Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » A jogászok kívülről tudják a...

A jogászok kívülről tudják a törvényeket szakasz, bekezdés szerint?

Figyelt kérdés
Jogi egyetemen tanulok és ma volt a családdal egy jó kis veszekedés ezen. Ki voltam akadva hogy minek kell tudnom a Btk.t kivulrol. Erre ők hogy mert ez igy mukodik nekik is az ismeroseik ha van valamirol szo pl vmilyen vegrehajtas egybol tudja fejbol mi honnan hogy kell. Es nehogy mar azt higgyem hogyha jon hozzam egy ugyfel en majd elkezdek ott torvenyeket olvasgatni. En erre azt mondtam hogy persze hogy az ismerosod tudja fejbol azt konkretan mert gondolom azzal foglalkozik tehat tegyuk fel egy polgari ugyved a Ptk.t ismeri nagyjabol fejbol mivel azzal foglalkodik de pl a Btk.t mar nem fogja atfogoan szo szerint tudni. Szerintem ugy kene tudnom a jogot hogy bejon az ugyfel elmondja mivan es en nem szo szerint fogom bofogni az arcaba hogy mi kell hanem csak tudom mihez kell nyulnom, melyik torvenyhez, ez mihez tartozik es a torvenyen belul melyik reszben keressem ezt. Foleg hogy olyan gyakran vannak modositasok hogy felesleges megtanulni mindent mert mire kikerulok es alkalmaznam ugyis valtozik. Szoval velemenyem szerint akkor leszek jo jogasz ha tudom az alapokat, alapelveket, egy jogeset kapcsan tudom melyik torvenyhez nyuljak es melyik reszet nezzem at es esetleg szo szerint csak akkor tudjak torvenyt pl ha buntetougyved vagyok es akkor nagyjabol a Btk.bol tudok szakaszokat fejbol de munka torvenyeket vagy gazdasagit nem

2019. dec. 29. 23:00
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
76%
Honnan tudnák? Van amelyik azt se tudja hol van.
2019. dec. 29. 23:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 anonim ***** válasza:
30%

Sokszor egy vessző vagy egy kötőszó értelmezésén megy a vita a komoly jogászok között, szerinted meg elég ha konyhanyelven a saját szavaiddal esetleg el tudod mondani körülbelül miről szól egy jogszabály ?

Hát sok sikert.

2019. dec. 29. 23:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 anonim ***** válasza:
100%

Igazad van kérdező, ha beesik egy ügyfél, akkor a meghallgatása után egy általános állásfoglalást ad az ügyvéd, utána meg megnézi, hogy aktuálisan igaza volt e. Senki sem tudja a törvényeket fejből. Vannak standard esetek, amik már a könyökükön jönnek ki, de ennyi.


Ha olyan könnyű lenne, ahogy azt egyesek hiszik, akkor a bírósági eljárások átlagos ideje 1 hét lenne, nem pedig hónapok és évek.


Lehetne ezt még cifrázni, de nem véletlen, hogy nem call center formában működik az ügyvédi pálya és jogi tanácsadás.

2019. dec. 29. 23:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 anonim ***** válasza:
82%
SCL eredménnyel végzett jogász ismerős mondta,hogy csak azt tanulják meg,hogy hol keressék a törvénykönyvekben amire szükségük van.xD
2019. dec. 30. 08:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 anonim ***** válasza:
90%

Csodálom, hogy ehhez még végzett jogász nem szólt hozzá.


A helyzet az, hogy a jogi szakma nem egyenlő azzal, hogy betanuljuk a törvényeket és kész.

Sőt! A törvények ugyanis időről időre változnak, nem ritkán elég markánsan.

A jogi ismeretek, a szakma ismerete ennél lényegesen több.


Egy jogásznak, legyen az ügyész, bíró, avagy ügyvéd, jogtanácsos, azt kell tudnia, hogy maga a jog miféle, azt kell tudnia, hogy egy-egy jogi helyzetet tisztázni legyen képes. Ehhez a legtöbb esetben a jogszabályok ismeretén messze túlmutató tudás kell.


