Kezdőoldal » Politika » Pártok, kormányzás » Miért van szükség gazdasági...

Miért van szükség gazdasági növekedésre? Valóban csak azért kell növekedni, hogy egyre többet fogyaszthassunk, vagy valamilyen hiba a van rendszerben, és növekedés nélkül összeomlik?

Figyelt kérdés

A kérdést úgy is értem, hogy miért van szükség a nálunk jóval gazdagabb országokban is mindent - szinte már görcsösen - a gazdasági növekedésnek alávetni?



Csupán azért kell növekedni, hogy a 15 éves autó helyett, már 10 év után tudjuk lecserélni, hogy aztán 5 év múlva tudjuk, és így tovább…?

Hogy 5 kifli helyett 10-et ehessünk, hogy aztán 15-öt, majd annyit együnk, amennyit nem is bírunk megenni?


2011. nov. 11. 17:02
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
47%
Érdekes kérdést tettél fel. Engem is idegesít,hogy a 0 %-os növekedés (tehát ha marad a tavalyi színvonal)miért olyan tragikus? Ha a családomnak megmarad a tavalyi bevétele vagy még ha 10 %-al is csökken, megtaláljuk a módját, hogy átvészeljük. Legfeljebb megfontoljuk a kiadásokat. Egy családi tag sem fog bombázni a jelenleg nem teljesíthető igényeivel.
2011. nov. 11. 17:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
67%

Ha a gazdaság nem növekszik,hanem stagnál, akkor a termelés leáll. Munkahelyek szűnnek meg. A fogyasztás nem csak azt jelenti,hogy új autót veszel,nem csak élelmiszert. De ha tönkre megy bármi is,azt pótolni kell.

Arra valóban nincs szükség,hogy mindig újabb-újabb dolgokat vegyél,de az alapvető dolgokra igen.

Ha gazdaság nem növekszik,akkor előbb-utóbb összeomlik.

2011. nov. 11. 17:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 A kérdező kommentje:

„Ha a gazdaság nem növekszik,hanem stagnál, akkor a termelés leáll.”


Miért állna le, ha én minden nap 5 kiflit meg tudok enni (és kifizetni), akkor a pék minden nap süthet 5 kiflit. Ebből meg tud élni, nem kell rám erőltetnie egy hatodikat.

Ha meg hatékonyabban tud sütni, akkor meg kevesebbet kell dolgoznia.

(Ami nem növeli a munkanélküliséget, mert ha az egész társadalom kevesebb munkával tudja megtermelni javait, az nem egyértelműen a munkanélküliség növekedését kell magával vonni, HANEM az emberek 8 óra helyett dolgozhatnak 7-et vagy 6-ot.)

2011. nov. 11. 17:50
 4/13 anonim ***** válasza:
94%
Mert a kapitalizmus a korlátlan növekedésre épül.
2011. nov. 11. 20:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
65%
A te fogalmazásodban igen, hiba van a rendszerben. Növekedés nélkül összeomlik.
2011. nov. 11. 21:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:

"Valóban csak azért kell növekedni, hogy egyre többet fogyaszthassunk,"

optimális esetben igen

jelen helyzetünk nem optimális

erre talán most kezdenek rájönni a világ vezetői

2011. nov. 11. 22:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:

Engem inkább már az bosszant, hogy a magyar gazdaság évek óta nem, vagy alig növekszik.

A gazdasági növekedés jó dolog, és a mi gazdaságunk is növekedhetne már végre. Én örülnék neki, ha évről évre egyre több mindent vehetnék meg. Lehet, hogy önző vagyok, de szerintem sokan gondolkodnak így.

A gazdasági növekedés, az új termékek folyamatos eladása és legyártása segít a munkahelyek megőrzésében, mint ahogy korábban írták.

A túlzott hulladéktermelés vet fel egyedül problémákat (környezeti szempontból), de az újrahasznosítás jelentősen enyhíti ezt a terhet. Bár így is rengeteg szemetelési mód van (aminek főleg a 3. világbeli országok látják kárát - sok cég szállíttat oda hulladékot). De mindezt ki lehetne küszöbölni, de ez már másik téma.

A lényeg, hogy a növekedéssel semmi baj nincs, leszámítva a környezeti kérdést (amire mindenképpen választ kell találnunk). De bár nálunk is lenne növekedés, és mi is többet tudnánk fogyasztani.

