Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » A Rendelet hatálya erősebb a...

A Rendelet hatálya erősebb a törvényénél?

Figyelt kérdés

a demokráciákban az emberek beleszólhatnak az őket érintő döntések meghozatalába?


A Rendelet hatálya erősebb a törvényénél?


a honvédelem és a természeti erőforrások védelme állampolgári kötelességünk?



2020. ápr. 24. 10:57
 1/9 anonim ***** válasza:

"a demokráciákban az emberek beleszólhatnak az őket érintő döntések meghozatalába?"

Igen!


"A Rendelet hatálya erősebb a törvényénél?"

Nem!


"a honvédelem és a természeti erőforrások védelme állampolgári kötelességünk?"

Igen.

2020. ápr. 24. 11:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:

Nem.


Fontossági sorrendben: első az Alaptörvény (az Alkotmány), második a törvény, utána jön a törvényerejű rendelet - ha még létezik ez -, majd a rendelet, és a utána a végén a helyi hatályú rendeletek, akiket egy-egy település hoz a saját polgáraira nézve kötelezően.


A kérdéseidre a válaszok:


1. Igen. Keresd meg az Alaptörványt, hogy mit enged meg. A legfontosabb az, hogy szavazol, választtó és választható vagy (a megfelelő feltételekkel).


2. Nem. (Ezt írtam felül, bővebben.)


3. Csak ha az Aalptörvényt ezt állapolgári kötelességként kifejezetten meghatározza.

2020. ápr. 24. 11:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:
szia! szerintem az első nem.. :)
2020. ápr. 24. 11:21
 4/9 anonim ***** válasza:
Én a kettes voltam és azt írtam le, amit a jog meghatároz. Pontosabban, amit akkor tanuétam, amikor a padot koptattam, azért íratam, hogy a törvényerejű rendelet lehet, hogy ma már nem létezik. (Nem praktizálok.)
2020. ápr. 24. 11:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
100%

"a demokráciákban az emberek beleszólhatnak az őket érintő döntések meghozatalába?"


Igen

Közvetett demokráciában, képviselők útján,

közvetlenben demokráciában közvetlenül.

A legtöbb demokrácia "hibrid" a legtöbb jogszabályba csak közvetve szólhatsz bele (OGy vagy joghierarchiában alá tartozók hozzák), de pl a népszavazás "közvetlen demokratikus" elem.


"A Rendelet hatálya erősebb a törvényénél?"


Alapesetben nem, de egyes esetekben igen, pl a jelenlegi vészhelyzeti kormányrendeletek esetében igen, illetve vannak olyan törvényeink, amik lehetőséget adnak arra, hogy rendelet térjen el tőlük, de erre direkt hivatkozás van az adott törvényben ilyenkor.


a honvédelem és a természeti erőforrások védelme állampolgári kötelességünk?


A honvédelem szerepel az az alaptörvényben

XXXI. cikk 1. bekezdés


A természeti erőforrások védelmének kötelessége is

(P cikk 1. bek)

2020. ápr. 24. 11:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen! Ment a zöld kéz..csak még lenne egy kérdésem. Egy gyermeknek van e joga politika véleménynyilvánításhoz?
2020. ápr. 24. 11:50
 7/9 anonim válasza:

demokráciákban az emberek beleszólhatnak az őket érintő döntések meghozatalába?

Elvileg igen,gyakorlatilag nem.Háttérhatalmak oligarchák irányítanak valójában


A Rendelet hatálya erősebb a törvényénél?

Nem


a honvédelem és a természeti erőforrások védelme állampolgári kötelességünk?

Igen az alaptörvény szerint

2020. ápr. 24. 11:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
Normál esetben nem, rendkívüli helyzetben, amikor rendeleti kormányzás van, akkor igen.
2020. ápr. 24. 12:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
Köszi!
2020. ápr. 24. 12:22

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!