Kezdőoldal » Politika » Pártok, kormányzás » Hogy lehet, hogy a 2014-es...

Hogy lehet, hogy a 2014-es választások óta az országgyűlési képviselők száma a felére csökkent?

Figyelt kérdés
Ha jól tudom anno 380 körül volt ez a szám, ma meg már csak 199.
2017. jún. 15. 00:34
1 2
 11/16 anonim ***** válasza:
#10: Ogen, ez támogathatólenne, bár valahol azt olvastam, hogy a szinte feleannyi képviselő ellenére, " drágább lett" az országgyűlés.
2017. jún. 15. 09:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/16 anonim ***** válasza:
Hat szeretett vezerunk gondoskodik az 1 millio munkahelyrol azert. Azt nem mondta h a mezei parasztnak teszi ezt,ennyire nem lehet hulye senki h ezt gondolja. :D Moricz vagy Mikszath egyik konyve jut eszembe mindig errol: szep dolog arokonsag,csak kar h en szr csaladba szulettem :(
2017. jún. 15. 09:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/16 A kérdező kommentje:

Omg bocsánat, nem küldte el tegnap, ezért nyomogattam már mérgemben a gombot xD


Mondjuk ja, így érthető, ha arányaiban ugyanannyian ülnek bent, hogy túl sok a 380.

2017. jún. 15. 16:40
 14/16 anonim ***** válasza:
Nem baj, ez olyan reakció, mint amikor merül az elem a távirányítóban, akkor erősebben nyomjuk a gombot.
2017. jún. 15. 16:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/16 anonim ***** válasza:

1990-2014 között egészen pontosan 386 volt, a 2014-es választást már a 2011-es törvény értelmében tartották, azaz akkor már csak 199 képviselőt választottak meg, ebből 106-ot egyéniben, a maradék 93-at pedig az egyesített pártlistáról, illetve kompenzációs listáról.

A hasonló méretű országokban is ekkora a parlament: az osztrákoknál pl. 183 fős az alsóház, míg a cseheknél 200 fős.

Önmagában a csökkentést én is indokoltnak tartom, a 386 fős parlament túl nagy volt egy ilyen kicsi országhoz, ugyanakkor úgy látom, túl nagy az egyéni mandátumok aránya, szerintem több pártlistás mandátumnak kellene lennie, mint egyéninek. Vagy azt se bánnám, ha tisztán listás rendszer lenne (mint pl. az osztrákoknál), mert az torzítja a legkevésbé az eredményeket, de ez nyilván nem lenne érdeke a Fidesznek.

2017. jún. 18. 16:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/16 anonim ***** válasza:

Példának okáért, ha csak tisztán listás rendszer lenne itthon, akkor 2014-ben a Fidesz-KDNP 93, az MSZP-Együtt-DK-PM-MLP 53, a Jobbik 42, míg az LMP 11 mandátumot kapott volna, azaz a Fidesznek még egyszerű többsége sem lett volna, nemhogy kétharmada.

[link]

2017. jún. 18. 16:56
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!