Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Hagyatéki tárgyaláskor a...

Hagyatéki tárgyaláskor a haszonélvezet bejegyeztetéséhez "közösen lakott lakás" szükséges. Mit jelent a jogbam ez a fogalom?

Figyelt kérdés

Mert ugye vannak, akik évek óta külön élnek, de nem váltak el, azaz mai napig házasok Ezesetben haláleset esetén nem jár a haszonélvezet.


De mi van olyankor, ha egy házaspár közösen lakik egy ingatlant, ám a haláleset bekövetkeztéig nem jelentkeztek be az ingatlanba? Ilyen esetben jár a túlélő házastársnak a haszonélvezet?



2020. jún. 29. 13:45
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
100%
Ha bizonyítható, hogy ott éltek közösen, akkor jár.
2020. jún. 29. 13:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
100%

Ahogy #1 írta. Ha én meghalok, akkor a páromé lesz a haszonélvezet az én 50%-os tulajdonrészemre, mert közösen lakunk a házunkban.

De van egy másik házunk, amiben nem mi lakunk, csak mi ketten vagyunk a tulajdonosai, annak nem lesz haszonélvezője. Ebben a lakásban nem kap tulajdonrészt a haszonélvezet lesz csak az övé, a másik lakás 50%-nak - vagyis az én tuajdonrészemnek viszont az övé lesz az 1/4-e, mert 3 gyerekünk van és a házastárs is egy gyerekrészt örököl.

Ha nem élnénk együtt, csak nem váltunk volna el, hanem én élnék az egyik lakásban, ő meg a másikban, akkor egyikre sem kapna haszonélvezetet, ellenben mindkét lakás 50%-nak az 1/4 része az ő öröksége lenne mint házastárs.

2020. jún. 29. 14:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
100%

"De mi van olyankor, ha egy házaspár közösen lakik egy ingatlant, ám a haláleset bekövetkeztéig nem jelentkeztek be az ingatlanba? "

Nem számít hogy be vannak-e jelentkezve, itt az számít hogy az ingatlan az ő tulajdonukban van-e és ott együtt éltek-e - vagyis a túlélő házastársnak is az volt az otthona.

Ezt nem lakcím bejelentéssel kell igazolni, hanem közösen fizetett számlákkal, szomszédok és családtagok által.

2020. jún. 29. 14:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:

"Örökhagyóval közösen lakott lakás" az olyan háztartási közös lakás amiben "egyikük vagy mindkettőjük tulajdonjoga, haszonélvezeti joga vagy bérleti joga alapján együtt laknak". A "laknak"-on van a hangsúly, amit Alaptörvény felhatalmazása szerint a " polgárok személyi adatainak és lakcímének nyilvántartására" megalkotott Nytv. alapján kell értelmezni.


Ptk.

4:76. § [A házastársi közös lakás]

(1) Házastársi közös lakás az a lakás, amelyben a házastársak egyikük vagy mindkettőjük tulajdonjoga, haszonélvezeti joga vagy bérleti joga alapján együtt laknak.

(2) A házastársak kiskorú gyermekének lakáshasználatát a házastársi közös lakásban kell biztosítani.

(3) E fejezet alkalmazásában lakáshasználatra jogosult a lakásra kizárólagos jogcímmel rendelkező házastárs kiskorú gyermeke is.

[link]


Akkor lakik ott, ha az a lakóhelye.

Nytv.

5. § (2) "A polgár lakóhelye: annak a lakásnak a címe, amelyben a polgár él. A lakcímbejelentés szempontjából lakásnak tekintendő az az egy vagy több lakóhelyiségből álló épület vagy épületrész, amelyet a polgár életvitelszerűen otthonául használ, továbbá - a külföldön élő magyar és nem magyar állampolgárok kivételével - az a helyiség, ahol valaki szükségből lakik, vagy - amennyiben más lakása nincs - megszáll."


"lakcím és az értesítési cím bejelentése és nyilvántartása *

26. § * (1) * A Magyarország területén élő, e törvény hatálya alá tartozó polgár [4. § (1) bekezdés] köteles beköltözés vagy kiköltözés után három munkanapon belül lakóhelyének, illetve tartózkodási helyének címét nyilvántartásba vétel céljából bejelenteni (a továbbiakban együtt: lakcímbejelentés)."

