Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Keletkezett-e tulajdonrészem...

Keletkezett-e tulajdonrészem az ingatlanban, ha a házasság alatt közösen fizettük a lakáshitelt és értéknövelő beruházásokat is végeztünk rajta?

Figyelt kérdés

A helyzet a következö: a férjem nemrég elhunyt. A házasságkötésünk előtt 2012-ben, de már az életközösségünk alatt vett egy ingatlant 12 millió forintért (saját megtakarításból és hitelből), 1/1-es tulajdonosa lett.

2014-ben összeházasodtunk, azóta bővítettük az ingatlant, tetőt cseréltünk rajta, stb, plusz a hitelt nyilván a házasság alatt közösen fizetjük.

2019. decemberében a férjem egy balesetben elhunyt.

Gyerekünk nem született, neki van egy lánya az előző házasságából.


Az ingatlan 100%-át a lány örökli, vagy kérhetek tulajdonrészt belőle?



2020. júl. 18. 12:56
 1/5 anonim ***** válasza:
Vannak papírjaid (számlák, egyebek) ezekről az értéknövelő beruházásokról?
2020. júl. 18. 13:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%
A házon haszonélvezeted lesz a többi örökséget felesben a lányával.
2020. júl. 18. 14:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

hogy a beruházások elérik-e azt a szintet, ami már tulajdonjogot keletkeztet, az egy perben szakértői kérdés, mivel ennek több szempontja van (jelentős értéket képvisel a teljes értékhez képest, elválaszthatatlan, stb.)


Alapesetben az ilyesmi kötelmi jogi követelésre ad alapot, vagyis a beruházások megtérítését lehet kérni. A dologi jogi (=tulajdonjogi) igény, mint mondtam, megállhat, de nem biztos.


Itt még az sem mindegy, hogy 2014-ben pontosan mikor házasodtatok, mert ahhoz képest kell vagy az új, vagy a régi Ptk-t alkalmazni (2014. március 15-én lépett hatályba). A szabályok ekképpen még kicsit el is térhetnek.


Mindenképpen azt javaslom, hogy ügyvéddel konzultálj, mert nagyon sok kérdés van, amit meg kell vizsgálni ahhoz, hogy erre válaszolni lehessen.

2020. júl. 18. 15:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
3: a férje 2019-ben húnyt el, az akkor érvényben lévő Ptk. a mérvadó, nem?
2020. júl. 18. 15:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

Itt bejön az a kérdés, hogy mit tekint a törvény házastársi közös vagyonnak, az meg anno máshogy volt szabályozta a Csjt-ben, mint most a Ptk-ban, és ezekre azt a jogszabályt kell nézni, amikor a jogviszony létrejöttekor (=házasságkötés) irányadó.


Pl. az új Ptk. a házasságkötést megelőző időszakot is bevonja utólag a közös vagyonszerzésbe, a Kérdező meg azt írja, hogy "A házasságkötésünk előtt 2012-ben, de már az életközösségünk alatt vett..." - Ezért akár lehet jelentősége. (Hacsak nem különvagyonból vette - ezt is meg kell vizsgálni.)

2020. júl. 18. 15:55
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!