Kezdőoldal » Politika » Pártok, kormányzás » Miert szoktak azt mondani,...

Miert szoktak azt mondani, hogy balliberalis? Van jobbliberalis is? A bal oldalisag alapjaban veve nem liberalis meggyozodottseget jelent?

Figyelt kérdés

2016. máj. 27. 17:59
 1/6 anonim ***** válasza:
74%
Épp ellenkezőleg a liberalizmus egy jobboldali ideológia! A baloldaliság a liberalizmus és a jobboldal ellen volt, csak idővel az önálló liberális ideológia kiüresedett és hozzácsapódott a jobb meg a baloldalhoz, így jött létre a jobbliberális és balliberális oldal. Magyarországon jobbliberális párt jelenleg nincs, az utolsó az MDF volt, balliberálisnak a mostaniak közül a DK-t mondanám. Ami miatt a hazai közbeszédben elterjedt a ballib kifejezés annak az oka, hogy leszámítva egy kb. másfél éves periódust 2008-tól 2010-ig az MSZP mindig az SZDSZ-el együtt kormányzott.
2016. máj. 27. 18:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
45%

A társadalmi liberalizmus mindenképpen a baloldalhoz sorolható, kedves első.


Egy baloldalinak meg egy liberálisnak, ugyanaz az álláspontja például a migrációról, homoszexualitásról,kisebbségekről...stb


Egy jobboldali (igazi, nem Merkel féle) pedig ellentétes elveket vall ezekben a kérdésekben.

2016. máj. 27. 18:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
43%

Ez csak egy mantra, a hívőknek. A háborúban is leegyszerűsítik az ellenséget, minél kevesebb szóval kell illetni, annál könnyebb utálni. Nem kell emögé bármilyen komplexebb gondolatot látni.


Ha annál komplexebbet mondana bármelyik, hogy "liberális = ellenség", akkor még a végén a birka nép gondolkodna, nem csak nyelné a maszlagot mint kacsa a nokedlit :-)

2016. máj. 27. 19:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

Társadalmi vagy gazdasági liberalizmus? Mindkettőtöknek igaza lehet, ha szétválasztjuk ezeket.


Egyébként létezett Magyarországon is nemzeti liberális párt még a harmincas években, de azóta gyakorlatilag megszűnt ennek a hagyománya, a liberalizmus Magyarországon is egyenlővé vált a szélsőséges PC-vel, és annak fő szószólója az SZDSZ lett két évtizedig.

2016. máj. 27. 20:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
9%

a balliberális szitokszóként használt változata a genderőrületről, gondolatrendőrségről, migráns simogatásról szól


nem sok köze van a politikai iránytűhöz kapcsolt fogalomhoz, amiből szintén van jobboldali liberális

2016. máj. 27. 21:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

A liberalizmus olyan ideológia, mint a demokratizmus. Van belőle jobb - és baloldali is. Képzelj el egy skálát, ami a szélsőbaloldaltól a szélsőjobboldalig terjed. Ennek a skálának a legnagyobb részét a demokraták (vagyis a demokrácia hívei) foglalják el. A demokratizmuson belül van a liberalizmus, ami a baloldalon foglal el több helyet, de van a jobboldalon is. A liberalizmus pedig több részre bomlik: van a balliberalizmuson belül: szociálliberalizmus és modern balliberalizmus (más néven neoliberalizmus) és klasszikus balliberalizmus (ez utóbbi már mondhatni kihalt sajnos); a jobbliberalizmuson belül pedig: klasszikus jobbliberalizmus (az az ideológia, amit 2014-ben Orbán meghirdetett Tusványoson, ez egyenlő a közösségelvű és nemzeti demokratizmussal), konzervatív liberalizmus (pl. Bokros Lajos pártja elvileg az) és modern jobbliberalizmus (ez szintúgy "kihaltnak" tekinthető).

Az izmusok lényege:

Klasszikus liberalizmus: a liberalizmus eredeti jelentése, szabadelvűség, általános választójog (habár ez csak a 20. századra terjedt el), többpártrendszer, parlamentarizmus, stb.

Ezen belül:

a) Klasszikus balliberalizmus: A klasszikus liberalizmus eszméinek vegyítése a szociáldemokráciával. Ez annyiban különbözik a DK-féle pártoktól (amelyek modern liberálisak), hogy többnyire ellenzik a bevándorlást, a nemek összemosását (amit most pl. Svédországban csinálnak) és a hitelekből fenntartott átmeneti jóléti rendszereket.

b) Klasszikus jobbliberalizmus: Pl. a Fidesz. Nem ellenzik a többpártrendszert, a sajtószabadságot, a szekularizmust, a nemek egyenjogúságát, stb. tehát a demokrácia jellemzőit, de ellenzik a bevándorlást, a szociáldemokrata alapú gazdasági rendszert, a kommunizmust, a fasizmust, a nácizmust, a rasszizmust; de emellett populisták és hisznek a nemzeti érdekekben. A klasszikus jobbliberalizmus mondhatni egyenlő a közösségelvűséggel és az egészséges, tehát nem kirekesztő nacionalizmussal, valamint a konzervatív liberalizmussal.

c) Klasszikus konzervatív liberalizmus: majdhogynem ugyanaz, mint a klasszikus liberalizmus, csak a klasszikus liberálisokhoz képest kicsit konzervatívabbak társadalmi és gazdasági értelemben, és néhány esetben a szekularizmust sem támogatják pl. KDNP, de a Fidesz is klasszikus konzervatív liberálisnak mondható.

Modern liberalizmus: Támogatja a bevándorlást, a semleges nem szerinti nevelés-oktatást. A liberalizmus modern értelemben vett változatának összemosása a kommunizmusra is hasonlító újbaloldali és klasszikus baloldali (pl. újfeminizmus, szociáldemokrácia, stb.) ideológiákkal, azzal a különbséggel, hogy demokratikus rendszernek számít, így nincs egypártrendszer, koncepciós perek, a gazdagabbak elnyomása, véleménydiktatúra, stb.

a) Modern balliberalizmus: Egyenlő a modern liberalizmussal.

b) Modern jobbliberalizmus: Szinte nem is tudnék példát mondani rá, hiszen a modern liberalizmus (bevándorlás támogatása, szociáldemokrata rendszer, újbaloldali ideológiák támogatása) és a jobboldaliság (konzervativizmus, erkölcsös élet, esetleg populizmus-nacionalizmus) ütik egymást. A modern jobbliberalizmus éppen ezért szerintem csak elméletben létezik, magyarországi pártot nem tudnék mondani rá példaként. A MOMA modern liberálisnak és jobboldalinak mondja magát, de őket inkább az előző kategóriába, a modern balliberálisokhoz sorolnám, egyrészt a Bokros-féle gazdaságpolitika, másrészt az MSZP-vel való jó kapcsolataik miatt.


Remélem, kielégítő választ tudtam adni és ha valami nem világos, nyugodtan írj privát üzenetet!


Isten áldásával!

2016. aug. 31. 13:23
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!