Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Jogdíjmentes, vagy sem?

Jogdíjmentes, vagy sem?

Figyelt kérdés
Arra lennék kíváncsi, ha én mondjuk filmekből kimentett képeket pólókra nyomtatnék, és ezt értékesíteném, akkor ez jogdíjköteles abban az esetben is, ha én az adott képet mondjuk efektelem, tehát nem 100%-ban azonos az eredeti műben látható képpel.

#jogszabály #jogdíj #jogdíjköteles #védett tartalom
2020. szept. 21. 16:31
 1/6 anonim ***** válasza:
Ha felismerhető az eredeti kép akkor igen. Márpedig pont azért akarod csinálni, mert az adott filmet/jelenetet sokan felismerik, szeretik és megvennék a pólót.
2020. szept. 21. 17:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Köszi a választ! Szeretném megkérdezni, hogy ennek hol tudok pontosan utánajárni? Esetleg egy hivatalos szerv elérhetőségének is örülnék, akik ebben a témában működnek. Azt is szeretném még megkérdezni, hogy Ön (te) mire alapozod a válaszodat? Nem vagyok benne teljesen biztos, hogy ez 100%-ban így van.
2020. szept. 21. 20:40
 3/6 anonim ***** válasza:

Például ott a szerzői jogi törvény, mivel szerzői műnek minősül a film, könyv, klip stb. Kikeresed a szerzői jogi törvényt és ott például az átdolgozás jogát megnezed, meg vegigolvasod a jogsértés részt. De a ptk-ban is van szellemi tulajdonra vonatkozó rész, és ha az adott filmre utaló tárgyakat, ruhát, ajándékcuccokat hasonlókat értékesít a szerzői jog tulajdonosa, vagy akinek ő kizárólagos jogokat adott akkor a versenyjogi törvény alapján is fel lehet lépni ellened. Szóval, de sajnos igaz amit írtam, bárki alkot valamit, azt nem lehet ellopni, és ha annyit valtoztatsz rajta, hogy felismerheto, az még mindig a mű ellopása.


Nincs hivatal, ami ezzel konkrétan foglalkozik csak a bíróság. Az SZTNH-nál próbálkozhatsz érdeklődni, értenek a szerzői joghoz, de nem azzal foglalkoznak. Szóval keress meg szerzői jogban jártas ügyvédet ha nekem nem hiszel, vagy remenykedj, hogy nem kapsz felszólító levelet.

2020. szept. 21. 21:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%
A film tulajdonosának engedélye szükséges hozzá, ill. a védjegy birtokosáé, ha feltűnik benne oltalommal rendelkező, nem a film szerzői jogát birtokló tulajdonában lévő dolog, pl. Vasember.
2020. szept. 21. 22:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat, mindenkinek ment a zöld pipa! :)

Még tovább vinném a kérdést. Esetleg, ha én jogdíjat fizetnék az adott képek felhasználásáért, az milyen pénzösszeget vonna maga után?

Ki felé kellene ezt teljesítenem?

És ez lenne a legfontosabb kérdésem, ha én mondjuk egy film jelenetét sajátkezűleg megrajzolom és azt rakom a pólóra mintának, akkor azért is terhel engem jogdíj?

Azért kérdem, mert a neten rengeted ilyen pólót találtam, amin valójában rajzok szerepelnek filmszereplőkről és nem hiszem, hogy ezek mindegyikéért jogdíjat fizet az árusítójuk.

2020. szept. 22. 10:08
 6/6 anonim ***** válasza:

Ilyen kérdésekre válaszokat csak szakember tud adni, természetesen pénzért és minden információ birtokában. Az, hogy egy számomra ismeretlen filmből, számomra ismeretlen képet megrajzolva egy nekem ismeretlen jogosult mennyi pénzt kér, te is érzed, hogy mennyire hülyeség lenne erre bármit mondanom.


Neked kell megegyezned a jogokat birtokló személlyel/céggel, és afelé a személy/cég felé kell teljesítened. Egy Disney szintű cégnél szerintem a Disney honlapján is megtalálod merchandise fülnél az illetékest, vagy legalább egy jogi személy kontaktot akinek írni tudsz. Vagy megkeresed a magyarországi képviselőjüket, pont a Disney fel szokott lépni olyan esetekben is, ha valaki tortára rakja rá a terméküket, úgyhogy biztos van itthoni jogi képviselőjük.


És még mindig ha egy átlagfogyasztó felismeri a jelenetet/filmet/művet a képedről, akkor sérted a jogosult jogait.


Egy olyan céget, mint a Disney nyilván a pénz érdekli, szóval neki is érdeke a megegyezés, simán elképzelhető, hogy több száz embernek is odaadja a jogokat a bevétel minimális százalékáért. És persze az is előfordulhat, hogy csak nem foglalkozik az ember a jogokkal és sok cég nem fog betámadni miatta, de a nagyon nagy cégeknél nem számítanék azért erre, szerintem nem éri meg a kockázatot, ott nyilván állandóan fizetik az ügyvédet, nekik nem számít plusz költségnek a pereskedés.

2020. szept. 22. 10:59
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!