Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Talált laptopot ki lehet-e...

Talált laptopot ki lehet-e kódoltatni, tisztán ( szervíz nem vállalja ) és lehetnek-e ennek jogi következményei?

Figyelt kérdés
Egy ismerősömnél felejtett valaki egy tabletet, de haza utazott Amerikába. A tebletet letiltotta. 1. Az ismerősöm nem küldte vissza neki, mivel a drága postaköltséget a másik fél nem akarta kifizetni. Lehet ezért hogy lopással megvádolhatja, és hogy jogi útra mehet a dolog? 2. Az ismerősöm szeretné használni a laptopot, de le van tiltva. Van aki így vállalná hogy kikódolja neki? 3. Egy laptop feltörése vonzhat maga után jogi következményeket?

2019. nov. 4. 11:19
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
91%

Információs rendszer felhasználásával elkövetett csalás


375. §(1) Aki jogtalan haszonszerzés végett információs rendszerbe adatot bevisz, az abban kezelt adatot megváltoztatja, törli, vagy hozzáférhetetlenné teszi, illetve egyéb művelet végzésével az információs rendszer működését befolyásolja, és ezzel kárt okoz, bűntett miatt három évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.

2019. nov. 4. 11:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
94%
Egyébként meg a "talált laptop" lényegében egy lopott laptop, mert meg van az eredeti tulaja, nem véletlen hogy letiltotta. Persze nyilván csűri csavarja a helyzetet a körülmények a külföldi emberkével, meg a neki hazaküldésének körülményeivel, de így alaphelyzetben ez sima lopás. A "kikódolásra" való szándék megvalósítása meg Információs rendszer felhasználásával elkövetett csalás. Nem véletlen nem vállalja a szervez, nem akarja "bekoszolni" a kezét.
2019. nov. 4. 11:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
82%

Nem talált laptop.

Ha a tulaj nem fizeti a postaköltséget, ti nem vagytok kötelesek saját pénzen postázni.

Viszont nem is használhatjátok. Főleg így, hogy a tulaj letiltotta.

2019. nov. 4. 11:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
100%

"lehetnek-e ennek jogi következményei?"

Persze! Lopásnak hívják, és az eltulajdonított értéktárgy értékének - meg az esetleges enyhítő körülmények - függvényében megrovástól kezdve pénzbüntetésen át a szabadságvesztésig nagyon széles a skála.

Attól, mert valaki elhagy valamit, az még az ő tulajdona marad. A megtalálónak pedig kötelessége a tőle elvárható lépéseket megtenni annak érdekében, hogy az elvesztett értéktárgyat a tulajdonosának visszajuttassa. Illetve ha ez eredménytelen, a helyi jegyzőnél köteles leadni a talált tárgyat, amire - HA nem siekrül megtalálni a tulajdonosát - bizonyos idő elteltével igényt tarthat.

Továbbá: a számítógépes rendszer védelmének kijátszása akár 2-től 5 évig terjedő szabadságvesztéssel is büntethető.

Ennek fényében kellene mérlegelni.

Azt már csak halkan jegyzem meg, hogy létezik olyan, hogy tisztesség és lelkiismeret. Tudom, ez ma már nem divat.

2019. nov. 4. 11:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:

Ez nem lopás, ebben az esetben a "felelős őrzés" szabályai érvényesek a srácra. A dolgot őrizheti, az állagmegóvást (pl. rendszeresen feltölteni az akksit, hogy ne legyen tartósan nullán, mert azt nem szereti) el kell végeznie. Elvárható, hogy a tárgyat normális körülmények között tárolja, tehát ne tegye ki télen a padlásra, ne vigye le a vizesedő pincébe, ne hagyja a kertben ázni, ilyesmi.


Az őrzés, állagmegóvás költségét aztán a tulajdonostól kérheti a megőrző, ennek rendezéséig a tárgyat visszatarthatja, de sajátjaként nem rendelkezhet vele.


