Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » A kérdés az, hogy a gyerekeimr...

A kérdés az, hogy a gyerekeimre iratható a ház, és én is kérhetek-e haszonélvezetet? Vagy lehetnek-e a gyerekeim is haszonélvezők?

Figyelt kérdés
Segítség! Édesanyám után 1/1 tulajdonrészben örököltem egy házat, az apám haszonélvezetével. (házastárs volt, közösen lakott ingatlan..) Én születésem óta itt lakom, ide születtem, ide szól 37 éve a lakcímkártyám, itt élek a szintén ide született gyerekeimmel. A nagy családi ház felső szintjén külön bejáratú lakásban élünk.
2020. ápr. 17. 07:10
 1/4 anonim ***** válasza:

A tulajdon jogoddal rendelkezhetsz.

Az ingatlant a gyermekeidnek ajándékozhatod, de apád haszonélvezete (özvegyi joga) fennmarad ekkor is.

Ha ez megszűnik (lemond róla, elhalálozik, vagy jogi úton megszűnik) akkor alapítható haszonélvezet. (tulajdonos és haszonélvező nem lehet azonos, ugyanarra a vagyoni elemre)

2020. ápr. 17. 07:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
A leírásból nem derül ki, hogy mi a tényleges célja a kérdésben foglalt jogi lépéseknek, ha amúgy is te vagy az egyetlen tulajdonos. Ha a gyerekek kiskorúak, akkor az ügyletbe be kell vonni a gyámhatóságot is, ami rendkívül elbonyolítja az ügyleteket. Fordulj ügyvédhez.
2020. ápr. 17. 08:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

A kérdés eleje értelmetlen: ha a gyerekeid, vagy te, vagy bárki csak úgy kérhetne haszonélvezetet, akkor semmi értelme nem lenne magának a haszonélvezeti jognak.


Viszont a leírás számomra érdekesebb. Nekem úgy tűnik, hogy itt két külön lakásról van szó, még ha az ingatlannyilvántartás szerint nincs is így. A Ptk. szerint haszonélvezeti jog az elhunyt házastárssal közösen lakott lakáson keletkezik. Vagyis az apád haszonélvezetének csak arra a lakásra kellene kiterjednie, amiben anyáddal közösen lakott. Amiben te élsz, abból öröklésre lett volna jogosult. A jogalkotó célja egyértelműen az, hogy az életben maradt házastárs lakhatása továbbra is biztosított legyen, nem pedig az, hogy adminisztratív okokból másokat ő lehetetlenítsen el. Véleményem szerint hibát vétettek a hagyatéki eljárás során, vagy nem volt tiszta a helyzet, és papírforma szerint zárták le az ügyet.


Szerintem is érdemes lenne ügyvédhez fordulni.

2020. ápr. 18. 03:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Próbáltam leirni,de idegességemben írok mindent. A lényeg a két külön lakás, a hagyatékin a nő ennyit mondott, ön az örökös, a férj a haszonélvező és a papiron 1/1 van. Erre hivatkozva most ki akar rakni minket a házból.
2020. ápr. 19. 07:03

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!