Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Lehet-e életjáradéki szerződés...

Radics Anna kérdése:

Lehet-e életjáradéki szerződést kötni más halálára?

Figyelt kérdés
Van egy ingatlanom, mely az én tulajdonomban áll, ajándékozási szerződéssel került a nevemre évekkel ezelőtt. Benne él a beteg édesapám. Másból nem tudnám finanszírozni gondozását, csak egy életjáradéki szerződésből. Azt olvastam, hogy lehet ő a kedvezményezett, addig rendben van. De nem az én halálomhoz szeretném kötni, hanem az övéhez. Erre van mód?

2019. nov. 17. 19:48
 1/8 anonim ***** válasza:

Kíváncsivá tettél? Hogyan gondolod ezt az életjáradéki szerződést? Ki fizetne és kinek? Ráadásul ki kapna cserébe érte valamit és mi lenne az?

"Az életjáradéki szerződés folyamatos anyagi ellátást biztosít, havonta érkező fix jövedelmet jelent, ami egy nyugdíj jellegű bevétel, cserébe annyit vállal az eltartott (az idős), hogy amennyiben meghal, az ingatlana arra száll, aki ezt az eltartást folyósítja felé."

Az édesapád tulajdonáról csakis ő rendelkezhetne. A te tulajdonodról meg te döntesz. A saját házadat akarnád egy életjáradéki szerződéssel odaadni valakinek hogy az fizessen érte havonta az apádnak pénzt?

Miért ne tehetnéd meg? De ha nem teheted, akkor egyszerűen ajándékozd oda az édesapádnak!

De nem lenne jobb ha inkább eladnád a lakást és az édesapádnak meg keresnél egy helyet egy olyan idősek otthonában ahol 24 órában tudnának figyelni is rá? Vagy egy olyan helyet keresnél ahol éppen az idős ember ingatlanát szokták átruházni az otthonra az ellátásért cserébe?

2019. nov. 17. 20:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:

Szia! Köszönöm a választ. Az ingatlan az én tulajdonom. A problémám az, hogy az életjáradéki szerződésről a Ptk. azt mondja, hogy a jogosult haláláig kötik. Na de a jogosult én volnék, hiszen én adom az ingatlanfedezetet az egészhez. Viszont nyilván nem az én halálomig szeretném kötni (remélem az még messze van), valamint nem hiszem, hogy bárki kötne az én halálomig ilyet, hiszen még fiatal vagyok.


Magyarán édesapám halálához szeretném kötni. Ezt lehet-e?


Btw. jól elél a lakásban, nem az a cél, hogy elvegetáljon egy elfekfőben, hanem hogy jól legyen. Ez adott, csak a gyógyszerek drágák.

2019. nov. 17. 20:06
 3/8 anonim ***** válasza:
Attól tartok, hogy te magad sem gondoltad át részleteiben a kérdésedet. Nyilván nem akarsz számodra hátrányos szerződést kötni. Ha édesapád hamar elhalálozik, akkor egy havi járadékfizetési szerződés esetén nyilván rosszul jársz, ugyanis aligha találsz szerződő partnert, aki párszáz ezer Ft havi összegnél többet lenne hajlandó fizetni. Azaz pl. 1 éven belüli elhalálozás esetén a szerződő fél 2-5 millióért jutna hozzá a lakáshoz. Ha viszont édesapád szívós természetű, akkor akár 10 évnél is tovább "húzza", akkor a bizonytalan kimenetel senkinek nem éri meg. Erre valóban azt a megoldást szokás választani, hogy most eladod "lakottan" a lakást azzal a kikötéssel, hogy a birtokba vételre csak apád halála után kerülhet sor. Az ápolási költséget meg a kapott összegből fizeted. Ha 5 évnél hosszabb idő óta a te tulajdonod, akkor meg adóznod sem kell az eladás után.
2019. nov. 17. 20:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:

Totálisan tisztában vagyok a kockázattal. Ez minden életjáradéki szerződésnél megvan. Ezt vállalom. Amellett az eladás az ügyvédi költséggel jár, kétséges, hogy mikor jelentkezik rá valaki. Életjáradékkal meg foglalkoznak cégek is, akik intéznek helyettem mindent. Elméletben... nem?


Tehát akkor a kérdés még egyszer:

Lehet-e az én tulajdonomra, de más halálára kötni életjáradéki szerződést?


Mi nem a kérdés?

-Más opciók

-Adásvétel

-Kockázatok


Ezekkel mind-mind tisztában vagyok.

