Kezdőoldal » Politika » Pártok, kormányzás » A személyi kultusz, mint...

A személyi kultusz, mint kifejezés jelentheti azt is, hogy szobrot ugyan nem állítanak egy vezető, vagy elnöknek, viszont mélyen tisztelik, és felvonulnak önszántukból mellette kisebb-nagyobb csoportok?

Figyelt kérdés
Mégha ezt a vezető nem is várja el. Tehát személyi kultusz az is, ha az emberek nagy csoportja önszántukból dicsérnek, tisztelnek valakit?
2013. nov. 12. 20:30
 1/10 anonim ***** válasza:
47%
Nem hiszem. Legalábbis nem erre szokták használni.
2013. nov. 12. 20:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim válasza:
73%

Elviekben használhatjuk erre is, pl. I. Szent Istvánt sokan tiszteljük, van egy kultusza (ld. a Szent Jobb körmenete), mégsem személyi kultusznak nevezzük. Abból az okból kifolyólag, hogy az ő korában ilyen nem volt.

De pl. Horthy-t is sokan tisztelik az érdemei miatt, de ami kialakult az kultusznak nem nevezhető.


Összefoglalva amit példázni szerettem volna: nevezhetnénk azt is annak, de: 1. nincs kit tisztelni, 2. erre valószínűleg más kifejezést használnánk, ugyanis a személyi kultusz inkább negatív érzelmekkel töltött szókapcsolat (ld. Sztálin, Hitler, és társaik...).

2013. nov. 12. 20:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
100%
Ja, ehhez nem kell szobor, mert az imádaton van a hangsúly.
2013. nov. 12. 20:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
Ha Orbán Viktornak a maradék esze még nem ment el soha nem fogja támogatni az ilyesmit mint szoborállítás saját magának, mert az a régmúlt időket tekintve egyszerre lenne felháborító és nevetséges. Rajongótábora viszont minden politikusnak van, azt a néptől kell kérdezni miert támogatják annyira.
2013. nov. 12. 20:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:
Rákosi ugyebár elvárta, hogy tiszteljék, szeressék, örömünnepet járjanak körülötte, ez nyilván személyi kultusz a javából. De vajon az is az, ha ezt egy vezető/elnök nem várja el, hanem csak a népe "ruházza fel"?
2013. nov. 12. 20:48
 6/10 anonim ***** válasza:
Nem, miért ne lehetne önként?
2013. nov. 12. 20:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

Én ezt inkább rajongásnak nevezném.

Személyi kultusznak azt mondanám, amikor a politika egyik elsődleges célja egy vezető imádata (lásd pl. Észak-Korea).

2013. nov. 12. 21:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
Más önként imádni valakit mint kényszerből.
2013. nov. 12. 21:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

Ha vannak, akik önként tisztelnek egy politikust, az nem személyi kultusz.

De a Békemenet mondható egy kezdődő személyi kultusznak! Nem mindenki ment önként, hanem a munkahelye "javasolta" neki. Példa erre a CBA vezetőinek a körlevele, vagy a Polgármesterünk "ajánlása".

Hogy Orbántól nem idegen a gondolat, arra példa az a festmény, amit az előző kormányzása alatt festetett, hogy kifüggessze az Országházban.

A festményen az akkori kormányának tagjai vannak. Előtérben Orbán. Előtte egy kis asztalon a korona, a jogar és az országalma. Orbán a kezeit úgy tartja a korona fölött, mintha éppen most akarná a fejére rakni.

A botrány a festmény körül akkor tört ki, amikor megbukott a választáson.

A festő tett közzé a TV-ben a képet, kérdezve, hogy a festésért járó 20 millió Ft-ot ki fizeti meg neki?

Azóta sem tudni, hol a festmény, és a festő megkapta-e a pénzét?

2013. nov. 12. 22:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
Arról a festményről én is olvastam és láttam is fényképen. Állítólag azóta sem kapta meg a festő a pénzt mert mégsem kellett a megrendelőknek. Azt nem tudom, hogy most hol . lehet, de annyira nem is hiányzik sehonnan
2013. nov. 12. 22:36
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!