Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Ilyenkor is mindent megtennéne...

Ilyenkor is mindent megtennének, hogy az elkövető gyanusított legyen?

Figyelt kérdés

Arra gondoltam, ha nem egy civil ember, hanem egy rendőr a lenne a sértett.

Pl egy nő bemegy a dohányboltba cigit venni, a kerékpárját a járda szélén hagyná, le sem zárja mert egy félperc és arra megy ki, hogy egy fazon már rajtaűl és elhajt a biciklivel. A nő utánamegy és erélyesen ráparancsol, hogy adja oda a biciklijét, az elkövető megijed és visszaadja. Azután az elkövető elszalad, de a nő lefotózza az arcát, de az elkövető takarja. Sikerűl elfutni és egy utcában megáll, hogy szerencséje van el tudott futni. Azonban a nő és férje hirtelen szembeáll a csávóval, hogy innen nem megy, jönnek a rendőrök. Közben közli a férj, hogy ő pont rendőr és felesége is, meg is mutatják az eredeti igazolványukat. A szolgállatban lévő társaik megérkeznek és közlik, hogy sziasztok ez a fickó ellopta a biciklit de aztán visszaadta. Pech, hogy a cselekényt egy kamera látószöge sem rögzítette így egyelőre bizonyíték nincs. A járőrök háromszor felteszik a kérdést, a csávónak ,hogy miért lopta el a kerékpárt, de a férfi mind háromszor közli, hogy ő ilyet nem tett, a hölgy kitalálta, ezután más témába kezd a járőr, hogy hol és kivel lakik, ezután negyedszer is felteszi a kérdést, mire közli a férfi, hogy hiába teszi fel neki negyedjére, ugyan azt tudja mondani és ugyanúgy végigmond mindent és közli a járőrrel, hogy de tegye fel neki még vagy százszor, van ideje , ugyanazt tudja mondani, ekkor már többszőr nem teszi fel a kérdést. Várnak, telefonálgatnak és azt mondják a férfinak, hogy itt az igazolványai parancdoljon, viszont látásra. Elengedik.

Gondolom a nő aki rendőr a férjével, feljelentést tesznek.

Leirtam egy példát.

Kérdésem:

Az ilyen helyzetekben ahol a sértett is rendőr, komolyabban fognak nyomozni és, ha nincs bizonyíték, összebeszélnek, hogy bent a kapitányságon mondják azt, hogy nem egyedűl látta a nő a lopást, hanem a férje is és így már ketten látták van bizonyíték? Vagy megpróbálnak bizonyítékot gyártani?


Mondjuk ott sántít a dolog, hogy ha a srácot elengedték, akkor azt mondta a nő, hogy csak ő látta, ha azt mondták volna, hazudtak volna, hogy mindketten látták, skkor a gyereket nem engedik el, hanem előálítják.

Bent a rendőrségen, ha azt mondják feljelentéskor, hogy mind ketten látták, akkor bukott a dolog, mert megkérdezhető, hogy a helyszínen miért csak azt mondták, hogy a nő látta.


Azért kérdezem ezt a kérdést, mert érdekel a büntetőjog, bűnügy és sehol nem láttam olyat, hogy rendőr a sértett, de most képzeljük el.



2019. nov. 13. 19:44
 1/8 anonim ***** válasza:

Egy nagyon csúnya, a jogi ismeretek hiányáról tanúbizonyságot tevő hibát vétettél.


Amint visszaadta a biciklit, onnantól vele szemben egy civil nem tehet semmit. A menekülő tolvaj sem véletlen dobja el a szajrét.


Attól a pillanattól minden, az elkövető távozását gátló cselekmény bűncselekmény.

2019. nov. 13. 19:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:

#1 vagyok:


Kényszerítés, testi sértés, személyi szabadság korlátozása, önbíráskodás.


Csak óvatosan!

2019. nov. 13. 19:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 árokpart ***** válasza:
Dehogynem simán visszatarthatja a rendőrség kiérkezéséig és általában a rendőrök bizony még örülnek is ennek és meg is szokták köszönni.
2019. nov. 13. 21:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

Lopási kísérletről lehet beszélni, jóval kisebb tétel, mint a befejezett lopás, de akkor is bcs, vagy vétség, így joggal lehet visszatartani a rendőrök érkezéséig. Továbbá bcs esetén a szolgálaton kívüli rendőr még szolgálatba is "helyezheti" magát.


Azért amatőr volt a kiérkező rendőr, mert én úgy is megkérdeztem volna, hogy akkor mit csinált a biciklivel. Talán más válasz is jött volna, esetleg sokkal enyhébb, de valamit mondott volna, hiszen rajta van az ujjlenyomat, stb.


A gyakorlatban igen, van némi összetartás a rendőröknél, főleg, ha kicsit magasabb rangú rendőrről van szó. Hallottam egy rendőr ismerősömtől, hogy egy alezredes autóját ellopták, kettőt telefonált, és pár napon belül meglett. Ez még a nyolcvanas években, szóval nem a technikának köszönhetően találták meg, hanem azért, mert szinte az összes rendőr arra volt "ráállítva".

2019. nov. 13. 22:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
És nyilván a férj nem fogja azt mondani, hogy látta, mert akkor miért nem szólt egyből, viszont előbukkanhat szemtanú még az "űrből". ;)
2019. nov. 13. 22:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

#1-2, árokpart-nak:


Csak annak lesz mázlija, akinek az "elkövetője" nincs tisztában a jogaival! :)


Egy tolvaj elleni fellépés intézkedés, amire csak rendőrnek van joga! Csak akkor tarthatja vissza, ha a tulajdona a tolvajnál van!


Már akkor sem, ha mástól lopott holmi van nála! Egy civil NEM RENDŐR, hogy intézkedésbe kezdjen! A visszatartás csak kényszerítő eszköz, vagy cselekmény segítségével megvalósítható, amihez csak hatósági személynek van joga!

2019. nov. 15. 19:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

#6 vagyok:


Az, hogy ezért mit kap a sértett, teljes egészében azon múlik hogy meddig, és milyen módon megy el.


Például ha fizikai erőszakot alkalmaz holott visszakapta a tulajdonát, akkor attól függ, hogy mivel indokolja az erőszak alkalmazását! Ha a rendőrségnek való "átadással", akkor csak testi sértés, kényszerítés.

Viszont ha óvatlanul azt is hozzáteszi hogy azért is mert meglopta, attól a pillanattól bővül a repertoár az önbíráskodással.

2019. nov. 15. 19:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

Utolsó, ebben nincs igazad szerintem. esetleg tudnál valami idevonatkozó rendeletet mondani, hogy tilos a sértettnek segíteni? Én inkább úgy gondolom, hogy segíteni KELL.

Mármint a rendőr megérkezéséig való visszatartásban is akár.

Mint ahogy bűncselekményt bejelenteni is KELL, tanúskodni is KELL, nem szabadon eldönthető dolog, mint sokan képzelik.

2019. nov. 16. 22:45
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!