Az ő helyében bevinném az önkormányzathoz, leadnám talált tárgyként. Ezeket 6 hónapig őrzik, a jogos tulajdonosnak kiadják, ha pedig az nem jelentkezik érte, akkor 6 hónap után a leadót értesítik, hogy ha igényt tart a tárgyra, akkor jöhet érte, viheti, az övé. Gondolom, erről papírt is adnak, ezzel mehet a szervizbe, és kérheti, hogy a laptopját állítsák gyári állapotba, hiszen ezzel igazolja, hogy ő a jogos tulajdonosa a laptopnak. Érdekes kérdés persze, hogy ebben az esetben pl. a rajta lévő oprendszerrel mi van...

2019. nov. 4. 11:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:
100%

Ja, azt elfelejtettem, hogy a talált tárgynak az a lényege, hogy nem tudjuk, ki a tulajdonos, vagy hogy az hol lelhető fel, erről nyilván nyilatkozni kell, a találás körülményeit is elő kell adni. Ha itt azt nyilatkozza, hogy egy haveré, aki baxik a postaköltséget megfizetni, akkor az nem talált tárgy, hisz a tulaj ismert.


A hamis nyilatkozat megtétele pedig a hatósági eljárásban komoly egyéb következményekkel járhat, ezt mindenki eldönti, hogy vállalja-e, én nem bíztatok rá senkit. Bár komoly nyomozást (nyomozati jogkör hiányában) nem hiszem, hogy folytatnának, legjobb esetben a Rendőrséget kérdezik fel, hogy keresnek-e ilyen laptopot...

2019. nov. 4. 11:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:
30%
Olyan is van, aki más holmijai közt talál egy noname laptopot.
2019. nov. 4. 11:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:
4%

1-2 válaszadó, te alapvető jogi dolgokkal nem vagy tisztában, és kevered a szezont a fazonnal! Akkor viszont nem értem, hogy miért szólsz hozzá, rosszat, egy ilyen témához?!


Amit ugyanis bemásoltál törvényt, az egy csalás bűncselekményre vonatkozik. Benne is van, ilyen szavak, figyelj, hogy "jogtalan haszonszerzés", "adatot bevisz/megváltoztat/hozzáférhetetlenné tesz", stb. Tehát például ha feltöröm egy bank rendszerét, és bekönyvelek egymilliárd forintot a saját számlámra, abban az esetben valósul meg az a bűntett, amit leírtál.


De a kérdésben ilyenről szó sincs!


Amiről a kérdező ír, az sokkal inkább Btk. 424§, esetleg Btk. 386§, de semmi esetre sem az, amit te bemásoltál! Egyszerűen nem tudom megérteni, hogy teljesen hozzá nem értő személyek miért írnak választ egy ilyen témában! De hát ezen az oldalon nem is érdemes ezen csodálkozni.

2019. nov. 4. 12:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:
89%

"jogtalan haszonszerzés", "adatot bevisz/megváltoztat/hozzáférhetetlenné tesz"


Akkor te minek neveznéd azt, amit a kérdező faék egyszerűséggel csak "kikódolásnak" nevez. A gép felhasználhatóságát valamilyen központi rendszerben letiltotta a tulaj. Nyilván azért hogy a "becsületes megtalálók". Ne tudják használni. Ha ezt a biztonsági rendszert valamilyen módon megkerüli, és újra használhatóvá teszik a gépet, azt te minek neveznéd? Most úgy őszintén?

2019. nov. 4. 12:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:
91%

@12:49


Egyébként pedig teljesen mind egy, szerintem azzal nem lehet vitatkozni hogy az a mókolás, amivel a kérdező újra használhatóvá akarja tenni a gépet az nem legális. Nem meglepő hogy a szerviz egyből passzolta a melót, mivel ők is sejtették hogy "forró" a cucc...

2019. nov. 4. 13:01
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!