Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Van joga egy bloggernek...

Van joga egy bloggernek újságban már megjelent archív képeket feltölteni saját blogjához? Továbbiakban: a megjelent képet vágni, kivágni azokból részletet?

Figyelt kérdés
blog, blogger joga

#blog #blogger joga
2019. dec. 18. 15:30
 1/4 anonim ***** válasza:
ha a copyright tulajától engedélyt kapott, akkor igen
2019. dec. 18. 22:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm. Nincs engedélye. A tulajdonos ismeretlen, a modell hol jelentheti a blogot? - csak feljelentéssel megy? A bloggger nem akarja kérésre sem törölni.
2019. dec. 19. 06:38
 3/4 anonim válasza:

Szerintem ez elég bonyolult. :)

Hivatalosab nincs joga, de a nagy oldalak is ezt csinálják!


Pl megjelenik egy hír külföldi oldalon, ők meg csak "magyarosítják", szóval nem megy ki minden magyar firkász saját képet készíteni a hírhez, és engedélye sincs mindenkinek, mivel akkora ez a jelenség, hogy folyamatosan 0-24 be a bíróságon kéne állni sok mindenkinek, ha ezt komolyan venné bárki is!


Most ezek után döntsd el, mennyi értelme van beleállni egy nameless bloggerbe.. :)

2019. dec. 23. 02:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

alapvetően három féle jog jön itt számításba:

1. szerzői jog, efelett a fotó készítője rendelkezik, az ő engedélye nélkül a képet senki nem használhatja, közölheti, módosíthatja. viszont nem biztos, hogy ő akar vele foglalkozni.

2. képmáshoz fűződő személyiségi jog. a képen szereplő modell engedélye nélkül a róla készült kép nem használható fel. ha a modell engedélyt adott a kép x újságban történő közléséhez, az nem jelent automatikus engedélyt hogy y másik újság/blog is használja azt - kivéve, ha az engedély olyan kiterjesztő jellegű volt, hogy tartalmazta a "bárhol, bármire, akár más nak is átruházható" kitételeket. viszont engedély még ekkor is visszaavonható, így ha a bloggert tájékoztatod a visszavonási szándékodról, akkor azt neki tiszteletben kell tartania - bár az árnyalhatja a képet, ha pl. a kép nyilvános közszereplés során készült, akkor a személyiségi jog védelme korlátozottabb. továbbá nem használhatják a rólad készült képet az engedélyed nélkül üzleti/reklám célra.

3. becsület/jó hírnév védelme. még ha engedélyt adtál is a kép elkészítésére, az emberi méltóságod, jó hírneved nem sértheti a kép felhasználása - pl. nem szabad egy egész alakos képből megalázó, lejárató módon kivágni részleteket, vagy olyan szöveges kontextusban közölni, ami emberileg méltatlan.


ha a képet felszólításra sem távolítja el a blogger, akkor egyrészt fordulhatsz ügyvédhez és bírósághoz, illetve kérheted a blog szolgáltatás, vagy a tárhely üzemeltetőjét a kifogásolt tartalom eltávolítására.


hogy mennyire érdemes foglalkozni egy ilyen üggyel az nagyon függ attól, hogy milyen képről és milyen oldalról van szó. az ördög mindig a részletekben lakozik.


javaslom, hogy egy jogásszal konzultálj és ne webes önjelölt szakértők véleményére adj!


(engem se keress, én se vagyok több netes okoskodónál, csak már beszéltem jogásszal, meg olvastam egy pár törvényt ,-)))

2019. dec. 29. 20:23
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!