Kezdőoldal » Politika » Rendőrség » A DNS mintát hogyan lehet...

A DNS mintát hogyan lehet adatbázisban tárolni?

Figyelt kérdés

Az ujjlenyomatot bedigitalizálva tárolják, gondolom képként vagy más módszerrel és lefuttatják, ha keresnek valakit.


De hogyan oldják meg DNS -nél?


A DNS szekvenciát is be lehet digitalizálni? Hogyan csinálják?


És ha például a Soroksári gyilkosságnál meg vannak a DNS minták, akkor azt egy pillanat alatt le tudják futtatni egy gépen?



Maga a DNS vizsgálat tudom, hogy bonyolult és sokáig tart, de az összehasonlítás hogyan történik a már begyűjtöttekkel?


Egyáltalán azokat is elmentik, mint a bűnözők ujjlenyomatait?



2014. szept. 25. 03:08
 1/8 hollófernyiges ***** válasza:
0%
Berakják egy -80 fokos hűtőbe.
2014. szept. 25. 06:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim válasza:
100%

Meg előbb sokszorosítják a mintát PCR-rel (polymerase chain reaction).

Digitalizálva tárolják a szekvenciát, meghatározzák a bázissorrendet, amit ugye le lehet írni négy betűvel (A,G,C,T), ezt így pedig digitálisan tárolják. A gyanúsított DNS-ét begyűjtik, ugyanúgy sokszorosítják, megállapítják a szekvenciát, összevetik az adatbázisban lévő "DNS mintákkal".

(Én ilyet persze nem csináltam, úgyhogy lehet kapsz értelmesebb választ egy nálam kompetensebb embertől.)

2014. szept. 25. 08:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:

Erre a kérdésre a tudományok témakörben talán jobban tudnak válaszolni. Egy "fingerprinting" nevű eljárást használnak. A lényege, hogy a DNS-t megfestik, majd bizonyos enzimekkel az ugyanolyan bázispárokentén elvágják. Az így kapott rövid részleteket egy gélbe teszik (ún. gélelektroforézis), ahol a töltésük szerint úsznak, majg UV-fénnyel megvilágítják a gélt, és bizonyos sorrendben látod a rövidebb-hosszabb DNS-részleteket.

Ha ezt az eljárást megcsinálják mégegyszer, és az UV-fényben a vonalkák ugyanott rajzolódnak ki akkor a két DNS azonos. De mondjuk ha csak nagyon hasonlóan rendeződnek el, akkor rokonokról van szó (apasági teszt).

2014. szept. 25. 08:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
100%
Előző vagyok: valóban, a bázissorrend alapján történő vágások előtt megsokszorosítják a DNS-t, de a tudomány rovatban precízen elmagyarázzák, ha érdekel :D
2014. szept. 25. 08:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

Azt gondolom, nem az a kérdés, miképpen kell DNS mintát készíteni.

Kérdező, a problémádat az okozza, hogy nem tudod, milyen egy adatbázis.

Képzelj el egy bonyolult programot, amely keresztül-kasul képes összefüggéseket tárolni adatokról. Az excel tábla például egy nagyon egyszerű, két dimenziós adatbázis.

A működési elv lényege, erősen leegyszerűsítve. Az adatbázisban objektumok vannak felsorolva. Ez lehet egy ember összes tulajdonságával, vérkép, DNS, színházi előadás, állampolgár, házak, vagy amit akarsz. Minden objektumnak adnak egy azonosítót, ez teszi őket egyedivé. Az embernek lehet például a személyi száma, a háznak a GPS koordinátája, vagy bármi más, ami képes egyedi lenni. Ezután minden azonosítóhoz hozzárendelnek akárhány tulajdonságot (mezőnek nevezik). Ide írják be a tulajdonságra jellemző adatot. Ez lehet szám, szöveg (bármilyen hosszú), kép (JPG), video, vagy akármi, csak pontosan legyen meghatározva. Lehet, hogy egy tulajdonságot sok mezőben érdemes tárolni, akkor ezt teszik, és együtt kezelik őket. Ezekbe a mezőkbe belehelyezik a megfelelő adatot, és egy program képes ezekben nagyon sokféle módon keresni. A mai krimisorozatokban, amikor egy ilyen jelenetet látsz, akkor (elvben - mert a filmen persze csak imitálják) az történik, hogy az adatbázis azonosítója mondjuk egy személyi szám, a hozzá tartozó tulajdonság egy DNS szekvencia (akárhány mező, köztük akár kép, amit a szakértők meghatároznak), és a program sorra veszi az azonosítókat, kiolvassa a hozzá tartozó tulajdonságot, ebből egy ábrát jelenít meg a képernyőn, és az előre megadott tulajdonsággal sorra összehasonlítja. Ha minden mező egyezik, megvan a találat.

Hogy az eredmény mennyi idő alatt születik meg, az függ az adatbázis nagyságától, bonyolultságától, és attól is, mit kérdeznek tőle. No meg erősen függ annak az informatikus társaságnak a szakértelmétől, akik az adatbázist és a kezelő programot összeállítják. Annyira függ, hogy egy rosszul összeállított adatbázisban egy kérdésre a válaszhoz akár napokig fut a program, ha pedig alkalmasan átrendezik, percek alatt lesz eredmény ugyanarra a kérdésre, ugyanabból az adatbázisból.

2014. szept. 25. 10:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

Számítógépen édes öcsém, számítógépen!


Mivel a DNS-nek van egy olyan rossz tulajdonsága, hogy könnyen és gyorsan roncsolódik, ezért nem a nyálat, hajat, stb őrizgetik, hanem azt az információt, hogy az ipse DNS milyen módon épül fel.

2014. szept. 25. 14:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:

Tisztában vagyok az adatbázis fogalmával. A kérdés arra irányult, miként lehet eltárolni egy biológiai anyagot, digitális módon.


A GATC szekvenciára gondoltam én is.

2014. szept. 27. 14:32
 8/8 anonim ***** válasza:

Nem az anyagot tárolják digitálisan hanem azt az információt ahogy ez a DNS felépül.


Hogy te is értsd.

Nem rendszámtáblát tárolják, hanem azt az adatot hogy a piros suzukinak ABC123 a rendszám.

2014. szept. 27. 14:39
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!