Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Ti mit tennétek egy ilyen...

Ti mit tennétek egy ilyen helyzetben, hogy nehogy jogtalanul járjatok el? (részletezem)

Figyelt kérdés

Nagypapám, a tanyáján szeretne pár tűzifát kivágni télire. Arra kért, hogy majd segítsek utána felaprítani és pakolni. Ő pedig előtte kivágja.


Csak sajnos korábban volt már esete, hogy árnyékolta az ablakát egy fa, ami közterületen volt, és kivágta, amiért meg is büntették. Egyszer pedig a szomszéd bokrát is kivágta. Most is kinézett egy szép szál fát, ami a tanyája előtt áll - ami szerintem nem az övé - mert a saját telkén már nincs elég.


Na most én mégis mit tudnék tenni akkor, ha megyek hozzá aprítani, és meglátom a nagy kupac darabolt fát, és fogalmam se lesz, hogy abból melyik az az egy, amit közterületről vágott ki.


Mit kéne tennem? Nem is kezdhetnék el neki segíteni pakolni, mert akkor én is elkövetném a lopást? Vagy az valamilyen bűnrészesség volna?



2019. okt. 28. 02:04
 1/8 A kérdező kommentje:

Annyi még, hogy próbáltam elolvasni a neten már, hogy mi az a bűnsegélyi magatartás. "Aki másnak szándékosan segítséget nyújt a bűncselekmény megvalósításában."


Tehát ha tudható, hogy melyik az ő fája, és melyik nem, akkor nyilván csak abban a kitermelt faanyagban lehet segíteni, amely az övé. Oké, de ahogy ismerem a papámat, nem fogja külön stócokba kikészíteni nekem. De akkor hogyan tudok neki szándékosan segíteni a saját faanyagában, ha nem tudom, hogy melyik az az egy, ami nem az övé?


A másik meg a lopás kérdés. Ha ő kivágja, én pedig később felaprítom, akkor az rám nézve lopás?

2019. okt. 28. 02:17
 2/8 anonim ***** válasza:

A lopást a nagypapa egyedül cselekszi, ezért a kérdező nem vonható felelősségre.


Viszont pszichikai bűnsegédként közreműködik, véleményem szerint a kérdező akkor járna el jogszerűen, ha azt mondaná a nagypapának, hogy csak akkor segít, ha a közterület fája érintetlen lesz.

2019. okt. 28. 07:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
100%

Játsszunk nyílt lapokkal, jó?


Mivel tudomásod van róla hogy lopott fa is van a kupacban, ezért mindenképp felelősség terhel.


Ha nem jelented a rendőrségen, az, tekintettel arra hogy családtag az elkövető, nem bűncselekmény. Közvetlen hozzátartozóra nem vagy köteles terhelő vallomást tenni, sem feljelenteni.


Viszont ha bármiféle segítséget nyújtasz úgy, hogy tudomásod van arról hogy lopott is van benne, akkor bűnpártolást követsz el.


Bűnpártolás


282. § (1) Aki anélkül, hogy a bűncselekmény elkövetőjével az elkövetés előtt megegyezett volna,


a) .

b) ..

c) c) közreműködik a bűncselekményből származó előny biztosításában,


vétség miatt két évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.

2019. okt. 28. 08:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
100%

#3 vagyok:


Ha segíteni szeretnél, akkor "felejtsd el" hogy tudsz a lopott fáról.


Az öreg megkért hogy segíts, te pedig segítettél. Hihető, életszerű.

Ha rákérdeznek, tagadd.

Ha tagadsz, bizonyíthatatlan.

2019. okt. 28. 08:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

"Ti mit tennétek egy ilyen helyzetben, hogy nehogy jogtalanul járjatok el?"

Vennék az öregnek tüzifát ami biztos hogy nem lopott fa. Vagy ha ez nem megy akkor az önkormányzattól kérnék számára fát abból amit a rászorulóknak osztanak minden télen az utóbbi években.

Amúgy téged mire kért a nagyapád a fa összevágására vagy kivágására? Mert ha nem te vágtad ki akkor honnan kellene tudnod hogy honnan van? de ha zavar a dolog - különben nem írtad volna ki ezt a kérdést, és ez a jó, hogy zavar - akkor előzd meg a következőt és vegyél neki tüzifát előre.

Ha pedig jóvá akarod tenni helyette és segíteni neki a jövőre, akkor vegyél facsemetét ahelyett amit kivágott és ültessétek oda ahol a másik fa a volt, meg egy rakás facsemetét a gyorsabban növő fajtából, amiket meg elültethettek a tanyán - van hozzá hely - hogy pár év múlva legyen mit kivágnia tüzelőnek. Addig meg beszélj a családod többi tagjával és karácsonyi ajándék gyanánt dobjátok össze neki a téli tüzelő árát és vegyétek meg neki még nyáron.

2019. okt. 28. 10:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

Ha ott van egy rakás fa, akkor abból nem kötelességed felismerni, hogy az egyik esetleg nem a nagyapád telkéről származik.

Az meg, hogy mondta, hogy onnan is ki akar majd vágni egyet? Honnan kellene tudnod, hogy kivágta-e tényleg, vagy az önkormányzat vágatta ki? Nagyapád azt is mondhatta volna, hogy az ufók hozták, ezt se kellene feltétlenül elhinned.

Gondolom, ez csak elvi kérdés. (Hacsak nem kitalált.) Mert a gyakorlatban az általad felvágott fadarabokra se lesz ráírva, hogy azokhoz neked bármi közöd volt, akár hogy láttad is életedben. Így a lopott fával se tudnak téged összefüggésbe hozni.

Nagyapádat is csak akkor tudják büntetni, ha van szemtanúja a falopásnak. Az udvaron lévő feldarabolt fának nincs rendszáma vagy alvázszáma.

2019. okt. 28. 13:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
ÉN, nem tudnék semmiről, csak simán segítenék az öregnek a fa pakolásban.
2019. okt. 29. 20:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
Köszi! Megbeszéltem vele a dolgokat! (És lebeszéltem őt...!)
2019. nov. 9. 00:26

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!