Kezdőoldal » Politika » Pártok, kormányzás » Mit szólnátok egy ilyen...

Mit szólnátok egy ilyen adórendszerhez? Grundeinkommen - társadalmi utópia

Figyelt kérdés

A Grundeinkommen egy új utópisztikus társadalmi rendszer, Hasonló a Zeigeist mozgalomhoz, de sokkal gyakorlatiasabb egyszerűbb módszerekkel próbálja elérni a társadalmi egyenlőséget



- A kulcseszme az hogy mindenki kapjon egy alapjövedelmet mely fedezi az alap létszükségleteit, kaja pia szállás, pont meg tudjon élni belőle. Ez állampolgári jogon mindenkinek járna. Az emberek megvalósíthatnák önmagukat, gond nélkül tanulhatnának akár tovább, lenne idejük a családjukkal foglalkozni, gyerekneveléssel vagy idős gondozással. ugyanakkor ez csak egy "alapjövedelem" tehát nyilván ha valaki világ körüli útra akar menni ahhoz egy kicsit dolgoznia is kell.


Azonban ha mindenki kapna alapjövedelmet akkor senki nem dolgozna ?

- igazából a munkához jelenleg a legnagyobb motívációs erő a pénz. ha nincs valakinek munkája éhen hal. Jelenleg becslések szerint a földön 12 milliárd embernek elegendő élem van a földön, ennek ellenére évente 55 millió ember hal éhen a WHO hivatalos becslése szerint. azaz minden egyes percben 100 ember éhen hal valahol a földön. Ez társadalmi igazságtalanság.

- A megkérdezettek többsége ugyanúgy dolgozna mint most, hiszen mindenkinek vannak álmai céljai, egyéb szükségletei, Unatkoznának az emberek munka nélkül.

- 50 évvel ezelött a mezőgazdasági termelési ráta az volt hogy 1 farmer 3 embernek elegendő élelmiszert termelt, jelenleg 1 farmer 100 embernek elegendő élelmet termel. egy másik termelési ráta hogy 20 évvel ezelőtt amerikában egy év alatt 50.000 tonna acélt termelt 300.000 ember, ez húsz évvel később 85.000 tonna kitermelt acél volt és 70.000 ember munkaerőre volt ehhez szükség. az iparnak nem érdeke hogy munkát adjon, az iparnak csak a pénztermelés a lényege, minél több legyen a profit. Jelenlegi tendenciával számolva 2050-re csak az emberek 5%-ának lesz munkahelye. a többi mit fog csinálni ? lehetetlen hogy pénzt keressen mindenki, így nem hiszem hogy a lakosság 95%-ának pénzhiány miatt éhen kellene halni.


Az adórendszer túl bonyolult és átláthatatlan.

- Töröljük el az összes adónemet, egy adónem legyen csak. Semmi más csakis az áfa, ez úgyis mindent már tartalmaz

- ne legyen személyi jövedelem adó. jelenlegi tendencia hogy az embereket gépekre cserélik, a gép ugyan azt a munkát végzi el mint az ember mégis a gép nem fizet adót, tehát a gépek alkalmazása fekete munka ? ennek így semmi értelme. az emberi munka legalább ugyanolyan értékes mint a gépi, ha a gép sem fizet adót akkor az ember se fizessen a munkája után adót

- Ha csak az áfa van akkor nincs adóbevallás, nincs szükség adótanácsadóra, nincs szükség komoly könyvelést vezetni, nincs telephelyadó, nincs súlyadó, nincs jövedéki adó, nincs semmi más csak az áfa, és az áfa mértékét ehhez emelnék fel. Az alapjövedelem pedig nem más mint áfa visszatérítés.

- Németországban az áfa 7,5 % minálunk persze 27 százalék, mégis a németek javasolják azt hogy 50%-ra ha felemeljük az áfát akkor az összes adónemtől megszabadulhatunk, így egy kalap alá vettünk mindent, és leegyszerűsödik minden.

- Import export arány javulni fog, hiszen külföldön a munkabérek alacsonysága miatt jön be a sok "kacat" mivel az adótartam így növekedni fog így nem éri meg behozni, a gazdaságnak jót tesz ha itthon gyártják ugyan azt a terméket. De mivel itt a munka után nincs adó így olcsóbb a munkaerő és mégis több fizetéssel megy haza a munkásember. Az export így nőne, mivel a termékek gyakorlatilag adómentesen lesznek előállítva, csak az alapanyagban van benne az áfa, ezen felül semmilyen adó nem terheli így külföldön el lehet adni versenyképes áron.


