Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Milyen hivatalos lehetőségek...

Gabesz077 kérdése:

Milyen hivatalos lehetőségek vannak nagyszülők eltartására ha örököli is szeretnénk ezért cserébe?

Figyelt kérdés

Párom szülei sajnos lemondtak a szülőkről (neki a nagyszüleiről) és erre kellene valami olyan hivatalos megoldás, hogy mi gondjukat viseljük, de cserébe mi örököljünk majd ha eljön az idő. Nem kihasználni szeretnénk a helyzete így olyan megoldás érdekelne ahol mindkét fél biztosítva van.

Eddig 2 dolog jutott eszünkbe

1: Eltartási szerződés. Ezzel a baj ,hogy az idős szülő ha később, főleg a kora miatt, "megbolondul" akkor visszaléphet akár x év gondviselés után is.

2: Most a nevünk íratjuk az ingatlan, úgy hogy ők életük végéig haszonélvezők. Itt már nem léphetnek később vissza, viszont mi biztosítja őket hogy mi ápolni is fogjuk?



2019. júl. 26. 08:10
 1/6 anonim ***** válasza:
91%
Eltartásival jobban jártok szerintem. Nem tudom milyen a viszony a szülőkkel, de az ajándékozási szerződést megtámadhatják 10 éven belül. Ha meg a nagyiéknak olyan lesz az állapota, akkor gondnokság alá kell vetetni őket.
2019. júl. 26. 08:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim válasza:
45%
A kösztes réssl mi van? Engem is érdekel hasonló, lehet ilyet?
2019. júl. 26. 08:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 Andizsuzsi ***** válasza:
84%

Eltartási szerződésből nem lehet visszalépni. Ha az eltartó nem teljesíti a szerződésben vállaltakat, akkor bíróságtól lehet kérni a megszüntetését. Ez adja a biztosítékot arra, hogy 1. nem lehet csak úgy meggondolnia magát x év után, 2. ha nem teljesül a tartás, akkor meg lehet szüntetni a szerződést és visszakerül az ingatlan az eredeti tulajdonos tulajdonába (az addigi tartás ellenértékével el kell számolni).

Célszerű nagyon részletes szerződést kötni, kitérve minden kötelezettségre tételesen.

2019. júl. 26. 09:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 mindentudó99 ***** válasza:
23%
Keress egy jó ügyvédet . Mindenképp jól gondolkozol hogy ezt le akarod rendezni.
2019. júl. 26. 09:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
34%

Igen, mindkét felvetés problémát okozhat. Azonban fontos tudni valamit. A szerződés - bármilyen is - csak betű. A szerződés jóságát a felek szótartása, felelőssége biztosítja kizárólag. Mindig és mindenben. A jó szerződők csak azért írják le megállapodásukat, hogy el ne felejtsék valamely részét. A betartás a felek részére magától értetődő.

Ha azonban valamelyik fél valójában a szerződésnek csak hasznát, de kötelezettségét nem szeretné, akkor a másik fél élete pokol is lehet. Meg bíróságra járás.


Tehát az első dolog meggondolni, mit akarunk, mire vagyunk képesek, és a másik fél mit akar, mire képes. Azt szokták mondani, a kölcsönös előny a biztosíték. Ezért tehát meg kell tudni, mi nektek és mi nekik a legfontosabb érdekük, ki mit tart előnynek. És ennek mentén érdemes választani.

2019. júl. 26. 14:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
0%

Nem tartási szerződést kell kötni. Az más. Erre az esetre van saját tipikus szerződés (Ptk 7:48.§). Öröklési szerződést kell kötni. Az öröklési szerződés lényege, hogy a tartás fejébe nem egyszeri juttatás vagy fizetség jár hanem az eltartott halála után az eltartó részesül az örökségből (a szerződésben örökös nevezés történik) a szerződésben meghatározott mértékben vagy a meghatározott vagyontárgyakat illetően. Etekintetben a végrendeletre vonatkzó szabályokat kell megfelelően alkalmazni. Vagyis a törvényes örökösöket megilleti a köteles rész, válaszolva egy másik kérdésre is. Viszont ezt ügyvéd előtt kell tenni és a megfogalmazást is célszerű ügyvédre bízni. A második lehetőséget nem ajánlom, mert ott nincs semmilyen biztosíték arra, hogy ténylegesen eltartjátok őket. Az előző válaszolónak meg annyit mondanék, hogy "a szerződés önmagában csak betű" kijelentés ott ahol van baromság. Az írásbeli forma miatt lesz egy szerződés kikényszeríthető. Amiről te beszélsz max verbálszerződésre igaz. Persze kell a konszenzus de írásbeli forma nélkül nehéz lesz érvényesíteni a kötelmet.

Összegezve keressetek egy ügyvédet és írjatok egy öröklési szerződést ügyvéd által ellenjegyezve, aminek egy példányát hagyjátok is letétben az ügyvédnél. Így teljesen biztosítható, hogy az idősek megkapják a tartást, ti pedig az ingatlant.

2019. júl. 28. 14:24
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!