Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Véletlenül ott felejtett...

Véletlenül ott felejtett vagyontárgy más általi szemétbe dobása milyen bűncselekmény?

Figyelt kérdés

Tegyük fel, hogy egy hotelben véletlenül ott felejtek valamit. Ha a hotel munkatársa azt takarítás közben a szemétbe dobja, akkor bűncselekményt követ el?


Mert nekem úgy tűnik, ez nem lenne lopás, sem sikkasztás, sem csalás, sem jogtalan elsajátítás, sem hűtlen kezelés. Esetleg rongálás, de annak sem egyértelmű.

Azt mondja a "rongálás": "Megsemmisítés: a vagyontárgy állagának fizikai megszüntetését jelenti, a vagyontárgy többé nem állítható helyre". A kidobással még nem semmisül meg közvetlen, és közvetve sem biztos, hogy megsemmisül. (Csak ha kommunális szemetesbe rakja.)


Nem lehet jogtalan elsajátítás sem, hiszen nem tulajdonítja el, még a birtokába sem kerül. Gondolom egy véletlenül oda került dologtól megszabadulás mozzanata még nem számít birtoklásnak sem, mint ahogy pl az állatokból álló nyáj közé keveredett idegen állat eltávolítása sem birtoklás.


Szóval, egyszóval, milyen bűncselekménynek számít?



2019. dec. 11. 20:16
 1/7 anonim ***** válasza:
96%
A hotel 1 évig megőrzi. Erre vannak szabályok, ha nem jelentkezik a tulaj, utána más a birtokába tudja venni. Szemétbe dobás rongálás kategória.
2019. dec. 11. 20:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
26%
Semmilyen.
2019. dec. 11. 20:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%

Én jogtalan elsajátítást mondanék


378. § (1) Aki


a) a talált idegen dolgot eltulajdonítja, vagy nyolc napon belül a hatóságnak vagy annak, aki elvesztette, nem adja át


Az a) bekezdés második fordulata ("nyolc napon belül a hatóságnak vagy annak, aki elvesztette, nem adja át" szerintem ideillik.

2019. dec. 11. 21:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm!


#3.; A jogtalan elsajátításhoz: Én úgy olvasgattam, hogy a jogtalan elsajátításnak feltétele a birtoklás. Tehát attól, hogy a takarítónő kitakarít egy szobában, még nem birtokol semmit, ami ott van, csak akkor ha szándékosan magához veszi, vagy véletlen a személyes cuccai közé kerül, ahol hosszú távon megtartja.


Az mondjuk számomra elég bizonytalan, hogy az a mozzanat, hogy összesöpör valamit, és beönti a kukába, vajon birtoklásnak minősül-e, mert ha igen, akkor tényleg jogtalan elsajátításnak tűnik, ha nem, akkor én is rongálásra tippelnék. De akkor hozzátenném, hogy igen érdekesen van megfogalmazva a rongálás.


(de a lényeg, én és úgy vagyok vele, hogy ennek valamilyen bűncselekménynek kell lennie. Bár emlékszem, annak idején az iskolában megmondták, hogy az osztályban hagyott cuccok ki lesznek dobva, meg is tették. Összesen, 4 év alatt szerintem kb 300 000 ft értékű vagyont dobhattak ki...)

2019. dec. 11. 21:50
 5/7 ConnectCare ***** válasza:
100%
Nem vagyok benne biztos, hogy ez bűncselekmény és nem csak polgári jogi szerződésen kívül okozott kár.
2019. dec. 12. 08:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
100%

Az mindenképpen feltétele egy esetleges jogellenes cselekedetnek, hogy a takarítónő felismerhette-e, hogy az egy értékes tárgy. Ha azt gondolhatta, hogy az egy direkt otthagyott, a tulajdonos által kidobásra ítélt dolog (pl. lehányt, láthatólag használt pulóver), akkor nincs felelőssége. Viszont pl. egy telefonról azt kell feltételeznie, hogy azt nem direkt hagyták ott, és ez esetben le kell adnia mint talált tárgyat, és a házirend, valamint a Ptk. rendelkezései a mérvadóak:

[link]

2019. dec. 12. 08:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
100%

"Én úgy olvasgattam, hogy a jogtalan elsajátításnak feltétele a birtoklás. Tehát attól, hogy a takarítónő kitakarít egy szobában, még nem birtokol semmit,"


Csak hát, nem elég olvasni, értelmezni is tudni kell a jogot.

A birtokbavétel azzal megtörténik, hogy a kezébe veszi.

Ha kidobja, akkor rendelkezik is a birtokában lévő tárggyal.

2019. dec. 12. 10:47
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!