Kezdőoldal » Politika » Rendőrség » Mi számít jogszerűtlen fegyver...

Mi számít jogszerűtlen fegyverhasználatnak, pontosan melyik jogszabály (ok) rendezik ezt a kérdést?

Figyelt kérdés

Ha lehetséges a lehető legpontosabb jogszabályi helyet keresném.

Felnőtt az otthonában (kert) gyerekek (16 éven aluliak) jelenlétében bemutatta a könnygázpisztolyának a mükődését (közvetlen közelről, mondván ez nem veszélyes és jó móka). Ilyet szabad?



2014. jan. 8. 05:41
 1/9 anonim ***** válasza:
32%

[link]


37. Lőfegyverhasználat

2014. jan. 8. 05:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 intrepid ***** válasza:
100%
Gázpisztoly, az nem fegyver. Ha nem okozott sérülést, nincs jogi következménye. Kis könnyezés az nem sérülés. Katonakoromban könnygázgránát füstjét meg kellett ismernünk.
2014. jan. 8. 07:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
100%

Előző, szerintem félrelinkelted. A BM rendelet nem szabályozza a polgári fegyverhasználatot. A polgári fegyverhasználatot a 253/2004 kormány rendelet és a 2004. évi XXIV törvény szabályozza.


Kérdező, konyhanyelven szólva minden további nélkül szabad amennyiben ez magánterületen és a telek tulajdonosának a beleegyezésével történt.


Magyarázat:

2004-ben a gáz- és riasztó fegyvereknek törvényileg szétválasztották a birtoklását és a viselését.

A birtoklás az amikor megveszed hazaviszed és csak magánterületen a telek tulajdonosának beleegyezésével használod. (az amit fentebb leírtál)

A viselés pedig az amikor betöltve hordod magadnál közterületen.


Na most, ahhoz hogy valaki ma magyarországon gáz- és riasztófegyvert vásároljon és birtokoljon illetve magánterületen a telek tulajdonosának a beleegyezésével használja, ahhoz semmilyen feltételnek nem kell megfelelni. Ezt szó szerint értsd, akármennyire is hihetetlen még egy bizonyos életkor megléte sem szükséges.


Csak egy példa: ha az általad említett egyik gyerek bemegy egy vadászboltba, vesz egy gáz- és riasztófegyvert, hazamegy és otthon puffogtat vele, azzal semmilyen törvényt nem sért meg sem az eladó, sem a gyerek. Minden további nélkül megteheti.


A viselés kötött engedélyhez. Ehhez szükséges a betöltött 18. életév és tiszta erkölcsi. A viselési engedéllyel betöltve lehet hordani magadnál gáz- és riasztófegyvert pl. egy hónaljtokban. Amennyiben nincs viselési engedély, akkor közterületen csak szállítani lehet a fegyvert. Ez azt jelenti hogy ki kell üríteni, és elcsomagolva kell lennie. De ugye az általad említett szituáció valószínűleg nem viselés, szóval ez lényegtelen.


Amiket jelenleg törvény szabályoz a gáz- és riasztófegyverekkel kapcsolatban az: a viselés, a szállítás, a gyártás, a javítás, a külföldről behozatal, az hogy szilárd lövedéket nem lőhet ki, illetve a csőtorkolati energia.


Tudom hogy kicsit hihetetlennek tűnik számodra, de nyugodtan bogarászd végig a törvényeket és a kormány rendeleteket. Egy darab betű nincs benne arról hogy ki vehet és birtokolhat gáz- és riasztó fegyvert.



Egyébként hogy megnyugtassalak, amennyiben riasztótöltény volt betöltve a fegyverbe (és valószínűleg hogy az, máskülönben elég szépen krehácsoltak volna) szinte tényleg veszélytelen. (konkrétan egy légpuska veszélyesebb) Egyedül akkor lehet belőle probléma ha közvetlen közelről (kb 5 centiről) rálőnek valakire, akkor jelentkezhet bőrpír vagy minimális égés. Illetve mond meg nekik hogy ha legközelebb mennek akkor lövés közben feltétlen fogják be a fülüket mert az tény hogy nagyon hangos és hosszútávon halláskárosodást okozhat. Tiltani felesleges mert úgy is még jobban akarják.

2014. jan. 8. 07:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
32%
Ez nem jogszerűtlen használat,hanem gondatlanságból elkövetett veszélyeztetés. Ha a sérülés 8 napon túli.
2014. jan. 8. 10:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 kovpet ***** válasza:
100%

"mondván ez nem veszélyes és jó móka"


Dehát ez tényleg nem veszélyes és tényleg jó móka!

