Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Tartásdíj fizetése helyett,...

Tartásdíj fizetése helyett, törvényes csak önkéntes alapon, ajándékozással segíteni a rászoruló szülőkön, ha az nekik is megfelel?

Figyelt kérdés

Szabályos-e, törvényes-e az az út, hogy a gyerek és a szülő megegyeznek, hogy nem kötnek egyezségi megállapodást szülőtartásról, hanem a (nagykorú) gyerek egyszerűen segít, amikor kell? ...Pénzzel támogatja őket, ha szükséges, szívességből lakhatást biztosít. - Mindezt anélkül, hogy ez szülőtartási díjnak és ellátásnak minősülne.


vagy pedig,


az önkéntes, rendszeres ajándékozás és szívességi lakhatás biztosítása automatikusan "szülőtartásnak" minősül át, amelyet a gyereknek törvényi kötelessége változatlan formában tovább folytatni. (?)


Magyarán, ha én minden hónapban küldök ajándékba 100 000 Ft-t a szüleimnek, majd egyszer abbahagyom, perelhet-e azért (konkrétan azért), hogy nem teljesítettem a havi 100 e. tartási kötelezettségemet? "Tessék csak tovább fizetni a havi 100 000 Ft-t, amíg élünk."


(igen, én voltam a tegnapi kérdező a rokontartással)



2020. jan. 14. 01:02
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

Rokontartást akkor kell fizetni, ha a bíróság megítéli

100ezret cak akkor ítélnek meg, ha a havi bevételed 4-5 misi felett van

2020. jan. 14. 07:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

Nem KELL semmiféle megállapodás, a szülötartás addig nincs, amíg a szülö nem kéri a bíróságon annak megállapítását.

Ha ilyen nincs, akkor úgy élnek, ahogy nekik megfelelö, a gyerek akkor és annyit segít, ahogy neki tetszik.

Az önkéntes segítséget nem lehet követelni, meg eleve nem kellene hülyeségeket törni a fejed.


Nem kellene ezen pörögni már napok óta, meg stresszelni magad.

2020. jan. 14. 08:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

"Magyarán, ha én minden hónapban küldök ajándékba 100 000 Ft-t a szüleimnek, majd egyszer abbahagyom, perelhet-e azért (konkrétan azért), hogy nem teljesítettem a havi 100 e. tartási kötelezettségemet?"

Most ajándék vagy tartási kötelezettség?

Ha ajándék akkor azt te követelheted vissza (feltételek mellett), ha meg tartási kötelezés akkor köteles vagy fizetni! A kettőt nem is értem miért kevered.

Attól, hogy rendszeresen segítesz az még nem lesz szülőtartás.

2020. jan. 14. 10:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
24%

Ez nem törvény kérdése, alapból kellene a gyerekeknek segíteni a szüleiket amikor már megfordul a helyzet és nem a gyerek lesz az aki rászorul a segítségre.

A törvény azért kellett mert sok gyereket rosszul neveltek a szüleik és ezt, aminek automatikusan kellene jönnie a gyerektől, azt ki kell valamilyen módon kényszeríteni, mert bár meg tudná tenni és a szülei is megérdemelnék, de nem teszi.

Rokontartásra pert csak abban az esetben indítanak ha önként nem segít az akinek kellene.

Ha pedig arra érdemtelen a rokon, akkor nem fognak megítélni segítséget.

Az hogy te adsz pénzt a szüleidnek az a te döntésed. Az elsődleges hogy a szüleidnek önmagukat kell eltartani és csak akkor vagy te rá kötelezhető hogy bármit is tegyél, ha ők erre nem képesek - és nem azért mert nem akarják.

Vagyis ha te havi 100 ezret adsz a szüleidnek mert kedved és lehetőséged van rá, az nagyszerű dolog. De amíg dolgoznak addig neked nem kell adni pénzt nekik. Ha a nyugdíjuk meg van, akkor azt kell beosztaniuk és ha tényleg nem elegendő, akkor várhatják el hogy te segítsd őket akár akaratod ellenére is.

