Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Ha az 1 éves határozott idejű...

Ha az 1 éves határozott idejű munkaszerződésem mondjuk november 30-án ér véget, amit nem hosszabbítanak meg és mondjuk októberben kiderül, hogy állapotos vagyok, akkor sem CSED, aztán sem GYED nem jár? Részletek lent.

Figyelt kérdés

Sziasztok. Tehát a határozott idejű jogviszony és a teherbeesés kapcsolatáról van szó. Hogy mi van akkor, ha nem hosszabbítják meg a jogviszonyt?

Idézek:

„Csecsemőgondozási díj annak a nőnek jár, aki a gyermeke születését megelőző két éven belül 365 napon át biztosított volt, és akinek gyermeke

- a biztosítási jogviszonyának fennállása alatt, vagy annak megszűnését követő 42 napon belül születik, vagy

- a biztosítása megszűnését követően 42 napon túl baleseti táppénz folyósításának az ideje alatt vagy a folyósítás megszűnését követő 28 napon belül születik.”

Tehát ha a határozott idejű jogviszony megszűnését követően NEM 42 napon belül születik a baba, akkor mi van?

Kérem az válaszoljon, aki biztosan tudja.

A neten annyi mindent megtaláltam már, de ezt sajnos nem. Hol nézhetem meg?

Nagyon köszönöm előre is a segítségeteket!



2020. ápr. 23. 15:28
 1/4 anonim ***** válasza:
30%

"Tehát ha a határozott idejű jogviszony megszűnését követően NEM 42 napon belül születik a baba, akkor mi van?"

Ha tudod hogy meddig tart a szerződésed akkor keress utána új munkát. Ha ez nem jön össze vagy már tudod hogy terhes vagy és hogy emiatt nem is fognak felvenni sehová, akkor az orvossal írasd ki magad táppénzre. A táppénzre a szülést megelőző 1 hónapnál korábban van lehetőség, a szülés várható időpontjától 1 hónapon belül már szülési szabadságot kell megkezdeni.

Keress egy jó orvost, beszéld meg vele hogy mi a helyzeted és hogy ki tudna-e írni táppénzre mondjuk a szerződésed lejárta előtt 1 nappal, a terhesség alapján.

[link]

De ha nagyon biztosra akarsz menni, akkor kérdezd meg személyesen, telefonon vagy email-ben az államkincstár illetékesétől!

A linken a lap alján megtalálod az elérhetőségeit az Államkincstárnak, a Call center-t, az ügyfélszolgálatokat. Az a legbiztosabb ha konkrétan tőlük kérdezed meg.

Ne csak a táppénzre kérdezz rá meg amiket leírtál, hanem arra is hogy a szülési szabadságot ki tudod-e venni és ha igen mikor (ahogy írtam a szülés előtt meg lehet kezdeni, de ha nem dolgozik az illető akkor táppénz HELYETT 1 hónappal korábban már muszáj azt kezdeni - de lehet hogy megkezdheted a szülési szabadságot már 3 hónappal is a szülés előtt. Kérdezz rá a GYED-re is, mert szerintem az is jár ha megvan előtte a kellő számú munkanap, vagyis biztosítotti jogviszony.

[link]

2020. ápr. 23. 16:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

A lényeg kimaradt. "és mondjuk októberben kiderül, hogy állapotos vagyok"

Ha októberben derül ki hogy állapotos vagy akkor még bőven van időd arra hogy munkát keress és dolgozz még vagy egy félévet minimum. Egyik barátnőm pont majdnem így járt, csak még csúszva egy kicsit, elküldték a munkahelyéről, majd még az utána következő hónapban derült ki hogy babát vár. Állást kellett szereznie ahhoz, hogy ne csak a gyes-re legyen jogosult. De az már régen volt, azóta sokat változtak a szabályok, kérdezz rá az illetékeseknél! Én mindenesetre nem tartom reálisnak, hogy 8 hónapig fizessen téged az állam, holott csak gyermeket vársz - ha amúgy egészséges vagy. És nem kell megsértődni a válaszon, nem bántásnak szánom, én aznap még dolgoztam amikor az első gyerekem született, mert kicsit hamarabb indult el kifelé.

2020. ápr. 23. 16:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

Ha lejár a szerződésed és nem lesz új munkád, akkor nem felelsz meg a feltételeknek, így csak gyes jár majd. Táppénzt is csak a munkaviszony végéig kapsz, nincs ilyen, hogy táppénzre mész és akkor addig nem szűnik meg a munkaviszonyod. Még ami opció, ha jogosult vagy álláskeresésire, akkor azt időzítsd úgy, hogy a szülés napján is kapd. Bár úgy tudom, akkor csak a minimálbér alapján kapod a csedet, szóval az se sok.


Az ilyen kérdéseket egyébként érdemesebb a gyermekvállalás rovatban feltenni.

2020. ápr. 23. 18:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:

Kedves 1.,2. és 4.! Köszönöm szépen!

3., kívánom, hogy kicsit több empátiával (stb..) áldjon meg az élet.. Minden jót!

2020. ápr. 23. 18:54

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!