Kezdőoldal » Politika » Pártok, kormányzás » Jobb oldali szocializmus, bal...

Jobb oldali szocializmus, bal oldali kapitalizmus. Miért tartunk még a XIX. Századnál?

Figyelt kérdés

A XIX. században úgy nézett ki, hogy egyszerű a képlet: a szocializmus és a baloldaliság/egyenlősítés együtt jár, a kapitalizmus pedig a jobboldallal, a jövedelemkülönbség növelésével. Ezzel szemben a XX. században kiderült, hogy ez koránt sincs így. Utánanéztem: Mussolini volt az első jobb oldali szocialista, és a svédek az első baloldali kapitalisták az 1930-as években.


Miért tart még a magyar politikai közbeszéd a XIX. századi állapotnál? Miért azonosítjuk a baloldalt a szocializmussal és a jobboldalt a kapitalizmussal?


2011. aug. 24. 11:04
1 2
 11/13 anonim ***** válasza:

ma 11:16


Nemcsak szerinted, hanem mindenki szerint, aki nem érti ezeket a fogalmakat :)))

2011. aug. 24. 15:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/13 Sikoltó ***** válasza:

Tévredésben élsz


1, kapitlizmus = liberalizmus (ez növelné a különbségeked a burzsoá javára)

2, konzervativizmus = hagyományos társadalom védelme (a konzervativizmus csak bizonyos mértékű társ. különbséget fogad el)

3, a szocializmus nem bal oldal, a szocializmusnak olyan sok fajtája van hogy nem lehet teljesen egységes irányzatnak nevezni, pl a kommunizmus szélső baloldali, a nmezetiszocializmus szélsőjobb, míg a keresztényszocializmus középjobb. a szoc.dem. pedig középbal. A szocialisták amúgy is jobban utálják egymást mint a többi irányt


a jobb-bal beosztás amúgy a poitikai paletta EGY dimenziója a másik dimenziója a nemzeti vs globalista tehát a politikai pártok csoportosításának csak egy síkja a bal-jobb ezért önmagában semmit sem ér.

2011. nov. 3. 13:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/13 anonim ***** válasza:

A probléma abból fakad, hogy egyik megnevezésnek sincs definíciója. Pontosabban eredetileg volt, aztán mindenki elkezdte használni saját hatalmának növelésére, mit sem törődve az eredeti jelentésével. Ezért ma a szocializmust, kapitalizmust, jobb és baloldaliságot annak tartjuk aminek akarjuk. Bárki képes példát mondani az ellenkezőjére is. Az már senkit sem érdekel, hogy a példa nem bizonyító erejű, legfeljebb megvilágít egy sajátosságot.


Ezért teheti meg a mai magyar politikai közbeszéd is, hogy nyugodtan keverheti a szezont a fazonnal, úgy is ki tudja magyarázni magát (látszólag). Ha másképpen nem megy mindenre akad egy csoport üresfejű, de annál nagyobb hangú hőzöngő, akik bármire képesek némi pénzért, sokszor elég egy elismerő pillantás is, az sem baj, ha az is hazug.

A szocializmust azért azonosítják a baloldallal, mert hagyományosan, illetve egyfajta értelmezésben elég sok lényegi hasonlóság van közöttük, a cél érdekében pedig a különbségekről szemérmesen hallgatunk. Ugyanez a helyzet a másik fajtával is. A tömeg pedig gondolkodás nélkül eszi, mint kacsa a nokedlit.

2011. nov. 3. 14:40
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!