Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Ki és mit örököl ebben az...

Ki és mit örököl ebben az esetben?

Figyelt kérdés
Ha az anya meghal, akkor logikus, hogy az egyetlen fia az örökös, de mi van akkor ha az anya időközben végrendelkezik és kizárja fiát az örökségből. Az anya vagyona: 3 szobás lakás adóssága pedig banki tartozások: személyi hitel és Bonus kártya. Az öröklésből kizárt fia viszont adóstársnak van beírva az egyik kártyán. Ez esetben a fiának kell remndeznie a tartozást vagy mivel ő tudtán kívül ki lett zárva az örökségből azt az örökösnek kell rendeznie?

2020. máj. 25. 18:20
 1/6 anonim ***** válasza:

"Az adós és adóstárs felelőssége jogilag egyetemleges. Az egyetemlegesség azt jelenti, hogy a pénzintézet bármelyiküktől követelheti az egész tartozás megfizetését, és nem hivatkozhatnak arra, hogy ők csak az adósság valamekkora hányadáért felelnek."

forrás: [link]


Az örökséget vissza lehet utasítani (ha senkinek nem kell akkor az államé), egyéb esetben az örökös az örökhagyó adósságért az örökség erejéig felel.

2020. máj. 25. 19:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

Ez egy bonyolult helyzet, ügyvéd kel, hozzá.

Fontos lenne tudni, hogy miben adóstárs a fiú - hiszen abból, mint örökségből, nem lehet kizárni és vissza sem lehet utasítani, mert nem örökölte az adósságot, hanem eleve adóstárs volt.

"Az adós meghal: mi lesz az adóssággal?

Amennyiben az adós elhunyt, tudni kell, hogy az adóstárs teljes körűen felel a hitel visszafizetéséért. Javasolt a halotti anyakönyvi kivonattal együtt felvenni a kapcsolatot a finanszírozó bankkal, és közös megállapodásra törekedni. A bankok ezekben az esetekben általában újabb hitelbírálatot nem kezdeményeznek.

Az adóstárs személye gyakran megegyezik a későbbi örökössel, ez esetben az adóstárs „egyedül” marad az adóssággal. Nyilvánvalóan ilyenkor az öröklés visszautasítása is hiábavaló a részéről, hiszen adóstársként ő mindenképpen a kötelemben marad. Abban az esetben, ha mások lesznek az örökösök, az ő felelősségük az örökhagyó halálával azonnal beáll, kivéve, ha például egyéb vagyon hiányában az öröklést visszautasítják.

Az adósság öröklése nem érinti a tartozás mértékét, az örökösnek meg kell fizetnie a tőkeösszeg mellett annak szerződésben rögzített – akár változó mértékű – kamatait is. Amennyiben a megállapodáshoz állami támogatás is kapcsolódott, az öröklés vagy egyéb jogutódlás (például kedvezményezetti minőség) erre is kiterjed."

[link]

2020. máj. 25. 21:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
87%

Az első válaszoló írja jól. A törvényes örökös amúgy is adóstárs, így az adósságért teljeskörűen felel. Ha mégsem teljes körű a felelőssége, az a vonatkozó iratokból egyértelműen kiderül.

Az örökségből kizárni valakit "csak úgy" nem lehet. Igen alapos indok kell hozzá, amit én feltételezek, hogy hianyzik, mivel az örökös az elhunyt kezese. Ez pedig feltételezi a jó viszonyt. De persze a helyzet később, a hitelfolyósítás után is megromolhatott.

2020. máj. 25. 23:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%

Igen, a kizárásnak nagyon komoly okának kell lenni.

Ha pedig ezek az okok nem állnak fenn, akkor ha nem is szerepel a gyerek a végrendeletben, akkor is jár neki a köteles rész, azaz a harmada annak, amit egyébként (végrendelet hiányában) örökölne.

A kizárás nem ugyanaz, mint ha csak nem szerepel a végrendeletben.

2020. máj. 26. 13:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm a válaszokat! Azt hiszem ez az ügy valóban meg kell erősítetni ügyvéddel, mert nem olyan egyszerű. Mindenkinek adtam jó pontot is érte, mert valóban megérdemelték :)
2020. máj. 26. 17:56
 6/6 anonim válasza:
Bármilyen szakszerűnek tűnnek, sajnos a fentebb szólók komoly tárgyi tévedésekről tettek tanúbizonyságot. A kizárást keverik a kitagadás intézményével. A kizárást NEM kell indokolni. Örököst kizárni kétféleképpen lehet: úgy, hogy a kizárt személyt kifejezetten nevesítik, vagy nem rendelkeznek róla (ez az elegánsabb megoldás). Tehát a fentebb szólóval ellentétben bárkit "csak úgy" ki lehet zárni. A kizárás az, ha a törvényes örökös nem szerepel a végrendeletben. A kizárt személy a kötelesrészre igényt tarthat, kielégítenie pedig elsősorban a hagyatékban részesülőnek, másodsorban az örökhagyó halála előtti tíz éven belül ingyenes adományban részerülő személyeknek kell. A kitagadás az, amiről a fentebbi hozzászólók írtak. Kitagadni csak akkor lehet, ha fennállnak kitagadási okok. Ezen okok taxatíve fel vannak sorolva a törvényben.A kitagadott a kötelesrészre nem tarthat igényt. Egyébként a kötelesrész csak aktíva lehet, adósságot és egyéb terhet nem tartalmazhat.
2021. jún. 4. 08:41
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!