A fekete kereskedelem megnőne vajon ?

- mivel az adóhatóság munkája leegyszerűsödne így sokkal nyitottabb szemmel járnák a világot, tehát hamarabb lefülelnék a pénzmosási tranzakciókat.


Alapjövedelmet jelenleg is kapunk.

- Nyugdíj - Maga a nyugdíjrendszerre sokan mondják azt hogy egy piramisjáték, ami ugyebár illegális. mivel nem lenne a munka után adó így a nyugdíj értelmét veszti. Mindenki akkor menne nyugdíjba amikor akar, vagy amikor rá van szorulva.

- Gyes - ugyebár gyermegnevelés után kapjuk ha új gyerek születik. Magyarország népessége folyamtosan csökken, mert nincs pénzük az embereket újabb gyereket vállalni. Ha mindenki kapna alapjövedelmet sokkal több időt tölthetnének a családjukkal

- Beiskolázási támogatás

- Családi pótlék

- Munkanélküli segély

- Rokkantsági nyugdíj - Ha az embernek hiányzik a lába pénzt kap érte, tehát a fél lábú ember többet ér mint az egészséges ? ez társadalmi igazságtalanság, mondhatni negatív diszkrimináció, ennyi erőből az ember levághatná saját lábát. Persze ez elég morbid gondolat. Afrikában létezik egy illegális szervezet ahol 10 éves árva gyerekeket tanítanak meg énekelni, majd megvakítják megcsonkítják őket, mert így több pénzt tudnak koldulni az arra járó turistáktól. Kiteszik egy forgalmas helyre őket és termelik nekik a pénzt.


Ha mindenki egyenlően kapna alapjövedelmet, csak a papírmunkán milliárdokat meg lehetne spórolni, nem lenne munkaügyi központ, kevesebb lenne az adóhivatal munkája, és csak arra az egy dologra tudnának koncentrálni fókuszálni hogy az Áfát mindenki befizesse.


Van róla videó német nyelven, gyakorlatilag ugyanez amit leírtam de a youtub-on a Magyar felirat bekapcsolható a fogaskerék ikon mellett:

http://www.youtube.com/watch?v=ExRs75isitw


Mit szólnátok egy ilyen adórendszerhez ?

Hogyan tudnám elérni a politikusokat hogy meggyőzzem arról hogy ezt az irányelvek kellene követni és megkísérelni a megvalósítását ?



2013. márc. 14. 08:17
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%

Ha lenne egy alapjövedelem, amiből simán el lehet éldegélni, akkor kábé alig dolgozna valaki.


Nem kell semmiféle ingyenes alapjövedelem. Legyen munkahely, ahol az ember meg van becsülve és rendesen meg van fizetve. Ez hiányzik ma Magyarországról.

2013. márc. 14. 09:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
Ennek a felére se lenne pénz. Nincs motivácio a munkára.
2013. márc. 14. 09:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:

aranyos ötlet

de a szétosztandó pénzt / javakat KI termelné meg / állítaná elő?

2013. márc. 14. 11:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
56%

Ez még fantazmagóriának is rossz. Egy mechanikus és végletekig leegyszerűsített elképzelés egy meglehetősen összetett dolog kezelésére. Tökéletesen figyelmen kívül hagyja az emberi elme működését.

A kommunizmus egy elég bonyolult módon elhibázott eszme volt, több mint 70 év alatt nem sikerült az alapjait se elérni, de kellett ennek felismeréséhez ennyi idő. Ez a mostani gondolat annyiból jobb, hogy egy év se kell a totális felismeréshez: sürgősen elfelejteni!

2013. márc. 14. 11:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:

Nem értem egyszerűen a válaszadókat ! jelenleg hivatalosan 15%-os a munkanélküliség papíron de állítom hogy valóságban van vagy 30%, ezen kívül 20%-a a népességnek nyugdíjas, 15%-a kiskorú tehát jelenleg az emberek 35%-a dolgozik, és ez a réteg tartja el a többit. A technolgia fejlődésével egyre kevesebb munkaerőre van szükség mert ugyan azt a munkát gépek végzik emberek helyett. Áfát az emberek 100%-a fizet ! Az alap jövedelem nem más min az áfa visszatérítése.