Attól még lehet valaki brilliáns jogász, akár alkotmányjogásszá is válhat, hogy nem ismeri mondjuk a btk egyetlen mondatát sem.

A btk vagy a ptk más volt 20 éve, még inkább más volt 50 éve, mint ma.


Kb. az a megállapítás igaz, hogy az az ismeret elég, ha a jogász tudja, hogy hol nézzen utána pontosan a dolognak, csak hát, éppen ez a tudás teszi őt jogásszá, nem az, hogy bemagolta a ptk-t.


Egy-egy jogeset tisztán látása, pontos, szakszerű analízise és ehhez egy értő, adekvát cselekvési mechanizmus, stratégia kidolgozása teszi a jogászt jogásszá. Nem pedig az, hogy fejből tudja, hogy a "rablás alapesete kettőtől nyolcig megy".

2019. dec. 30. 10:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 anonim ***** válasza:
100%

Nem, nem tudják. Nem is kell tudniuk. Ami jó, ha tudja, hogy hol keresse. :)

Némelyik bűncselekménynek van nem tudom hányfajta minősítése, hogy követik el, milyen értékre, bekezdésekre, pontokra és számtalan alpontokra bontva. És akkor hány szakasz van még abban a törvénykönyvben?...Nem is lehetne megtanulni. Valami zseninek kéne lenni, hogy ezt valaki kívülről meg tudja tanulni.

Meg aztán mindig van idő felkészülni. Ideje van felkészülni egy bírónak egy tárgyalásra, mint ahogy az ügyvéd is előbb tájékozódik, hogy egyáltalán milyen ügyben fogadja az ügyfelet, tehát nem kell semmit rögtönözni. Nem ez az általános.

2019. dec. 30. 17:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 A kérdező kommentje:
Na ugy látom akkor többség szerint igazam van, köszönöm
2019. dec. 30. 17:40
 8/18 anonim ***** válasza:
82%

Ha már Btk, életemben nem hallottam olyan embert aki a pénzmosás tényállását szó szerint elkente volna.

Nem kell szó szerint tudni, de tudni kell hol kell keresni. Egyébként Btk-t tanulni még hagyján is, ha rááll az agyad sok tényállást megsem kell tanulnod, mert a fő tényállási elemekből össze tudod rakni, de ehhez jól kell tudni az általánost.

Az új Be.-vel na azzal szívsz majd szigorlaton.

2019. dec. 31. 02:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 anonim ***** válasza:
0%

Még szerencse, hogy a szakácsok nem így főznek. Megcsinálom emlékezetből aztán ha nem olyan az íze akkor megnézem a receptet hogy mit hagytam ki.


Jó szakma ez a jogász. Lehet félrebeszélni következmények nélkül. Mármint csak az ügyfél szív, mert az ügyvéd nem azért kapja a pénzt, hogy megnyerje a pert hanem hogy képviselje az ügyfelet.

2019. dec. 31. 12:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 anonim ***** válasza:
24%

Hát éppenséggel én már nem egyszer ettem rossz ételt étteremben. És bizony én, az "ügyfél" voltam, aki szopott, mert a szakácsot a legkevésbé se érdekelte, hogy többet nem megyek az ő éttermébe.

De ha szakácsos példát szeretnél mindenáron, akkor azt lehet párhuzamba állítani az ügyvéd munkájával (ill. a jogszabályok szó szerinti ismeretével), hogy a szakácsnak minden létező étel receptjét fejből kellene tudni, nem csak azt a párat, ami az étterem kínálatában szerepel. És nem csak körülbelül, hanem a legismeretlenebb étel esetében is pontosan kellene tudni, hogy 23 vagy 24 gramm sót ír a recept.

2020. jan. 1. 18:01
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!