációs lista, részszavazatok alapján jön össze. Ergo hivatott azt megakadályozni, hogy ne legyen az hogy minden kerületben a Fidesz nyer 51%al, az MSZP-nek meg 49%a , és akkor a parlamentbe 100% Fidesz legyen, mert így a népakarat nem teljesülne, ezért a részszavazatok alapján - magyarul figyelembe veszik hogy minden helyen 49%ot értek el - osztanak ki egy fix mandátumot.

2011. jún. 18. 19:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:

Akkor a parlamenti képviselő=országgyűlési képviselővel? Mert egyszer így egyszer úgy írtad.

Bocsi a lámaságért de érettségi tétel :S és még nem szavazhattam tavaly.

2011. jún. 18. 19:14
 8/9 anonim ***** válasza:
Mivel a Parlament az országgyűlés, ezért igen. Illetve a parlamenti/országgyűlési képviselőknek (a kettő ugye ugyanaz), van a két típusa, a listás (aki listáról került be) és az egyéni (akit mint egyént választottak meg egy adott választókörzetben)
2011. jún. 18. 19:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
Igy van. Eddig ugy volt, hogy 186 jutott be egyeni keruletekrol, 200 pedig osszesen a listakrol. Most ez valtozik, de ha jol tudom, nem lehet tudni meg hogy hogyan. Ami meg a szavazasi rendszerunkre jellemzo, az az egy szavazo egy szavazat elv. Ennek megfeleloen szavazhatsz egy egyeni kepviselore, es egy listara. A listan nem varialhatsz. Mas rendszerekben lehetseges az, hogy pl. kapsz 5 szavazatot, es azt egy listan a neked tetszo emberek kozott eloszthatod. Megint mas rendszerekben csak egy listara szavazhatsz, azon belul viszont tobb embert bejelolhetsz, prioritas szerint. Ha az egyes prioritasu embered kapott eleg szavazatot, akkor a kettes prioritasu embered szamara lesz beszamitva a szavazatod es igy tovabb. A magyar rendszerben nincs ilyen, nalunk az orszaggyulesi valasztasok listaja kotott. Ez azt jelenti, hogy ha az elso a listan Gyurcsany, akkor automatikusan o az elso prioritasu ember. Megint mas renszerekben lehetseges az, hogy tobb szavazatod is van, es ezeket listak kozott (!!!) is eloszthatod. Tehat van pl. 5 szavazatod es kettot az egyik partra adsz le, harmat meg a masikra. De mint mondtam, a magyar rendszerben csak egy szavazatod van es azt egy kotott listara adod le, amin nem varialhatsz. Plusz egy egyeni kepviselore is szavazhatsz. Ezt jegyezd meg, ha a magyar valasztasi rendszer erdekel csak, a tobbit meg felejtsd el! Szomoru, hogy egy erettsegizo nem tudja, hogy a parlament az az orszaggyules, mert ez azt jelenti, hogy alap dolgokkal nincs tisztaban. :( Es ezt nem feltetlen a te szamladra irom, kerdezo. Egy kalappal.
2011. jún. 18. 21:21
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!