Ha mást nem zavar vele, akkor nincs ezzel semmi probléma.

Mondjuk egy kertes házas övezetben, ahol mások is vannak, ott azért nem illik durrogni.

2014. jan. 8. 11:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat. Csak néhány kiegészítés, mert nagyon sebtiben írtam ki a kérdést és mert elég necces voltaz akkori szituáció.

Egy felnőtt (nem a gyerekek!) sütötte el a gázpisztolyt. Nem volt engedélye stb. a telek tulajdonosától (mert az ott se volt). Előtte egy pukkangatós pisztollyal szórakoztak a gyerekek, majd ismeretlen ötlettől vezérelve az egyik kisgyerek apja kihozta a saját gázpisztolyát.

Kapszaicines töltet volt benne. A felnőtt gondolhatta (?), hogy jó móka a gyerekeknek (8-14 eves korig, 5 gyerek) megmutatni milyen hatású a kapszaicines töltet. A dolog szuperül sikerült, mert a két kisebb iszonyatosan szarul lett, en aki semmit nem.tudva csak veletlenül belesétáltam a "hatósugarába" (sötétben történt, másoknak, akik jelen voltak nem szólt az apa, hogy mire készül és szélcsendes, ködös, párás idő volt, olyan jól.megült a levegő abban a kis zugban, ahol ellőtték a fegyvert), szóval én is nagyon rosszul lettem (fuldoklás, köhögés, öklendezés, félelem, hogy most miért nem jön a levegő stb...) Hozzáteszem veszélyeztetett terhes voltam. (a gyerek nem maradt meg, a halál oka ismeretlen patológus szerint trauma hatására méhlepény leválás indulhatott el...mindenesetre a magzat méretek alapján számított kora és elhalása egybeesik azzal a nappal, amikor ez az eset történt. Több orvosi vélemény szerint a stressz okozhatta a magzat halálát.

Azért az szomorú, hogy többek szerint kisgyerekek jelenlétében szabad csak úgy önvédelmi gázpisztolyokat durrogtatni, és az is, hogy valaki úgy emlékszik vissza a katonaéveire, hogy egy kis könnyezés az belefér. Na de eltérőek vagyunk.


Én is korábban csak annyit találtam, hogy otthonra a gázpisztolyokra nem.kell engedély és saját tulajdonában lövöldözhet, de utcára, ha kiviszi, akkor kellenek már papírok.Sajnos a pontos jogszabályi helyek megtalálása elég nehézkes. Első köszi a linket!

2014. jan. 8. 15:15
 7/9 A kérdező kommentje:
3. köszönöm a kormámyrendelet és a tv. számát is!
2014. jan. 8. 15:23
 8/9 kovpet ***** válasza:
100%

"Azért az szomorú, hogy többek szerint kisgyerekek jelenlétében szabad csak úgy önvédelmi gázpisztolyokat durrogtatni"


Miért ne lenne szabad? Általában.

A te esetedre szerintem épeszű ember nem mondta volna, hogy helyesen cselekedett az az ember, ha tudtuk volna a részleteket. Ez így felelőtlenség volt tőle, ami egy fegyvertartótól elfogadhatatlan (még akkor is, ha csak ilyen kvázi játékfegyvere van).


Az elsőnek által küldött link meg teljesen irreleváns a te ügyedben. A gázpisztoly nem lőfegyver és a rendőrségi szolgálati szabályzathoz sincs semmi köze :)


A gázpisztolyokra vonatkozó szabályokra a "közbiztonságra különösen veszélyes eszközök" néven tudsz keresni. Jogilag ugyan az a kategória, mint egy 8 centisnél nagyobb kés vagy egy bot.

2014. jan. 8. 15:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:

kovpetnek

Köszi. Igen. A nem túl relevánsakat is elolvastam (okosodni nem árt, hogy rendőröknél mi, hogy működik).A tippet is köszi rákeresek.

Valószínűleg engem az téveszt meg ezekkel a mikor szabad, mit használniban, hogy tanultam önvédelmet (harcművészet szintjén), és ott mindig az volt az alap, hogy az önvédelem ott kezdődik, hogy megtámadnak, elfutni nem tudtam és akkor... (tehát csak úgy jókedvemben támadók nélkül pszichiátriai. esetnek tűnik "lövöldözni ;-), kivétel egy edzés/gyakorlat). Köszi még egyszer!

2014. jan. 13. 13:04

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!