Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Az örökség fele-fele, vagy...

Az örökség fele-fele, vagy valamilyen más arány?

Figyelt kérdés

Az elején kezdem . 15 évvel ezelőtt anyukámé és apukámé volt a ház. Volt a nővéremnek egy lakása , amit eladott és írtak egy papírt anyukámmal, hogy abba a házba invesztálta a pénzt.

5 évvel ezelőtt apukám a részét elajándékozta nekem és a testvéremnek.

Most anyukám halála után ( még nem volt hagyaték) az örökség valószínű úgy lesz, hogy örököl a testvérem, én és azt hiszem apu is, de ő mondta, ha örököl, akkor le is mond egyenlő arányban.

Akkor lesz egy ingatlan, aminek a fele a nővéremé, másik fele az enyém.

Kérdésem, hogy eladáskor fog számítani, hogy 15 évvel ezelőtt ennyi pénzt íratott anyuék házára? Ezt a papírt csak most találtam meg.



2020. júl. 1. 20:02
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
100%
Igen, számítani fog amit a nővéred beleadod összeg. Ugyanis az növelte az ingatlan értékét.
2020. júl. 1. 20:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:
Első: az a bosszantó, hogy nem adott bele, csak számlákat gyűjtött a rokonoktól. Köztük tőlem is.
2020. júl. 1. 21:02
 3/12 anonim ***** válasza:
100%
De van papír arról, hogy X. összeggel beszállt az ingatlanba. Ez bizony számítani fog.
2020. júl. 1. 21:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
100%

Kérdező

Nem számít hogy szerinted mi volt, az számít hogy mit tud bizonyítani.

ha most előállsz azzal hogy az egész csalás volt, amire az a bizonyítékod, hogy te is csaltál vele együtt - azzal rosszabb helyzetbe hozod magadat, mintha marad a kisebb örökséged.

Amúgy miért kellettek volna számlák ahhoz tőled meg a rokonoktól, hogy írjanak egy papírt anyukáddal a befektetéséről? Nem kerek ez a történet!

2020. júl. 1. 23:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 A kérdező kommentje:
Azért kellettek a számlák, hogy bizonyítsa a nem létező felújításokat és megtarthassa a pénzt. Hiszen az eladott ingatlan után adózni kell, ha nem költöd ingatlanra.
2020. júl. 2. 00:17
 6/12 anonim ***** válasza:

Ez csak akkor lehetséges ha tulajdont is szerez vele együtt. Nem hiszem hogy úgy elfogadta volna az adóhatóság, hogy azzal ő nem is vesz ingatlant.

Szerintem valamit félre értettél.

A SAJÁT lakása eladásakor kellettek neki számlák tőletek, amikkel azt bizonyította, hogy az eladást megelőző 2 évben ő belefektetett egy csomó pénzt. Mert adót az után az összeg után kell csak fizetni, ami a nyeresége az eladással. Mondjuk vette a lakását 10 millióért, 2 éven keresztül elvégzett benne felújításokat, kazáncserét, ablakcserét stb. ami belekerült neki 3,5 millióba (ehhez kellettek a számlák), majd eladta 15 millióért. Akkor neki a "nyeresége a 15-10-3,5=1,5 millió. Ha a vásárlás utáni 3. évben adta el a lakását, akkor még hatalmas az adótétel amit meg kell fizetnie, ennek a "nyereségnek" a 60%-a. Ha a számlákkal le tudta vinni a "nyereséget" 1,5 millióra, akkor is 900 ezer Ft-t kellett befizetnie adóként, de ha nem szerez számlákat, akkor a 15-10=5 millió 60%-t, 3 milliót kellett volna az eladási árból adóznia.

Attól ha anyukádnak adja a pénzt, attól nem mentesül az adófizetés alól, csakis azzal ha az eladási árból VESZ azonnal (fél éven belül) egy másik lakást, vagy legalább valami rész tulajdont.

Láttad a tulajdoni lapot? Ha nem, akkor nézd meg, hogy mekkora tulajdon van a testvéred nevére bejegyezve! Ha az csak az a 25%, amit apád neki ajándékozott, akkor a testvéred nem erre az ingatlanra költötte a pénzét. Ha viszont a 25%-nál nagyobb a nevére bejegyzett tulajdonrész, akkor tényleg ingatlanra költötte - legalább papíron. Ekkor viszont nem tudom mihez kellettek neki a számlák, mert más lakásának felújítását nem fogadja el az adóhatóság.

Ha a nevén 25% van, akkor valami más van a háttérben, talán az amit az elején írtam, hogy a számlákkal akarta csökkenteni az adó mértékét - de ekkor nem szól bele az örökségetekbe, - ha meg 25%-nál nagyobb rész van a nevén, akkor megint nem számít, mert akkor anyukádtól nem a ház 50%-t öröklitek, hanem annál kisebb részt és azt felezik majd köztetek.

ha ez van akkor nem tudsz semmivel érvelni, az már egy megtörtént dolog, hogy az a része a háznak a nővéredé lett, éppen úgy nem tehetsz ellene, mint az apád által korábban ajándékozott rész ellen sem.

2020. júl. 2. 01:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:

A lakás eladása után , új lakást kellett volna venni , de ő nem vett újat, hanem átruházta szerintem és számlákkal bizonyította, hogy a szülői házra költötte. Amikor ez történt, akkor az ingatlan 50-50% ban anyu - apu nevén volt.

A jelenlegi tulajdoni lapon így szerepelünk. Anyu 2/6, testvérem 1/6, én 1/6, szomszéd 2/6. Ez egy osztatlan közös tulajdon, de le van rajzolta hivatalosan melyik rész a szomszédé. Ez teljesen tiszta .

2020. júl. 2. 06:16
 8/12 anonim ***** válasza:
100%

#7 És mi van pontosan azon a papíron amit találtál? Mi az amiben megegyezett anyukád meg a tesód?

Továbbra is állítom, hogy nem lehet ilyet csinálni hogy az eladott lakás árából valaki más vesz ingatlant és azt elfogadja az adóhatóság. Ha a lakás árát odaadta a ház árába a testvéred - akkor az a szüleiddel kötött megállapodása és ennyi, nincs köze hozzá az adóhivatalnak. Akkor be kellett fizetnie az adót és kész. Ha 5 évnél korábban vette a lakást az eladáshoz képest akkor már nem volt rajta adó, akkor azt csinált a pénzzel amit akart. De ehhez nem kellettek számlák.

2020. júl. 2. 09:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
50%
Kicsit zavaros a kérdező sztorija... Szerintem ki akar játszani valakit, indokolatlanul akar hozzájutni valamihez. A története miatt szerintem nem fog sikerülni neki!
2020. júl. 2. 10:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
100%
#9 Nem úgy érzem. Inkább csak ő hiszi azt hogy a testvére akarná kijátszani (lehet hogy így is volt régebben).
2020. júl. 2. 10:22
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!