Kezdőoldal » Politika » Rendőrség » Mi lesz a következménye ha...

Mi lesz a következménye ha utcán egy kötekedő embert megütök?

Figyelt kérdés
Ma reggel mikor munkába mentem, a Blaha Lujza téren egy középkori fickó ok nélkül kötekedett, üvöltözve anyázott, köpködött a hátam mögött (persze nem köpött le) és kb. 5 percig követett az Astoria felé. Reggelre ez annyira felidegesített hogy egy hajszálon múlt hogy megüssem, de végül vissza fogtam magam és nem csináltam semmi hülyeséget és inkább leszartam. Nem vagyok egy erőszakos ember, de ha nálam kihúzzák a gyufát egyszerűen nem tudok logikusan gondolkozni. Mi lett volna a következménye ha megütöttem volna? Az önvédelem számítana ha nem a kötekedő ütött volna meg először?

2020. nov. 18. 21:00
 1/9 anonim ***** válasza:
72%

Bevisznek garázdaságért téged is az ürge mellett. Esetleg könnyű vagy súlyos testi sértés attól függ milyen sérülései lennének.

Jogos önvédelem max annyi lehet, hogy te is elküldöd az jó édesanyjába meg köpködsz felé....

2020. nov. 18. 21:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
30%

"a Blaha Lujza téren egy középkori fickó ok nélkül kötekedett, üvöltözve anyázott, köpködött a hátam mögött"

Ez a középkorban teljesen normális volt.

Csak akkor ütheted meg, ha rád támad.

2020. nov. 18. 21:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:
Elnézest elírtam. Úgy értettem hogy középkorú, nem középkori 😀
2020. nov. 18. 22:17
 4/9 anonim ***** válasza:
0%

Csak akkor ütheted meg ha rád támad..

És akkor te is anyázál be és kötekedjél,meg köpd le.

Akkor lesz bunyó és szétverheted.

2020. nov. 19. 13:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

Ha tökös vagy, akkor simán elfoghatod az ilyen személyt, rendőröknek átadhatod, videofelvétellel igazold, hogy balhézott. Cselekménye garázdaság bűncselekmény alapesete.

Ha pedig jogszerű fellépésednek szónál többel ellenáll (pl. leköpés, testi erővel szabadulni akar), akkor már addig verheted amíg ellenállása meg nem törik, arányos minden ami könnyű testi sértés, legjobb a gyomros.


Btk.

“Garázdaság

339. § (1) Aki olyan kihívóan közösségellenes, erőszakos magatartást tanúsít, amely alkalmas arra, hogy másokban megbotránkozást vagy riadalmat keltsen, ha súlyosabb bűncselekmény nem valósul meg, vétség miatt két évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.”


Be. (büntetőeljárási törvény)

A tetten ért elkövető elfogása

273. § A bűncselekmény elkövetésén tetten ért személyt bárki elfoghatja, köteles azonban őt a nyomozó hatóságnak haladéktalanul átadni, vagy ha erre nincs módja, a rendőrséget tájékoztatni


Btk.

22. § (1) Nem büntetendő az a cselekmény, amely a saját, illetve más vagy mások személye, javai vagy a közérdek ellen intézett, illetve ezeket közvetlenül fenyegető jogtalan támadás elhárításához szükséges.

2020. nov. 20. 07:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

#5!

Nem vagyok egy ügyvéd,de ameddig nem támad (alap sett:nem nyúl hozzá a emberhez)addig nem ütheti meg mert akkor ő lesz a bűnös.

Max felveheti és igazolhatja a rendőrségnek.

2020. nov. 20. 08:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

Pedig bizony a garázdaság bűncselekménye miatt már bárki elfoghatja.


Ha az elfogásnak nem áll ellent, akkor nincs ok jogos védelemre, ha ellenállása nem csak verbális (pl. leköpés, akárcsak testi erővel - nem ütéssel - szabadulni akar), az már bizony ok jogos védelemre, amíg ellenáll addig lehet verni.


Jogos védelem korlátja a Kúria 4/2013. számú BJE határozatában kimunkáltan:

"- verbális cselekményekkel szemben nem vehető igénybe,

-megtorlásként nem alkalmazható,

- kölcsönös kihívás elfogadása mindkét fél számára a jogtalanság állapotát hozza létre,

- támadás kiprovokálása megfosztja a védekezőt az elhárítás jogszerűségétől,

- javak elleni, közvetlen erőszakkal nem járó cselekmény elhárítása a támadó életének kioltását általában nem eredményezheti. A 22. § (3) bekezdése szerinti túllépés azonban nem zárható ki."

[link]

2020. nov. 20. 08:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
De alapjáraton ha megütöd,akkor téged visznek a sittre,hiába,mind2-en garázsdaságért mentek.
2020. nov. 20. 16:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
De úgy értve hiába pattog a ember,úgy se ütheted meg,max ha ő ez kezdi.
2020. nov. 20. 16:18
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!