2011. nov. 12. 00:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:

Közben eszembe jutott még egy dolog. Írtad, hogy mire jó, ha tíz helyett tizenöt kiflit tudsz venni reggel. Nem ezek miatt jó a gazdasági növekedés. Hanem az életszínvonalunk emelkedése miatt. Gondolj bele, száz éve milyen élete volt az átlagembernek. 12-16 órát dolgozott, heti hat nap, nyaralásról nem is hallott. Ma az átlagember nyolc órát dolgozik és van két szabadnapja. Rengeteg kényelmi szolgáltatást veszünk igénybe, amit természetesnek tartunk, de valójában nem az. Például hogy a csapból meleg víz folyik. Vagy hogy a külföldre költözött unokatestvér megmutatja az újszülött babáját skype-on. Ezek mind az életminőségünket emelik. El tudnám képzelni az életem úgy, hogy már csak napi négy órát kell dolgozzak, és megengedhetem magamnak, hogy bármikor kiruccanjak egy hétre mondjuk Szicíliába. És szerintem nem vagyok ezzel egyedül. Vagy hogy telerakhassam a lakásom olyan gépekkel, amik még lejjebb redukálják a házimunkát, pl. ágyazógép :D

Szóval csak nem olyan rossz dolog az a gazdasági növekedés :)

2011. nov. 12. 00:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:

Előző hozzászólónak:

Dolgozhatnál napi négy órát jelen életszínvonal mellett, ha nem zsákmányolnának ki a kapitalisták, ha a bankok nem kopasztanák meg az országot és az embereket, ha a politikai elit eltűnne, nem csak négy évente lecserélődne.

2011. nov. 12. 17:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 Mr.Super TNT ***** válasza:

Szerintem ti kedves válaszolók és kérdezők nem értitek mi is az a gazdaság és ha ilyen alapfogalmakkal nem vagytok tisztában akkor ne próbáljátok már megmagyarázni a gazdasági növekedést meg a kapitalizmust mert nem látjátok át. Inkább olvassatok normálisan utána. A termelés és az életszínvonal növekedés nem jelent gazdasági növekedést.

Itt a gazdaságot az ország területén lévő aktív és passzív töke növekedésén azoknak az arányán értjük ezenfelül a befektetési biztosságot a befektető cégeket a beáramló és itt keletkező tökét is beleértjük amivel együtt a foglalkoztatottak számának (munkahelyek) növekedése is benne van.Azt jelenti ,hogy a növekedés miatt sokkal több töke keletkezik és sokkal nagyobb a befektetési kedv ezért több munkahely keletkezik ebből kifolyólak élénkebb lesz a pénzáramlás is(bár ebben a témában vannak más gazdasági meglátások és vélemények is és máshogy is értelmezik mások a gazdaság fogalmát) Az aktív töke az ebben a megvilágításban amit azonnal felhasználnak 1 vagy 5 éven belül befektetési céllal ,a passzív töke pedig ebben a magyarázatban a tőketartalékok vagy a hosszú távú befektetések amik 8 10 éven belül megvalósulnak ,de nem azonnal használják fel hanem.


Természetesen a gazdasági folyamatok ezen kis része csak egy apró szeletke magából a gazdaságból illetve csak annak egy hatása a piac növekedése vagy a munkahelyek születése.


Egy erőteljesebb gazdasági növekedésnél nagy mennyiségű töke keletkezik vagy nagy mennyiségű töke érkezik be erősödik a pénz (esetünkben forint) csökken az infláció nő a beruházási kedv és ezáltal újabb munkahelyek születnek és jelentős töke halmozódik fel ami lehetővé tesz újabb munkahelyeket ,erősödik a piac és a piaci megítélés.


Esetünkbe azért sz*r a helyzet ,mert mist nem ,hogy csökkenne a munkanélküliség ehelyett nő (és pályakezdőnként nekem sincs munkám ami b*szottúl idegesítő). És olyan szinten gyengül mind makró ,mond mikró szinten a beruházási kedv és a tőkeerősség ,hogy nem is reménykedhet kb 1 millió ember ,hogy munkát kapjon ,de még az a 1-2 milió is félhet akinek munkahelye van ,hogy elveszti. A makró a nemzetközi és egész ország területét érintő beruházások nagy piaci szereplőkkel (ha ők kivonulnának ,a gazdaság megnyuvad és éhen döglünk. A mikró szereplők a kis helyi vállalkozások vagy egy megyényi területet érintő (max annyit bár itt is vannak viták ) vállalkozások ezek állatában a kis és közép vállalkozások az ő helyzetük azért szar ,mert Magyarországon többségében épphogy csak fent tudnak maradni és alig tudnak produkálni némi fejlődést és ,ha mégis van akkor nyereséges az vagy szerencsés piaci helyzetből vagy simlizés által éri el. Az életszínvonal növekedés lehet pozitív hatása a fejlődésnek ezáltal jobban élsz ,hosszabb ideig stb ,de ez csak hatás. A fogyasztási szokások is csak a lehetnek hatások kategóriába tartozik. A másik lehetséges ,hatás a szegény a gazdag és a középosztály arányinak változásán és a köztük lévő szakadék csökkenésén lehetne érezni. De itt Magyarországon nincs középosztály csak gazdag és szegény és ezeken belül vannak fokozatok a mocskosul gazdagtól a mocskosul szegényig. A kapitalizmust ma már csúnya szónak használják pedig ez csak a kontrollálatlan vagy nem megfelelő szabályozás révén rossz csak. Ne legyen senkinek se illúziója szégén és gazdag mindíg is lessz ,mert ez az általános egyenértékűség elve a célnak annak kéne lennie ,hogy a szakadékok csökkenjenek és az arányok pedig változzanak ,mégpedig úgy hogy a társadalom nagy nagy része a közép osztályba legyen és kevés gazdag ember legyen és azok között is kevés mocskosul gazdag és ugyanúgy kevesebb szegény legyen ,de azok is jobb életkörülmények között éljenek nagyon minimális legyen a mocskosul szegények százaléka és azok se dögöljenek éhen.


