Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Igaz hogy becsületsértésnél/rá...

Igaz hogy becsületsértésnél/rágalmazásnál nincs vizsgálva a valóságtartam?

Figyelt kérdés

Egy kérdésnél olvastam hogy itthon nincs vizsgálva az hogy a becsületsértés/rágalmazás tárgya valós-e, ezáltal pl. nem mondhatod egy elítélt bűnözőre hogy ő egy elítélt bűnöző, mert bűncselekményt követtél el.


Ez igaz?


2020. aug. 25. 21:57
 1/6 A kérdező kommentje:

Kaptam privátba egy linket: https://www.youtube.com/watch?v=SDS7gFOfDgE


Ez picit alátámassza a kérdést hogy a válasz tényleg igen.


Hát őszintén én nagyon meg vagyok ezen lepődve, eddig azt hittem valós tényeket ki lehet mondani, de úgy látszik csak abban az esetben ha az senkire nem negatív.

2020. aug. 25. 22:09
 2/6 anonim ***** válasza:
Őszintén szólva magasról tojik az ilyen ügyekre a rendőrség. Tapasztalat.
2020. aug. 26. 01:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:

Ez azért nem így van, kérdező.


Igen. A rágalmazást (becsületsértést) el lehet követni olyan állításokkal is, melyek igazak.


Ehhez képest, amennyiben közérdek, vagy jogos magánérdek indokolja, akkor helye lehet a valóság bizonyításának.


Erről a lehetőségről - ami bírói mérlegelés eredménye - az eljáró bíró fog tájékoztatni az ügyben kitűzött személyes meghallgatás során.


Ebben az esetben, ha bizonyítja a feljelentő, hogy amit állított, az igaz, akkor ez büntethetőséget kizáró ok.

2020. aug. 26. 06:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
Betudnád másolni a törvényrészletet kérlek? Kerestem, átolvastam de nem találom ami ezt mondaná.
2020. aug. 26. 14:11
 5/6 anonim ***** válasza:

Btk. 229. § (1) A 226-228. §-ban meghatározott bűncselekmény miatt nem büntethető az elkövető, ha a becsület csorbítására alkalmas tény valónak bizonyul.


(2) A valóság bizonyításának akkor van helye, ha a tény állítását, híresztelését, illetve az arra közvetlenül utaló kifejezés használatát a közérdek vagy bárkinek a jogos érdeke indokolta.


Ez azt jelenti, hogy aki erre a büntethetőséget kizáró okra akar hivatkozni, először azt kell megindokolnia, hogy a közlését közérdek vagy bárkinek a jogos érdeke indokolta. Ha ezt a bíróság nem fogadja el, akkor senkit nem fog érdekelni, hogy igazat állított-e vagy hazudott, a bűncselekmény igaz tény állításával is megvalósul.


Ha a bíróság elfogadja, hogy a közlést közérdek vagy jogos magánérdek indokolta, akkor a vádlottnak (!) kell bizonyítani, hogy igazat állított. Ha ez sikerül neki, akkor felmentő ítélet fog születni, ha nem , akkor bukja.

2020. aug. 26. 17:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:

Köszi! Bár az esetek nagy részében nincs se köz se "magán"érdek de jó tudni hogy néha azért ki lehet mondani az igazat, csak nagyon ritkán.


Ment a zöld.

2020. aug. 26. 17:42

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!