Kezdőoldal » Politika » Pártok, kormányzás » Hányféle gazdaságpolitika...

Hányféle gazdaságpolitika képzelhető el középtávon?

Figyelt kérdés
Tényleg nincs alternatívája az MSZP válságkezelésének? Világszerte többféle gazdasági iskola létezik a demokráciákban, nálunk csak egyféle intézkedéssor lehetséges?
2009. ápr. 13. 20:07
 1/5 anonim ***** válasza:
84%

Ha az államnak elég sok pénze van, akkor támogathatja a cégeket és az embereket, csökkentheti az adókat, és ezáltal növelheti a fogaszást. Ennek hatására több munkahely keletkezik, mindenkinek lest munkája stb.

Ez a keynesiánus gazdaságpolitika.

Nálunk sajnos nincs elég pénz hozzá! Amerikában működik, de ott a magyar GDP többszörösét adja az állam egy-egy bank ill. biztosítócég megmentésére.

2009. ápr. 13. 22:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
76%
Sajnos úgy fest ,most nem sok választás van e téren.Azonnali bevétel(a nem kiadás is az)kell és csak utána van értelme az adó csökkentésének.Nehéz,de el kell fogadni.
2009. ápr. 14. 05:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:

Rövid távon tényleg egyensúlyt kell elérni. Középtávon viszont minimum kétféle út létezik: 1. a Keynes-i, nagyobb állami szerepvállalással; 2. a neoliberális (privatizáció, kisebb állam, önszabályozás. Mindkettő működhet, és mindkettőt alkalmazzák a válság kezelésére is.

Egyszerű példa: ha életveszélyben van a beteg, a gyógymód a vész elhárításáról szól, nem sokat lehet variálni. Ha ez megtörtént, akkor azonban kaphat antibiotikumot vagy vitamint, vagy homeopátiás bogyót vagy gyógyfőzetet vagy ... A rövid táv mellett ezért szeretném, ha a középtávú alternatívákról szót ejtenénk. Pl. a Fidesz a Keynes-i módszert hangsúlyozza, míg az MSZP-SZDSZ a neoliberális módszert folytatná.

2009. ápr. 14. 21:24
 4/5 anonim ***** válasza:

Megjegyzem, hogy az MSZP-nek nincs középtávú gazdaságpolitikája. A jelenlegi "csomag" csupán a 2009-es és 2010-es költségvetés hozzáigazítása az új helyzethez (ahhoz, hogy a gazdaság 6%-kal zsugorodik, ezért ugyanennyit le kell faragni a kiadásokból).


Középtávon két lehetőség között lesz vita. Az egyik csökkenti az újraelosztást és így képzeli el a gazdaság élénkítését. A másik, ellenkezőleg, nagy adóterhekkel dolgozik, és célzott támogatásokkal élénkíti a gazdaságot. Az utóbbit képviseli Bajnai is. Mivel az utóbbiban nagyok a korrupciós lehetőségek, ezért a politikusok számára vonzó, noha az előbbi gazdaságpolitika versenyképesebbnek tűnik (pl. Szlovákiában, Romániában stb.) Döntő kérdés, hogy a 2010-ben várhatóan kormányra kerülő Fidesz képes lesz-e szakítani azzal a gazdaságfejlesztési elképzeléssel, amely a magas adókra és az állam részvételére épül. 2000 és 2002 között a Fidesz is ilyen politikát folytatott, bár most náluk az adócsökkentés került előtérbe. Reméljük, megjön az eszük.

2009. ápr. 17. 10:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
Szeretném még megjegyezni, hogy nehezen "neoliberális" egy olyan kormány, amelynek működése idején az összes adóteher a GDP 50%-ára rúg. A Gyurcsány-kormánynak a *retorikája* volt (ál-)neoliberális, nem a gazdaságpolitikája. A gazdaság fejlesztését nem a versenyszférára bízták, hanem beszedtek az országtól 11 ezer mrd Ft adót és ebből 2,2 mrd Ft-ot "gazdaságfejlesztésre" fordítottak, miközben az adóterhek alatt szinte megfulladó vállalkozásoknak alig volt pénzük beruházásokra, ha nem vettek részt az állambácsi valamelyik fejlesztési pályázatán. Ez minden, csak nem neoliberalizmus. Közelebb van a szocializmushoz.
2009. ápr. 17. 10:39
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!