Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Volt munkaadó a felmondásom...

Volt munkaadó a felmondásom után követelhet rajtam régi projekt fájlokat?

Figyelt kérdés

C++ programozó vagyok. Tegnap pedig hívott valaki a volt munkahelyemről hogy SOS kellene egy 2016-os projectem mert nem találják, valószínűleg csak az én tárhelyemen volt már rajta amit felmondásom után töröltek, most pedig a megbízó változtatásokat akar végbevinni rajta, forráskód nélkül meg újra kell írniuk. 2019 végéig voltam náluk amúgy.


Én a telefonban csak annyit mondtam hogy mivel úgy bántak velem ahogy miután felmondtam, így esélytelen.

Erre mondta hogy akkor fizetnek. Én meg mondtam hogy oké, 1 millió.


Erre mérges lett és letette, nyilván a tizedére se gondolt valószínűleg :D


Ha nem küldöm el nekik akkor lehet annak bármilyen jogi következménye?


Ez egy félig otthon dolgozós project volt, ezért van meg nekem, azt tudom hogy magával a fájlokkal nem kezdhetek semmit, de ha most letörölném hogy még véletlen se kapják meg, akkor esetleg ha beperelnek erre kiderül hogy direkt letöröltem már, akkor gondom lehet belőle? Mert tudtam hogy ők elhagyták most meg kellett volna nekik. Vagy túlgondolom az egészet ugye? :D


2020. jan. 10. 15:15
 1/10 anonim ***** válasza:
71%
Ha nincs a szerződésedben vagy a felmondópapírodban az, hogy később is a rendelkezésükre kell állnod a korábbi munkákkal kapcsolatban, vagy hogy nem tarthatod magadnál a nekik végzett munkák anyagait, akkor semmit sem tehetnek sztem. Ha meg tudják újra íratni egymilliónál olcsóbban, azt fogják tenni.
2020. jan. 10. 15:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
az idő is számít nem csak az olcsóság
2020. jan. 10. 15:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
100%
Valòjàban inkàbb azèrt vagy perelhető, mert mèg mindìg tàrolod. Eleve a törlès a javasolt kilèpès utàn.
2020. jan. 10. 15:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
54%
Töröld
2020. jan. 10. 15:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
81%

Amíg ott dolgoztál és ott hoztál létre az az ő tulajdonuk tulajdon képen! - gondolom a fizetésed megkaptad...

Add át nekik a projekt fájlokat, nekem így lenne tisztességes!


Ha alvállalkozóként hoztad létre és szerződés volt róla, akkor jogos lenne megtartanod.

2020. jan. 10. 15:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
Kilépés után nem tárolhatod a munkahelyed tulajdonában lévő fájlokat, programokat, sem más egyéb dokumentumokat sem. Az nem a tiéd csak te dolgoztál velük, az a ex céged tulajdona. Nyilván mindent odaadtál nekik kilépésed után így nem is követelhetnek rajtad semmit. A kilépési papírjaidat olvad át hogy rendelkezésre kell-e állnod a korábbi munkáiddal kapcsolatban. Ha perre is viszik az ügyet akkor is nehéz dolguk lesz, ráadásul egy ilyen per is hónapok után fog csak elkezdődni és évekig is elhúzódhat. Mivel nekik nyilván fontos project és lehet előbb megírják újra mint hogy kiperelik belőled így lehet le is mondanak erről mert ilyen téren értelmetlen.
2020. jan. 10. 16:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
100%

Jogi következménye nem lehet.

Ez nem büntetőjogi kategória, hogy nyomozgassanak benne, perelni sincs mit, mert az alap az, hogy a nem saját tulajdonú kódot nem tartod meg kilépés után.


Etikai része:

Ha mérnök vagy, akkor add oda a kód példányát ingyen. Egy mérnöknek illik az alap társadalmi normánál jóval etikusabbnak lennie, bár nem kamarai mérnöknél nem állapítható meg etikai vétség.

Ha programtervező informatikus vagy, akkor meg az ízlésedre van bízva.

Ha veled nem voltak korrektek, akkor neked sem kell korrektnek lenned velük. Ez esetben azt jó kommunikálni, hogy törölted már, de felhő/NAS tárhelyre feltehetőleg szinkronizálódott korábban, innen több hónappal korábban törölt fájlt is vissza tudsz állítani, ez esetben a sikeres visszaállítási eljárás esetén ezért a munkáért kérsz 200-300 ezer Ft-ot megbízási szerződéssel. (Ennyi kamarai ajánlás szerint tapasztaltabb mérnökök napidíja).

2020. jan. 10. 16:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
100%
Ez egy példa arra, hogy nem lenne szabad kezelni a projekteket. Meg kellene lennie a közös tárhelyen, nemcsak nálad.
2020. jan. 10. 17:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

Szard le!

Nincs meg és kész

2020. jan. 10. 18:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:

Azért van meg, mert otthon (is) kellett rajta dolgoznom.

Nekik is megvolt, csak elhagyták. Nem is egy verzióban...


Amúgy meg nem is lokálisan van meg hanem one-drive-ra tettem miután kész lett, a gépemen 2016 óta nem járt már a project.


Rendkívül szemetek voltak amikor felmondtam, nem akartak elengedni, alig akarták átvenni a felmondást és ragaszkodtak a teljes felmondási időhöz és sokkal több munkát sajtoltak ki belőlem mint a kollágáimból, hisz 1 hónap múlva úgyis megy, addig meg megfejjük :) (Nem, sajnos nem tudtam elmenni táppénzre, nem olyan az orvosom)

2020. jan. 10. 18:24

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!