Kezdőoldal » Politika » Pártok, kormányzás » Milyen intézkedéseket hoz az,...

Milyen intézkedéseket hoz az, aki liberális politikát és az, aki konzervatív politikát folytat?

Figyelt kérdés
2013. aug. 21. 22:11
 1/3 anonim ***** válasza:
Attól függ, hogy társadalmi vagy gazdasági értelemben kérdezed. Mivel te általánosságban kérdezted, én is így válaszolok. A konzervatív politika a mérsékelve haladást, míg a liberális politika a gyors és gyökeres változások híve.
2013. aug. 21. 22:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
49%

A liberális eszme a mindenki egyenlő, ha valaki valamilyen hátrányba kerül, azt feltétlenül segíteni kell, nincs következmény, nincs elvárás, a szabad gondolkodás bármiről bárhogyan, folytonos megújulás, feltétel nélküli elfogadás. Ezek miatt a liberális politika nemzetellenes és vallásellenes, de modern és haladó, még akkor is, ha csak kiszolgálunk valakit/valamit.

A konzervatív eszme előterében a nemzeti értékrend, hagyományok, vallás, történelem áll előtérben, a haladást pedig csak megfontoltan lehet. A más kiszolgálását feltétel nélkül visszautasítja, és az embereket munkájuk alapján értékeli, így nincs egyenlőség. Aki sokat tesz le az asztalra az értékesebb mint aki semmit nem tesz le.

Az intézkedéseket is ezek az eszmék írják.

2013. aug. 22. 07:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 ConnectCare ***** válasza:
100%

Szerintem az előző válasz kicsit sarkított, ez is az lesz, de a másik oldalról.


A liberalizmus alapja az a vélemény, hogy az államnak vagy a társadalomnak, pusztán túlerejéből adódóan nincs joga az emberrel bármit megtenni. Az a jó, ha mindenki maximálisan szabad. Ennek korlátja az, hogy a szabadság addig tart, amíg mások ugyanazon szabadságát az egyén nem sérti. Úgy gondolja pl., hogy nincs alap arra, hogy valakit erőszakkal támadjunk azért, mert kábítószerekkel tönkreteszi magát, amíg azzal mást nem károsít meg valahogy. Ha már pl. emiatt nem lehet mellette élni, akkor ez a jog korlátozható, az egyén felelősségre vonható. De amíg mást nem sért, azt csinál, amit akar.


Ez a szabadságorientáltság miatt ellenzi azokat az intézményeket, amelyek célja a korlátozás, a beskatulyázás. Ilyen például az egyház, aminek fő lényege, hogy az embereknek egy általa helyesnek tartott életmódot mutasson, illetve végső soron kényszerítsen ki, hiszen megszegés esetére szankciót is kilátásba helyez (pokol tüzén égés).


Az államot a liberalizmus sem tartja rossznak, sőt szükségesnek tartja, azonban az államtól sem fogadja el, ha meg akarja mondani, hogy milyen pl. egy jó magyar vagy bármi módon indokolatlanul bele akar szólni az életébe. Ezért támogatja a liberalizmus a kis, "éjjeli őr" államot, a nagy, beavatkozó állammal szemben.


A konzervativizmusnak ezzel szemben kialakult értékei vannak és azok alapján méri az embereket. Elfogadja a szabadság korlátozását, amíg az ember olyan, amilyennek akarja, hogy legyen, a logika elé könnyen behelyezi a hagyományt. Elegendő érv lehet a konzervativizmusnál valami mellett már az is, hogy régen úgy van, felesleges bolygatni. Úgy gondolja, hogy létezik közerkölcs, közízlés stb., ami elegendő alap ahhoz, hogy valakinek azt mondjuk, hogy valamit ne tegyen, nem azért mert konkrétan sértene valakit, csak mert 10-ből 8 embernek nem tetszik. Vagyis elfogadja a többség uralmát a kisebbség felett, ha úgy hozza az élet.

2013. aug. 22. 15:02
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!