Az én alapelvem az ,hogy nem vagyunk egyformák ebből kifolyólag nem vagyunk egyenlőek (valaki jobb ,szerencsésebb, tehetségesebb mint mondjuk mi) ,de jogainkban és lehetőségeinkben egyenlőségre kell törekedni. A lehetőségben azt értem ,hogy ha szegény vagyok akkor is tudok változtatni a helyzetemen ,ha kitartóan keményen dolgozok és szerencsém van és lehetőleg a személyi fejlődésemért kapott ellenérték (legyen az oktatás fizetés pozíció stb.) egyenértékű legyen a munkámmal és annak értékével. A jogi egyenlőséget pedig úgy gondolom ,hogy úgy kellene megvalósítani ,hogy se negatív se pozitív diszkrimináció ne legyen ,mindegy ,hogy hova születtem a törvény előtt egyenlő vagyok.


Az én nézetem ezen kissé utópisztikus gondolkodásmód felé a régi ős liberális elvek megvalósulásában lehetne, itt az a cél ,hogy az állam nagyon kicsi legyen és nagyon kicsit érintkezzen a társadalommal ne szóljon bele a magánéletemben és csak nagyon alapvető funkciókat lásson el. Én nem ,hiszem ,hogy a mostani központosítás és államba szervezés megoldás ez inkább önpusztítás és ezért állt meg a gazdasági növekedés ,csökken a piaci szereplők száma nő a bizalmatlanság. Amiben mi élünk az egy elkorcsosult áll demokrácia szociális és szociálliberális elvekkel amik növelik a távolságot az emberek között befolynak a magánéletünkbe is ráadásul a szélsőségek megszületését is erősíti megteremti. Túlságosan ideologizált a gondolkodásmód hazánkba és ezenfelül egyre jobban elvész az egyediségünk ,halmazok alakulnak ki és mindenki hülye droid lesz ahelyett ,hogy gondolkodna előre szájba-rágott eszméket és féligazságokat szajkóznak és ,közbe elfelejtenek gondolkozni és széles látókörűen szemlélni minden oldalt megvizsgálva mindennek utánanézve.

Ki nem állhatom a túlfűtött szociális gondolkodásmódot és a szocializmust és a nacionalizmust úgyszintén ezek egymás gerjesztői és a rossz reakciók a társadalom problémáira. E szocializmus ami ma minden párté volt aki hatalmon volt eddig egy igazságtalan és negatívan ösztönző ugyanakkor fenntarthatatlan és drága szociális hálót szült(nem értek egyet se a kissességi segélyezéssel és a pozitív jogokkal ,se a gyerekek utáni családi pótlékkal ,mert ostobaság)beszedni egy adót amit egy mesterségesen és igazságtalanul fabrikált igazság alapján szétosztani egy hiba és nem vezet eredményre. A nacionalizmus pedig azért kelt bennem ,hányingert ,mert növeli a feszültséget és irreális valótlan tévképzeteket kelt az emberekben (én elsősszőr ember vagy és csak utána magyar azért is kelt bennem ,hányingert)Nagyon kirekesztő és magába forduló eszmék születésének a melegágya az állandó alapeleme az ,hogy másokat lenézünk miatta és agyülölködés és gyűlölet keltésnek is megszületik majd a kirekesztő hatása. Sajnos a fiatal gyerekek befolyásolhatóbbak ,mert a rosszul kezelt kisebbségi kérdés és az ostoba szociális elvek miatt kisebbségek is kialakítottak egyfajta nacionalista és kirekesztő gondolkodást ráadásul nem kényszerültek arra ,hogy beilleszkedjenek sőt sokan terrorizálják a többséget és nem ,hajlandók beilleszkedni természetesen itt is vannak kivételek és ismerek is olyat aki be akart és be is illeszkedett bár az ő életük rosszabb mert kevesen vannak és a többség alapján őket is beskatulyázzák.

2011. nov. 14. 03:28
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!