Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Hogyan értelmezi az ügyészség...

Hogyan értelmezi az ügyészség és a bíróság azokat a bűnrészes magatartásokat, amelyekben a bűnrészes egy legális dologban segít szándékosan és célzattal, de az adott segítség alkalmas arra is, hogy megkönnyítse a bűncselekmény elkövetését?

Figyelt kérdés

(Nyáron volt 1 hasonló kérdésem, elnézést, a valakinek nagyon ismerős! szerettem volna jobban megfogalmazni.)


-Az adott, hogy a bűnrészesség lehet eshetőleges szándékú is!

-Továbbá, hogy a célzatnak és a motívumnak NEM kell megegyeznie a tettes célzatával és motívumával!

Nem tudom máshogy egyértelműen megkérdezni, csak ha írok pár látványos példát:


1.; Családi összejövetel, mondjuk ballagáson. A házigazda meghív 30 embert a saját házába. Tudja, hogy van egy rokona a vendégek közt, aki csaló céget vezet. Látja, hogy épp kint telefonál a kerítésnél a cégével, majd illedelmesen behívja őt is a házba.

Ebben az esetben konkrétan "szándékosan helyiséget biztosított neki", amely segíthet neki a bűncselekmény szervezésében, vagy akár a hatóságtól való menekülésben. Ugyanakkor ő konkrétan azzal az okkal hívja be, hogy ballagáson együtt ebédelhessen végre a 30 fő. Nehéz elképzelni, de ha bemenne a rendőrség, akkor a házigazdát is begyömöszölnék a rendőrautóba??


2.; Unoka elmeséli a nagypapájának, hogy egyetemi táborba megy. Megjegyzi, többek közt, hogy haverokkal venni szoktak füves cigit, táborra is venni fognak. Majd a nagypapa odanyom egy húszast a kezébe, hogy tessék, vegyél valami ajándékot a barátnődnek, meg hívd el őt is a táborba... nagypapa szándékosan másért adott pénzt, de megvalósulhat, hogy azt a pénzt az unokája fűre költi.


3.; Az apa lop egy kerékpárt, majd elhelyezi az éppen épülő garázsba. Majd azt kéri a fiától, hogy segítsen folytatni a garázs építést. A fiú, aki tud a kerékpárról, segít folytatni a garázsépítést, azért, hogy az édesanyjának legyen hol tárolnia az autóját. De ez a segítség alkalmas a bűncselekményből származó előny biztosítására is. (bűnpártolás) Megint csak paradoxon volna, ha a fiú nem segíthetne a garázsépítésben édesanyja érdekében.


4.; Család gyümölcsöt szed a hobbikertben. Egyikük figyelmetlenségből továbbmegy, és beleszedi a szomszéd gyümölcsösének egy kis részét. A hazaszállított gyümölcsök összekeveredtek. Otthon vár az anya, aki megtudta az incidenst, segít lepakolni a gyümölcsöket a platóról - azzal a szándékkal, hogy a saját gyümölcsöt feldolgozzák, de mivel nincs ráírva, hogy melyik barack a szomszédé, azt nem tudja "kikerülni". Ismét felmerül, hogy mit kéne tennie az anyának?


Egyáltalán nem viccből kérdezem, szeretnék komoly válaszokat kapni. Sajnos volt csaló rokonom (már nem él) és emlékszem, senki nem mert a gyerekeinek segíteni, pont ilyen okokból kifolyólag, amit én roppant félelmetesnek tartottam.



2019. nov. 9. 00:19
 1/3 anonim ***** válasza:

Szerintem tettestárs, cinkos.

Autót vezetni nem bűncselekmény, felvenni egy utast is legális, de ha az "utas" éppen bankrablást végez, és onnan a sofőr ennek tudatában várja őt, hogy felvegye, és elfuvarozza, nos az egy kicsit más.

2019. nov. 9. 11:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
A felsorolt esetek közül legfeljebb a 4-esben áll meg a bűnpártolás. A többi esetnél a biztosított segítség és a bűncselekmény nem áll közvetlen kapcsolatban. Ilyen alapon az összes szülészorvost le lehetne csukni, aki segített világra jönni olyan babának, akiből később bűnöző lett.
2019. nov. 9. 12:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:

3-szor újra olvasva a saját példáimat, most én is úgy érzem, hogy a 4-es az lehet tényleg.


első válaszolónak:


Igen, persze, az az autós példa tökéletes. De látható, hogy én szándékosan rendesen megcsavartam a sztorit. Teát akkor így nézne ki, az ön által ábrázolt autós példa, ha megcsavarnám: "Azt kéri X ember a testvérétől, hogy segítsen elvinni autóval a kórházba a nagymamát. X is jön nyilván, mert ő kísérgeti be a nagymamát a kórházba. De mondjuk, X egy alkoholista bűnöző, ezért elmeséli testvérének, hogyha már úgyis ott kell lennie, azt tervezi, hogy beugrik majd a kórház melletti kocsmába, ahol leissza magát, majd megveri a volt főnökét, aki ott lakik."

Lehet kapcsolatot keresni, de akkor mindenre rá lehetne mondani, hogy bűnrészes.

2019. nov. 9. 20:26

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!