Mondjuk ha adod azt a havi 100 ezret és hirtelen abbahagyod, az egy ajándék volt amit nem adsz tovább. Mindegy miért. Onnantól azt a pénzt kell beosztaniuk amijük van. Ha a nyugdíjuk kevés és nem is tudnak mellette állást vállalni már, akkor kérhetnek rokontartást. De csak annyi amennyit feltétlenül szükséges ahhoz hogy meg tudjanak élni ÉS amennyitől neked nem lehetetlenül el az életed. Nem a havi 100 ezret kérhetik újra, hanem mondjuk havi 17 ezret, hogy legyen kifizetve a fűtésszámlájuk.

2020. jan. 14. 11:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm!


Tudomásom szerint rokontartás történhet ÍTÉLET alapján (per eredménye) és MEGÁLLAPODÁS alapján. (egyezségi megállapodás vagy szerződés)


Utóbbi akkor is lehetséges, ha a rokonnak valójában nincs szüksége tartásra, és mértéke bármennyi lehet, annyi, amennyit megígér az eltartó.


Azonban, arra nem találtam pontos leírást, hogy mi számít hivatalosan, jogerős MEGÁLLAPODÁSNAK.


Mert ha pl. egy olyan négyszemközt történt beszélgetés a sürgősségi osztályon, hogy "apa, mindig gondodat viselem, élhetsz itt, amíg nincs hova menned, mindig küldök neked pénzt" egy életre szóló jogerős rokontartási megállapodásnak minősülhet, amelyen az egyik fél önkényesen nem változtathat, akkor megeszem a kalapom.

2020. jan. 14. 21:04
 6/6 anonim ***** válasza:
100%

#5 Biztosan nem erre vonatkozik.

Szerintem itt a jogi kötöttség kell hogy meglegyen, ahol írásba foglalnak egy megállapodást a rokontartásról.

Erre csak akkor van szükség ha önmagától ez nem történik meg. Én is adok pénzt ilyen "rokontartásképpen" az édesanyámnak és az is egy megállapodás alapján - a testvéreimmel megbeszéltük és megállapodtunk abban hogy ha ennyit az egyikünk tud adni, a másik meg annyit vagy abban segíteni, akkor az már elegendő lesz. Aztán ahogy alakulnak a lehetőségek, úgy adok többet vagy csak annyit amiről beszéltünk.

De ez nem számít hivatalos megállapodásnak. Amiről a törvény beszél az egy jogi ügylet, ahol a végén lehet úgy hogy a felek megállapodnak abban hogy mennyit kell/fog fizetni az egyik a másiknak - vagy lehet ítélet, amikor egy harmadik fél dönt erről, a bíró.

A rokontartásnak pont az a lényege, hogy ha szükség van segítségre akkor elsődlegesen az segítsen akinek a legközelebbi rokona az illető. De soha nem fognak olyat megítélni, hogy luxusban kell tartani - csak hogy legyen pénze a számláira. Vagy hogy soha nem is találkoztak, de fizessen neki rokontartást. csupán arról szól, hogy ne az állam legyen egyedül felelős a polgáraiért, hanem elsődlegesen a családtagoknál kezdődjön.

Hogy kialakuljon egy felelős gondolkodás egyáltalán a kérdésről és ne csak mindenki az államtól meg az önkormányzattól várja el hogy az majd megoldja. És nem csak azok akiknek el kell tartani valakit - hanem azok is foglalkozzanak vele, akit el kellene tartani. Hogy milyen szabályok az elsődlegesek, mint pl. hogy ha képes lenne munkát keresni akkor keressen, mert másnak nem kell őt eltartania ha saját magát nem hajlandó csak mert nincs kedve dolgozni.

2020. jan. 14. 21:39
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!