Magyarországon jelenleg az átlag Bruttó jövedelem 150.000 forint, ha az áfa 50% lenne akkor ebből 75.000 kapásból az államkasszába menne, a maradék 75.000 újból más kézbe kerülne, és abból 37.500 ismét az államkaszába kerülne, a maradék ismét újraforog és feleződik.


Most ha tegyük fel állampolgári jogon minenki kap 40.000 forintot, a gyerekek meg 20.000 forintot az egy 4 tagú 2 gyerekes családnak havi 120.000 forint alapjövedelem. ebből pont meg lehet élni. Ha tegyük fel nincs minimálbér és a bérezés teljesen adómentes, a családfő az alapjövedelmen felül keres 150.000 forintot tisztán mert a bruttó és a nettó egyenlő az az a családból 1 ember dolgozik az össz bevétele 270.000 ha elkölti abból 135.000 forint az áfa, és 15.000 az állam zsebébe megy a közüzemek fentartására, 90.000-ret meg visszafizet a családnak. tehát az államnak még így is van haszna.


ez csak a közvetlen áfa, és mihelyt más kézbe kerül újra forog és többszörösen levonódik. tehát mindenki meg tud élni, senki nem marad csóró. aki többet akar dolgozik, és 1 ember el tud tartani egy 4 tagú családot mint a régi szép békebeli időkben.

2013. márc. 14. 17:14
 6/11 anonim ***** válasza:

Kedves kérdező!

A féllábú nem azért kapja a pénzét, mert értékesebb, mint az épek, hanem azért, hogy megélhessen, hiszen munkára nagyon kevés az esélye.

Ha kényelmesen meg lehet élni munka nélkül, akkor nagyon kevesen fognak termelni, az emberek leginkább a hobbijukkal foglalkoznak. Ha nincs áru, akkor nincs mit venni, ezért nincs áfa sem. Külföldről megint csak pénzbe kerül a vásárlás, ezért az országból kiáramlik a pénz. Előbb-utóbb a hitelezők benyújtják a számlát, és mindenki csődbe megy, vége a kényelmes életnek.

Ezért az alapjövedelemnek olyan alacsonynak kell lennie, hogy magában ne nyújtson megélhetést. Tehát aki nem tud dolgozni, azt tartsa el a családja, vagy üljön ki az utcasarokra koldulni. Ismétlem: ebben a rendszerben nincs se nyugdíj, se rokkantnyugdíj, se táppénz, még árvaellátás sem.

Egyébként hasonló rendszert okos emberek már kitaláltak:

[link]

2013. márc. 14. 22:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:

Magyarország teljes bevétele 2012-ben

forrás : [link]

( kerekítek az egyszerűség kedvéért )

összesen : 14.000 milliárd forint. Ebből részlegesen:


Adók :


- 2.300 milliárd Munkáltatói járulék

- 1.700 milliárd egyéb cégeket sújtó adók

- 2.700 milliárd Áfa bevétel

- 1.000 milliárd jövedéki adó (pl üzemanyagok, alkohol-tartalmú italok és dohánytermékek)

- 1.400 milliárd Munkavállalói járulék

- 1.600 milliárd Személyi jövedelem adó

... stb apraja


Egyéb bevételek:

- 2.000 milliárd Állami tulajdonú szervezetek, cégek, Tőkebevételek, értékpapírok, piaci kibocsáltás,

Tehát az állam passzív jövedelme.



költségvetési hiány 750 milliárd Forint


-----------------------------------------


Matekozzunk !!!


10.000.000 ember él Magyarországon. Lakosság 15%-a kiskorú 35% nyugdíjas.


Ha havonta egy felnőtt számára 30.000 Ft lenne az alapjövedelem, egy gyerek számára 15.000 Ft



1.500.000*15.000*12 = 270.000.000.000 azaz 270 milliárd forint

8.500.000*30.000*12 = 3.060.000.000.000 azaz 3.060 milliárd forint


tehát az ország kiadása alapjövedelemre 3.330 milliárd forint


-----------------------------------------


nézzük a kiadásokat amiket az alapjövedelem kiválthat:


- 1.000 milliárd betegség és keresőképtelenségi támogatás

- 650 milliárd Család és gyermektámogatás (gyes, családi pótlék, szocpol, stb...)

