Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Hogyan oldható meg testvérek...

Hogyan oldható meg testvérek közötti lakáscsere lehetőleg illetékmentesen?

Figyelt kérdés

Ketten vagyunk testvérek. 6 éve a szüleimtől ajándékozás útján kaptam egy 30 nm-es garzonlakást. Nem sokkal utána vettek egy 45 nm-es lakást is, amit hamarosan a húgomnak szeretnének ajándékozni, a kettő értékének a különbségét pedig készpénzben nekem, hogy hasonló értékű "előrehozott örökséggel" támogassák az életkezdésünket. Mázlisták vagyunk.


Az élethelyzetünkből adódóan a húgommal megcserélnénk a két csomagot, ami a szüleimnek sincs ellenére. Nekem nincs szükségem készpénzre, a húgomnak pedig elég lenne a garzonlakás. Hogyan érdemes ezt kivitelezni?


A testvérek közötti ajándékozás nem illetékmentes, csak az egyenes ági. Lehet olyat, hogy visszaajándékozom a garzont a szüleimnek, ők pedig egyből továbbajándékozzák a húgomnak? Vagy van valami megkötés, ami miatt nem lehetséges? Azért kérdezem, mert tudom, hogy ajándékba kapott ingatlan 5 éven belüli eladás esetén szja-köteles, de nem tudom hogy a továbbajándékozásra van-e valami megkötés. Az is gyanús, hogy ha ilyen egyszerű volna, akkor egy élő szülőn keresztül a testvérek is tudnának de facto egymásnak ajándékozgatni illetékmentesen.



2019. dec. 12. 15:38
 1/6 anonim ***** válasza:
Ügyvéddel egyeztess, mert a NAV képes kiszagolni azt, amikor meg akarják kerülni. Pofátlanság egyébként, hogy a testvér nem számít közeli hozzátartozónak.
2019. dec. 13. 11:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

Nincs belőle probléma. Mi is pontosan ugyanezt csináltuk.

2 budapesti lakás ugyanabban a kerületben, nagyjából ugyanakkora méretben, csak más elhelyezkedéssel és más alaprajzzal.

Viszont amit bátyám kapott az erkélyes legfelső emeleti, amire nincs szüksége, amit én kaptam az pedig picit nagyobb első emeleti és nincs erkélye.

Én és a feleségem dohányzunk, illetve egészségesek vagyunk, simán fellépcsőzünk a 11. (10 emeletes teteje) emeletre.

Bátyám párja viszont gerincferdüléses és asztmás, még ha nincs is túl jól, 1 emeletet fel tud mászni.


Mind a két lakást ajándékoztuk a szüleinknek, ők pedig nekünk.


Azért nem alapból így kaptuk, mert bátyám 2 évvel előbb kapta meg a tetőlakást még egyedül, pár nélkül, akkor még meg sem volt a második lakás.


A NAV-ot pont nem érdekelte. Rengetegen csinálják ezt.

2019. dec. 13. 13:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
#2 Ha simán elcseréltétek volna, mindenféle pénzforglom nélkül (gondolom, azonos értékű), abból lett volna baj?
2019. dec. 13. 13:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%
Mi egy telek felét mozgattunk meg így fateron keresztül tőlem a bátyámhoz. Az ügyvédnő megcsinálta 1-2 hét alatt mindkét részét.
2019. dec. 13. 19:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
100%

#3

Sajnos nem lehetett.

Az értékek nagyon eltérőek.

A tetőlakás árban majdnem duplája az elsőemeletinek.

Illetve a cserének lettek volna ilyen-olyan díjai.

Míg az egyenesági ajándékozás nulla forintba került. (Az ügyvéd aki a papírozást intézte rokon, nem kért érte pénzt)

2019. dec. 13. 22:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Na, ennek örülök! Köszi a válaszokat. Akkor keresek is egy ügyvédet, hogy megerősítse és lebonyolítsa a dolgot.
2019. dec. 13. 23:36

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!