Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Haszonélvező meg tud akadályoz...

Haszonélvező meg tud akadályozni tulajdonváltást pusztán azzal, hogy nem ir alá semmit? (Barátja akarja elérni a lányomnál, hogy a nevére irják az ingatlant egy kedvező hitel miatt. Én vagyok a haszonélvező)

Figyelt kérdés
2020. júl. 10. 22:31
1 2
 1/15 peca1000 ***** válasza:
100%
A tulajváltást nem tudja megakadájozni.
2020. júl. 10. 22:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 A kérdező kommentje:
akár el is adhatják velem egyutt?
2020. júl. 10. 23:05
 3/15 anonim ***** válasza:
100%

Nem, téged nem tudnak eladni. De az ingatlant igen - mivel a tulajdonos alapvető joga rendelkezni a tulajdonjogával. Te haszonélvezőként milyen jogcímen korlátoznád ezt?


A haszonélvezetet viszont nem érinti a tulajdonosváltás, továbbra is te leszel a haszonélvező és a jogaid sem változnak. Éppen ezért a haszonélvezettel terhelt ingatlanokat nem igazán lehet jó áron eladni, és a bank sem fog rá semmilyen kedvező hitel adni.

2020. júl. 10. 23:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
100%

Ha a lányod ilyen hülye, akkor igen.

De semmire nem mennek vele, attól te maradsz a haszonélvező és ezen kívül semmit nem tudnak az ingatlannal csinálni.

Eladhatják, de haszonélvezővel senki nem fogja megvenni, mert így szinte semmit nem ér.

Szerintem szólj a lányodnak, hogy ez a kis átírás nekik nagyon sok pénzbe fog kerülni akkor is, ha semmi értelme, mert továbbra is a tiéd marad a haszonélvezeti jog - az nem szűnik meg a tulajdonosváltással.

"Ha egy lakás tulajdonjogát szerezzük meg ingyenesen, az illeték mértéke 9 %."

Vagyis ha egy 15 milliót érő ingatlant odaajándékoz a barátjának, arról papírt kell írni - hiszen csak akkor lesz hivatalos és csak akkor lehet bejegyeztetni a tulajdonosváltást, azaz átíratni így lehet a barátja nevére. Ehhez ügyvéd kell, aki az ingatan értékének 0,25-0,5%-t kéri el az ügyletért első körben, mondjuk a 15 milliót érő lakásnál ez 40 ezer Ft minimum. Az illeték amit be kell fizetniük (adó, tehát behajtják) 1,35 millió forint lesz az állam kasszájába.

Ha van 1,5 milliójuk hogy befizessék a költségvetésbe azért hogy utána se használhassák ők a lakásodat, akkor tegyék. Csak értelme nincs sok.

[link]

2020. júl. 10. 23:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 A kérdező kommentje:
olyant is hallottam, h haszonélvezőként még azt is megtilthatnám, h ott lakjanak. ez igaz?
2020. júl. 11. 00:13
 6/15 anonim ***** válasza:
66%

Igen, igaz. A haszonélvezet erősebb jog a tulajdonjognál - pontosan ezért változtatták meg az öröklési törvényt úgy, hogy a közös lakásban az özvegy házastárs a haszonélvezetet örökli és nem a tulajdonjogot, mert így tovább lakhat ott élete végéig és intézhet mindent, akkor is ha a gyerekek lettek az örökösök.

A haszonélvező csak az eladásról nem rendelkezhet, nem vehet fel a lakásra jelzáloghitelt a tulajdonos nélkül és köteles megfelelően karbantartani, hogy ne menjen tönkre. De te döntöd el hogy ki lakjon ott, kirakhatod belőle a tulajdonost is és ki i adhatod másnak a lakást, tied lesz a bérleti díja, ha mondjuk egy kisebbe akarnál költözni egyedül. Amíg élsz vagy amíg te le nem mondasz a haszonélvezetedről - de miért tennél ilyet?

2020. júl. 11. 00:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 A kérdező kommentje:
ilyen tervem nincs, de ugy tudom, pénzért le lehet mondani rola. csak ez nem egy 15 millios ingatlannál játszik, hisz mennyit érhet annak a haszonélvezete? pontosabban mennyit éri meg adni érte? hát annyit nem amiből lenne hova mennem. annyit meg nem éri meg adni amennyiért lenne hol laknom. de pl. egy 300 millos ingatlan esetén megérheti, hogy 30 milliot adjanak a haszonélvezetről valo lemondásért s egy 30 millios garzonba távozzak. de ez a rész már csak elmélet, mert nem ilyen árakrol van szo.
2020. júl. 11. 00:39
 8/15 anonim ***** válasza:

#7 Pontosan. Éppen ezért találták ki a haszonélvezetet.

De megegyezés kérdése az egész.

Ha a lányodék akarnak ott lakni és neked elég egy kisebb, akkor megegyezhettek, hogy ugyan marad a tied a haszonélvezet, de ha ők fizetik neked a kisebb lakás bérletét, rezsijét, akkor átmész abba lakni és ők lakhatnak az engedélyeddel a nagyobban. Így nekik kevesebbet kell fizetni mintha ők vennének ki egy akkora lakást ami kettejüknek elég nagy. Persze a rezsi megint más téma. Azt akár fizetheted te magad is, ahogy gondolod - hiszen ők is fizetik a másik lakásban a sajátjukat, amit meg így neked nem kell fizetni.

Csak arra figyelj hogy írásban legyen a megegyezés, legyen benne rögzítve, hogy ez csak ideiglenes, a haszonélvezet a tied marad és jogod van bárikor visszaköltözni vagy másképpen dönteni, és ha nem megfelelő az a bérlakás, vagy más gond miatt kellene onnan költöznöd, akkor az új kis lakás bérleti díját is fizetni fogják.

Nem kell akkor nekik pénzt költeniük a haszonélvezet kiváltására, csak egy nekik kicsi garzon bérleti díját kell állniuk, ami jóval alacsonyabb lenne gondolom, mint a ti nagyobb lakásotokkal megegyező méretű díja.

De ha nem akarod, akkor nem kell. Az a lakás hiába van a lányod nevén, az amíg élsz a tied valójában és azt csinálsz vele amit akarsz, nem tehetnek ellene semmit. csak kérhetnek. Nagyon-nagyon szépen. Ezt értesd meg velük!

2020. júl. 11. 01:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:
100%
A lanyod baratja szepen ki akarja szedni a lanyod alol a lakasat... Beszelj a sotet a lanyoddal,h ne irassa at a lakasat. Utana szakit vele a foszer es meget alberletbe a lanyod...
2020. júl. 11. 05:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 A kérdező kommentje:

Igen ez is egy lehetőség. S csak akkor derul ki van e ilyen szándéka, ha végigcsinálják. De én is ettől tartok, mégha nincs is jele. De akkor ha jol értem,ha nem tudok rá hatni s megcsinálja, majd szakitanak akkor akár rendörséggel is elvitethetem a barátját, akkor is ha már tulajdonos, a lányom pedig lakhat ott továbbra is velem, - de csak amig élek. Ha pedig végem, akkor távoznia kell...


Jol értem?

2020. júl. 11. 08:43
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!