- 500 milliárd Egyéb szociális kirekesztettség

- 1.800 milliárd nyugdíj és öregségi járadékok


ez így összesen 4.000 milliárd amit kivált

Áfakulcs emelése 50%-ra az plusz 2.300 milliárd bevételt hoz.


amit ki kell váltanunk az a munáltatói járulék, a munkavállalói járulék, személyi jövedelem adó az 5.500 milliárd összesen.... tehát még mindig 2.000 milliárd minuszba vagyunk



további kiadások amik fixek:

- 1.100 milliárd Államadósság kamatai és törlesztés ( Magyar államadósság teljes összege 21.000 milliárd Forint )

- 1.100 milliárd törvény hozó végrehajtó szervek

- 1.400 milliárd egészségügy

- 1.300 milliárd oktatás

- 1.100 milliárd szállítás közlekedés

- 800 milliárd általános közszolgáltatások

- 600 milliárd közbiztonság

- 600 milliárd Gazdaságfejlesztés

- 400 milliárd Szabadidő kultúra Hitélet

- 800 egyéb


--------------------------------------------------


Ahogy matekoztam ha az áfakulcs olyan 65%-ra emelnénk akkor pont kijönne a kiadás és a bevétel, szóval matek alapon mi nálunk nem sok híjja van. Mivel ez egy németországi ötlet ott máshogy vannak az ország bevételei és kiadásai, nincs államadósság sem, így ott gond nélkül kijönne a bevétel és a kiadás ugyanannyira és sokkal nagyobb alapbérre.


Ami nálunk a legnagyobb probléma szerintem az a Privatizáció ! nincs is nagyobb baj annál ha levágják az arany tojást tojó tyúkot ! sokkal több államosításra lenne szükség, tehát Állami tulajdonú profit orientált vállalatokra. Másrészt meg ott adóztatnak ahol nem kellene, például a bányajárulék minálunk a béka segge alatt van, holott külföldön igen magas, tehát szaré húgyé kibányásszák az országot.

2013. márc. 15. 13:45
 8/11 anonim ***** válasza:

Én teljes mértékben támogatom, nekem már van alapjövedelmem.

Szerintem ez egy jó és igazságos rendszer lehetne, de mint a többi hozzászólónál is láthatjuk: az emberek gondolkodása még nem nyitott erre.

Pedig muszáj változtatni: egyre többen vagyunk és egyre kevesebb a munkahely.


Nyilván az alapjövedelem mértékétől is függne, hogy mennyire lennének/maradnának motiváltak az emberek a munkára.


Azzal viszont nem értek egyet, hogy az alapjövedelem Áfavisszatérítés, mert kapok havi 100e Ft-ot ebből pl. 20e Ft Áfa, akkor következő hónapban már csak 20ezret tudnak nekem alapjövedelemként kifizetni.


Szerintem meg lehet és meg is kell ezt valósítani, csak a gondolkodásunkat és a gazdaságot kéne átalakítani.

2013. márc. 20. 23:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:

Az áfa visszatérítést nem jól értelmezed. A gazdagok áfáját térítik vissza a szegények alapjövedelme formályában.


mivel az áfa kategóriákra lenne osztva igasságosság alapján

- alacsony áfa élelmiszer és alapkategóriás lakásbérlés

- közepes áfa ami a közember fogyasztási cikkei, ruházat, közlekedés stb

- magas áfa a luxus cikkek, repülővel való utazás, hotel étterem, stb

2013. márc. 22. 21:26
 10/11 rémuralom ***** válasza:

Bár ahogy látom, ez már egy viszonylag régi kérdés, én csak most bukkantam rá. Több helyről hallottam már ezt az alapjövedelem-agymenést, és voltak egészen meggyőzően felépített érvelések is mellette, volt, hogy fejvesztve kerestem benne a hibát, olyan ügyesen elrejtette a propagátor. Na, ez a propagátor nem te voltál. Te kérdezői kommentben a saját igazolásod céljából elkezdesz matekozni, aztán a számolás végén rájössz, hogy hoppá, ez mégsem olyan olcsó, mint gondoltad.


