Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Legális otthon rakétát modelle...

Legális otthon rakétát modellezni?

Figyelt kérdés
Rakétatudománnyal és modellezéssel szeretnék foglalkozni és azon gondolkodtam, hogy szilárd rakétaüzemanyagot (például gazdaboltban kapható káli salétromból vagy műtrágyából) legális-e otthon előállítani és egy szabad lakatlan területen kilőni.

2020. aug. 22. 19:48
A kérdező szavazást indított:
Igen
Nem
18 szavazat
 1/8 anonim ***** válasza:
82%

Pirotechnikai eszköznek minősül, engedély köteles.


Viszont a kérdésedből látom, hogy teljesen járatlan vagy a témában.

Azt javasolnám, mindenképpen keress fel egy hozzáértő szakembert,akitől legalább az alapokat megtanulhatod.

2020. aug. 22. 19:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
90%

Komoly, valódi hajtóanyaggal működő rakéta engedélyköteles.

Viszont a PET-palack meg pumpa stílusú rakétamodell nem.

2020. aug. 22. 20:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:
Első válaszolónak: A tudományos tudásom megvan hozzá, jogilag és technikailag nem vagyok jártas még a témában, ezért is fogalmaztam úgy, hogy szeretnék vele foglalkozni és tisztában vagyok vele, hogy az ilyen kategóriájú munka van olyan veszélyes és igényel legalább annyi külső figyelmet kezdőknek, mint laborban dolgozni. Azért vált ez a platform azzá, ami, mert ilyen válaszokat kap az ember a szerintem teljesen normális kérdésekre.
2020. aug. 22. 22:11
 4/8 anonim ***** válasza:
47%

Ha a "tudományos" tudásod meg lenne, nem lenn gond a technikai résszel.

Első válasza helytálló, pirotechnikai eszköz.

Nem lehetetlen megszerezni a szükséges ilyen típusú engedélyeket.

Azt viszont nem tudom honnan kezdődik a légtér hasznàlat.

2020. aug. 22. 22:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim válasza:

"Azt viszont nem tudom honnan kezdődik a légtér hasznàlat."


0-tól 6600 lábig.

2020. aug. 22. 23:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
100%

Az egyes válaszoló vagyok.


Kedves kérdező, először is bocsánatot kérek, nem leminősíteni akartam a tudásodat, inkább az érted érzett aggódás miatt írtam azt, hogy érdemes szakemberhez fordulnod.


Én magam fiatalabb koromban foglalkoztam rakéta modellezéssel, ami egy nagyon szép és izgalmas hobbi, de nagyon veszélyes is.


Az egészen egyszerű kis nád rakétáktól eljutottam a kétlépcsős szilárd hajtóanyagú rakéták építéséig, illetve volt néhány sikeres próbálkozásom folyékony hajtóanyagú rakéta motorokkal is. De ott már a költségek exponenciálisan növekednek, ezért inkább átnyergeltem a valamivel olcsóbb, és nyugisabb repülő modellezésre.


Az általad a kérdésedben említett vegyianyagok használatáról lebeszélnélek.


Azt javasolnám, hogy először úgynevezett cukros hajtóanyaggal próbálkozz. Az interneten megtalálhatod akár videó formájában is az elkészítésének a módját.

Szintén találhatóak a neten nagyon jó könyvek, leírások, hogyan kell a rakéta súlypontját kiszámolni, a fúvókát, a vezérsíkokat méretezni, milyen építő anyagokat érdemes használni, stb, stb.

Én ezeket a dolgokat nézném át először a helyedben.


Az engedély beszerzése, illetve a légtér használati engedély már egy külön téma.

Itt azt tudnám neked javasolni, hogy lépj be egy a közeledben található modellező klubba, ez nagyban megkönnyítené a dolgot, illetve segítenének az MMSZ tagság és a biztosítás megkötésében is.


Végezetül még egyszer a biztonságra hívnám fel a figyelmedet.


A rakéta modellezés veszélyes üzem.


A hajtóanyag, az robbanószer is. Elég egy hiba, egy buborék, egy repedés benne, egy rosszul méretezett fúvóka, stb. és a rakéta nem felszáll, hanem felrobban. Nagyon sok a buktató benne, ezért írtam, hogy érdemes lenne egy tapasztalt, rakéta modellezésben jártas kollégától ellesned először a szakmai fogásokat.

2020. aug. 23. 01:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
100%

"azon gondolkodtam, hogy szilárd rakétaüzemanyagot (például gazdaboltban kapható káli salétromból vagy műtrágyából) legális-e otthon előállítani"


Nem legális, robbanószerrel való visszaélés (2-8év), ha peches vagy, még a terrorizmust is ráhúzhatják.

2020. aug. 23. 11:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

A jog a pirotechnikai elegyeket teljesen másképp kezeli mint a robbanóanyagokat. Nem robbanószerrel való visszaélés a házi lőpor, vagy cukros hajtóanyag készítése. Nem halottam még egy magánemberről sem aki pirotechnikai eszköz házilagos gyártására engedélyt kapott volna.


Ebben a videóban elmondja egy hivatásos pirotechnikus hogy neki a gyártáshoz mi kellett.


https://www.youtube.com/watch?v=6trdIbX6P0U


A kérdezőre előbb fog egy beépített rendőrrel találkozni minthogy valaki profit találjon a témában. Szeretnék egy videót látni ahol egy profi rakétamodellező klubb tagjai házi rakétákkal nyomulnak. A rakétamodellező klubb tagsággal szintén egy célkeresztet fest a kérdező magára. Hivatalos helyen sem fognak neki semmi bíztatót mondani. Sőt meg is szívhatja egy házkutatással. A játékrakétákhoz amiket legálisan meg lehet venni meg nem kell semilyen légtér vagy más engedély, klubbtagság meg biztosítás. Aki elmúlt 18 éves szabadon megveheti és használhatja magánterületen (közterületen nem).


Itt egy közösségi fórum a témában.


[link]


Gyári hajtóművel és eszközökkel legális modellezni, és külterületen vagy magánterületen engedély sem kell hozzá. 6 osnál kíváncsi vagyok hogy milyen feltételekkel kapott házi rakétagyártásra engedélyt. Eddig még a nagy rakétamodellező fórumokon ezt senkitől sem halottam. Akik házilag barkácsolnak azok mind sunyiban csinálják.

2020. aug. 30. 23:43
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!