Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » A nemzetközi jog szerint a...

A nemzetközi jog szerint a déli Kuril-szigetek, Mayotte, Kelet-Jeruzsálem, Koszovó, Krím-Szevasztopol melyik országhoz tartozik?

Figyelt kérdés

2020. jan. 3. 23:27
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

Ez inkább politikai vita, mint nemzetközi jogi kérdés.


A Kuril-szigetekkel kapcsolatos japán-orosz területi vita még a második világháborúra, '50-es évekre nyúlik vissza és igazából nincs rá sem politikai, sem jogi döntés. Japán pozícióját gyengíti, hogy az 1951-es san fransiscoi egyezményben lemondtak a szigetekről, viszont később már követelték és a hidegháború óta az USA is inkább már Japán oldalán áll.


A többi vita jogállása, megítélése sem egyértelmű.

Az ENSZ közgyűlés kimondta, hogy Mayotte a Comore-szigetek szuverenitása alá tartozik, Franciaország jogellenesen csatolta el, de mára már úgy tűnik, hogy a nemzetközösség egy nagy része nem ellenzi a francia annexiót és elfogadják, elismerik a sziget önrendelkezési jogát.

Az ENSZ Közgyűlés már többször szavazott Palesztináról és ezek értelmében Kelet-Jeruzsálem az arab államhoz tartozik, nem a zsidó államhoz, Izraelhez. A Közgyűlés manapság a '67-es határokat tekinti alapnak, a megfigyelő, nem teljes jogú ENSZ tag Palesztina határainak. Viszont Izrael 1981-ben már annektálta Kelet-Jeruzsálemet és ezt az USA is támogatja.

Az ENSZ Közgyűlés azt is kimondta, hogy Oroszország agresszor, jogtalanul vette el és annektálta a Krím-félszigetet és a terület jogilag Ukrajna szuverenitása alá tartozik. A népszavazás eredményét nem ismerik el, mivel azt nem hagyta jóvá a kijevi kormány. Azonban Szevasztopol már az orosz agresszió előtt kimondta elszakadási szándékát Ukrajnától és csatlakozását Oroszországhoz, így ez nagyobb legitimitással bírhat.

Azt tudni kell a fentiek kapcsán, hogy az ENSZ Közgyűlés határozatai jogilag nem kötelező érvényűek. Inkább politikai állásfoglalásnak tekinthetők a nemzetközösségtől.


A legkomplikáltabb és legmegosztóbb, legvitatottabb Koszovó státusza. Az ENSZ Biztonsági Tanács 1999-ben kimondta, hogy a terület Szerbiához tartozik, de lényegi autonómiát kell kapnia és nemzetközi protektorátus alá helyezik a végleges rendezésig. A BT döntése jogilag kötelező. A végleges rendezés nem lett meghatározva.

2008-ban Koszovó egyoldalúan deklarálta a függetlenségét. A Nemzetközi Bíróság kimondta, hogy a függetlenség kikiáltása nem ellentétes a nemzetközi joggal, ugyanakkor csak a nyilatkozattételről mondtak állásfoglalást, annak következményeiről, függetlenségről, a terület státuszáról nem. Így a deklaráció nem írta felül a BT döntését, Koszovó de jura Szerbia része maradt, viszont de facto egyre inkább független államként funkcionál. A nemzetközösség szűk többsége/kisebbsége (kb. az ENSZ tagállamok 50%-a) is elismeri függetlennek.

2020. jan. 4. 00:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
30%
KOSOVO JE SRBIJA!
2020. febr. 4. 23:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
100%
Az első hozzászóló soraival teljesen egyetértek, nem is kívánok belekötni, viszont Koszovóra kitérnék. Nos a világ 193 független országa közül 103 ismeri el (illetve a szintén vitatott státuszú Tajvan, Niue és a Cook-szigetek, utóbbi kettő Új-Zéland társult állama) 90 nem Koszovót, az ENSZ-tagállamok 53%-a. 2010-ben a Hágai Bíróságon az hangzott el, hogy ha 100 ország elismeri, akkor már effektíve függetlennek számít – ez megtörtént, szóval már lehet rá önálló országként tekinteni. De mindneki döntse el magának, látom a az előző feltehetően szerb ember nem pártolja a függetlenséget.
2020. ápr. 27. 23:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
51%
Az előző nem egy szerb ember, csak a szerb nacionalistákat trollkodja meg, akik mindenhol szétfloodolják ezzel a közösségi médiát
2020. jún. 6. 02:27
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!