Azon túl, hogy a számolásod nem úgy jött ki, ahogy szeretted volna, még megkérdezném azt is, hogy tudod-e, mire elég 30 ezer forint? Nem sok mindenre. Persze, most erre azt fogod mondani, hogy aki többet szeretne, az dolgozni fog, és ez minden bizonnyal így is van - csakhogy a feltétel nélküli alapjövedelem hívei eleve abból indulnak ki - és te is ezzel kezdted -, hogy legyen egy mindenkinek alanyi jogon járó fix összeg, amelyből éppen meg lehet élni. Ha Zsiga Marcellnek nem hittük el, hogy ma Magyarországon 47 ezer forintból meg lehet élni, akkor neked sem fogjuk elhinni, hogy 30 ezerből meg lehet. Az pedig elég sokat elárul a tervedről, hogy még ilyen alacsony alapjövedelemhez is nagyobb állami újraelosztás kellene, mint amekkora most van, pedig már a jelenlegi is bődületesen nagy.


Egyebek:

1. Pontosítanálak az áfakulcsot illetőleg, az 50%-os áfa mellett abból, ami 150 ezer forintba kerül, nem 75 ezer az államé, csak 50 ezer. Az 50%-os áfa ugyanis azt jelenti, hogy 100 forintos nettó árra az állam rápakol 50-et, így 150 forintba fog kerülni az áru, amiből 100 az eladóé, 50 az államé. Amiről te beszélsz, az a 100%-os áfakulcs. Viccesen hangzik, amíg esély sincs arra, hogy ez legyen a valóság.


2. Ha 27%-ról 50%-ra emeled az áfakulcsot (kb. 1,85-szörösére), az nem jelenti azt, hogy az áfából származó bevétel is 1,85-szörösére fog emelkedni. Ennek pontos közgazdasági okait megérteni nem egyszerű, ha az ember sosem tanult még csak alapvető közgazdaságtant sem, de azért talán józan paraszti ésszel is lehet látni, hogy a magas fogyasztási adó megöli a fogyasztást. Tegyük fel, hogy te megveszel tőlem valamit 1000 forintért, amiért nem lennél hajlandó 1100 forintnál többet fizetni, én pedig nem lennék hajlandó 900-nál olcsóbban adni. Az 1000 forintos ár mindkettőnknek megfelel, te is jól jársz, meg én is. Aztán jön állam bácsi, és einstandolja az áru árának egy részét, teszem azt, 20%-át (25%-os áfakulcs esetén!). Tehát a tőled kapott 1000 forintból már csak 800-at kapok meg. Ez nekem nem jó, én ragaszkodom a 900 forinthoz, ezért felemelem az árat annyira, hogy éppen 900 forintot kapjak: 900*1,25=1125 forint. Te maximum 1100-at vagy hajlandó fizetni, 1125-öt már nem. Én meg nem vagyok hajlandó 900-nál olcsóbban adni. Nincs üzlet. Vagy csak számla nélkül van üzlet, de abban én egyrészt elvből nem vagyok benne, másrészt a feltételeid szerint az adóhatóság könnyebben kiszúrná az adócsalásokat, nem biztos, hogy érdemes kockáztatni. A többi adó megszüntetésével kitolódhatnak a tolerált összegek, tehát ha az áfán kívül nem adóztatnak se téged, se engem, akkor én hajlandó lehetek esetleg 800-ért is odaadni, te meg hajlandó lehetsz 1200-at is kifizetni érte, de a megemelt áfával ugyanott vagyunk. Ha 50%-ra emeljük az áfakulcsot, akkor éppen 1200-ért fogod tőlem megvenni az árut, én pedig éppen 800-at kapok meg ebből, 400 az államé. Ha 65%-ra emeled az áfakulcsot, akkor ismét nincs üzlet.


3. A privatizáció már végképp nem tudom, hogy jön ide. A profitorientált állami vállalat ötlete pedig, remélem, csak vicc akart lenni. Az állami vállalatok mindig monopóliumok (akkor is, ha többen vannak ugyanazon a piacon, mert mindegyik az államé, hiába versenyeznek egymással, az állam versenyez az állammal), a profitorientált monopóliumnak pedig olyan árszabása van, hogy lehidalsz tőle. Még annyira se lenne elég a 30 ezres alapjövedelmed, mint amennyire most.

2013. aug. 12. 19:16
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!