2019. nov. 17. 21:18
 5/8 anonim ***** válasza:

Amit írtam neked az ezek szerint pont az amit te szeretnél - csak másképpen értelmezted.

Azok a cégek amik életjáradék fizetéssel foglalkoznak - ha vannak ilyenek - akkor vagy legálisan működnek és akkor általában nem a lakásban maradást garantálják az idős embernek, hanem otthon szerűen biztosítanak valahol lakhatást és ellátást számára, cserébe az ingatlanért - annak értékének függvényében persze. Azt hogy VELÜK milyen módon lehet szerződni, ügyletet kötni akár életjáradékról vagy másról van szó azt csakis ŐK tudják neked megmondani. ha ismersz ilyen céget akkor tőlük kérdezd meg, az lesz a legpontosabb.

Ellenben a rendőrségi hírekben találkoztam olyan "cégekkel" amik úgynevezett életjáradéki szerződést kötöttek az idős emberrel a lakására. Ezen cégeknek nevezett bandák aztán az idős embert nem segítették hanem épen ellenkezőleg vagy kitették a lakásából és magára hagyták vagy siettették a halálba jutását. Amikor cégről van szó ilyen esetben, akkor eltűnik az egy személyi felelősség és visszaélésre ad lehetőséget.

Nézz utána az olyan idősek otthonának ahol ingatlant adnak be az ellátásért cserébe! Ott nem a szokásos elfekvő van, amikor már többágyas szobákban a beteg embereket felügyelik csak - hanem rendes, saját lakrészes ellátás. Igen színvonalas intézmények is vannak, kifejezetten a segítségnyújtást biztosítva és nem a betegellátásra beállva. Afféle közösségi lakásként, mint a kollégiumok a fiataloknak. De ezek tényleg nem olcsók és lehet hogy maga az ingatlan nem is lenne elegendő ha a nyugdíja kevés.


Megpróbálhatnád eladni a lakásodat úgy, hogy az édesapádnak haszonélvezeti jogot adsz benne előtte - és persze ezzel együtt hirdeted meg. A haszonélvezeti jog csökkenti ugyan az ingatlan értékét, hiszen amíg édesapád él addig ő rendelkezik a lakással - de aki befektetésnek szánná vagy hosszú évek múlva kellene neki, annak megérné. Már persze ha lenne rá így vevő.

Akkor az eladási árból - még ha mondjuk csak a feléért is tudnád eladni mint amennyit amúgy érne - tudnád segíteni az apádat. de persze itt is nagyon vigyázni kell arra nehogy valami gengsztert fogjatok ki.

2019. nov. 17. 21:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm a választ, de ezért írtam le, hogy arra szeretnék választ kapni, amit kérdezek. A többi lehetőséggel tisztában vagyok, mérlegeltem. Az érdekel - de tényleg már negyedjére írom le - , hogy lehet-e az eltartási szerződést más ember halálához kötni, avagy sem.


Nem másképp értelmezem a dolgokat. Feltettem egy eléggé egzakt, eléggé konkrét kérdést. Már a harmadik válasz érkezik arról, hogy mik az alternatívák. Nem vagyok rájuk kíváncsi. Ha vajas kenyeret szeretnék enni és a vaj tápértékére vagyok kíváncsi, nagyon nem érdekel, hogy a pörköltszaft jobb.


Amúgy ismerek olyan embert távolról, aki életjáradékot kötött, de ő a saját lakására és egy azóta új ügyfeleket nem fogadó céggel.

2019. nov. 17. 22:32
 7/8 anonim ***** válasza:
Ingatlannal kapcsolatos kérdéseket célszerű ügyvéddel megbeszélni. Itt laikusok bármi tanácsot adhatnak, fe ügyvéd pontos választ tud adni a kérdésedre és megoldást is tud a problémádra. Ingatlan ügyet mindig csak ügyvéddel érdemes megbeszélni. Az életjáraféki szerződést is!
2019. nov. 18. 07:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

Életjáradéki szerződést, konkrétan ezzel a névvel, nem lehet kötni így, ahogy elgondolod. Mert az csak a járadék jogosultjának haláláig lehet kötni.

De egy magánjogi szerződést kötni ezekkel a feltételekkel, annak semmi akadálya. Semmilyen jogszabályba nem ütközik, tehát szabad.

Nyilván ügyvéd kellene hozzá.

2019. nov. 20. 11:11
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!