[link]


Haszonélvezet nem, viszont így a hagyaték többi részébe tartozik, amiből egy gyerekrész jár neki (ha végrendelet vagy házassági szerződés másként nem rendelkezik.

2020. jún. 29. 15:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 A kérdező kommentje:

#4 Tehát, ha jól értelmezem: a lakcímbejelentési kötelezettségének ez a pár nem tett elegett, viszont lakóhelyük volt az ingatlan.

Az én olvasatomban jár a haszonélvezet, mert nem az utcán éltek, és nem is külön, egy-egy korábban bejelentett ingatlanban.

2020. jún. 29. 15:50
 6/14 anonim ***** válasza:

Hagyatéki tárgyaláson a többi örökös azt fogja mondani közjegyzőnek, hogy ott te nem laktál, mivel előző lakcímedről nem költöztél ki, csupán tartózkodtál.

A közjegyző felkér arra, hogy az ellenkezőjét bizonyítsd a lakcímet igazoló hatósági igazolvánnyal.


A hagyatékátadó végzést az okmányok szerinti állapot alapján hozza, tájékoztat, hogy ez 30 napig még csak ideiglenes hatályú, közben ellene hagyatéki pert kezdhetsz. Az örökösök kezdeményezhetik, hogy kerüljön az ingatlan zár alá (ingóságok megóvása érdekében), a saját ingóságaidat előtte onnan elviheted.


Hagyatéki perhez akit keresel ügyvédet, az biztos azt fogja mondani, amit hallani szeretnél. De amikor beadja a beadványt már abban az lesz, hogy "... ügyvéd által képviselt ...([lakcímkártyád szerinti cím] alatti lakos)".


A perben neked azt kellene bizonyítanod, hogy törvényesen lakóhelyed volt a lakás, ugyanakkor ennek ellenkezőjét bizonyítja teljes bizonyító erőjű közokiratként a lakcímkártyád, lakcímnyilvántartó hatóságtól adatkérés esetén is az általa közhiteles hatósági nyilvántartás alapján kiállított közokirat.

Közokiratok bizonyító ereje:

[link]


Ez alapján borítékolhatóan azt állapítja meg a bíróság, hogy az nem volt törvényes lakóhelyed, lakcímed, házastársad lakta a lakást törvényesen, de pedig "életvitelszerűen otthonodként használtad".


Érdemes keresgélned bírósági határozatokban:

[link]

#4

2020. jún. 29. 17:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 A kérdező kommentje:
#6 Az ingatlanban lakott az elhunyt előző házasságából született gyereke is, akinek egy gyermekelhelyezési perben mi, mint házaspár, ugyanezen lakcímkártyákkal kaptuk meg a felügyeleti jogát. Ha más nem, a gyerek pontosan tanúsítani tudja hogy ki lakott és hol lakott.
2020. jún. 29. 17:47
 8/14 A kérdező kommentje:
A gyerek 18 éves, 9 éves korától nevelem "mostohaszülőként".
2020. jún. 29. 17:49
 9/14 anonim ***** válasza:

Ha már 18 elmúlt, akkor hagyatéki eljárásban egyezséget köthettek.

Ha perelnéd, akkor meg már nem várható, hogy rendes legyen hozzád, mert az arról szólna, hogy életed végéig te birtokold a lakást.


Perben még ha azt is mondaná, hogy ott együtt laktatok, akkor is a bíróság azt állapítaná meg a hatósági igazolványok, közhiteles nyilvántartás alapján, hogy ott férjed és fia lakott (törvényesen), te pedig törvényesen nem laktál ott, hanem csak "életvitelszerűen otthonodként használtad".

De még az is lehetne, hogy azt mondaná, hogy "apa pont azért nem adott mostohaanyának hozzájáruló nyilatkozatot (ami szükséges lakcímbejelentéshez), mert védett engem a kisemmizés ellen".

2020. jún. 29. 18:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 A kérdező kommentje:

Lehet ezt csűrni-csavarni... életvitelszerűen ott éltünk, a hitel közösen törlesztettük, stb.

Nem csal ez az egy ingatlan van a hagyatékban, engem az érdekel, ezen lesz-e haszonélvezetem.

Kizártnak tartom, hogy a "jog" utcára rakna úgy, hogy bizonyítható, hogy hol éltünk.

2020. jún. 29. 18:58
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!