Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Ez esetben mi számít szabad...

Ez esetben mi számít szabad vélemény nyilvánításnak és mi rágalmazásnak?

Figyelt kérdés

Az egész ott kezdődött, hogy a tavalyi tanévvel új igazgató került az iskolánk élére. Sorra hozta/hozza a felesleges módosításokat az iskolai házirendben, felesleges kiadásokat csinál, és az ilyen húzásai miatt egyre lejjebb süllyed az iskola (országos viszonylatban is) jó színvonala, vagyis ami volt. Egyes diákok pedig rákaptak, hogy a Google Térképen leértékelik az iskolát és elég vastag, de nem trágár módon kritizálják az iskolát és a benne működő "rendszert". Ez nem tetszik a dirinek, és hozott egy olyan iskolatörvényt, hogy aki rossz hírét kelti az iskolának az fegyelmi intézkedésekkel büntethető, tehát osztályfőnöki, igazgatói figyelmeztetés például.

A kérdésem ehhez lenne, hogy ez mennyire jogkövető módszer? Nem meríti ki a szabad vélemény-nyilvánítás akadályozását? Vagy akik leértékelik az iskolát az rágalmazás?



2020. nov. 13. 12:23
 1/9 anonim ***** válasza:
81%

Amennyiben nem állít valótlan dolgokat az illető, hanem az igazágot mondja, akkor ez a szólás szabadság megsértése.

Mindenkinek joga van véleményt alkotni emberről, intézményről, bármiről.

A dirinek meg javaslom hogy állítson magán.

2020. nov. 13. 12:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%

Teljesen jogkövető.

Aki rossz hírét kelti annak az intézménynek ahol "dolgozik" az ezért számon is kérhető.

A rossz hír keltése nem azt jelenti hogy leírják az igazat, hanem ha olyan híreket terjesztenek amiket nem tudnak bizonyítani.

Minden munkahelyen ugyanez elvárható. A diákoknak pedig ez a munkahelye.

Ha panaszuk van, annak is meg van a maga fóruma ahol azt előadhatják. Ha egy DÖK gyűlésen felvetik, akkor jegyzőkönyvbe kerül és azt a jegyzőkönyvet nyilvánossá kell tenni. Ha azt megosztják, akkor az nem az iskola rossz hírének keltése, hanem tényközlés. Ugyanez van a szülői munkaközösséggel is. Mert ott a jegyzőkönyvben szerepel az is amit az iskola, az igazgató reagál a felvetésre és így a másik oldal is megjelenik, a másik véleménye is elhangzik.

Konkrét példa: koszosak az evőeszközök az iskolai étkezdében, a gyerekem utálkozik minden alkalommal és nem akar ott enni, mert 4 villából 2 mocskos. Ha én a közösségi médián kiírom, hogy az iskola igazgatója egy semmirekellő alak, aki ahelyett hogy azzal foglalkozna, hogy az iskolában a gyerekek tiszta evőeszközzel ehetnének, ahelyett a pénz költi mindenféle baromságra, de ezzel meg semmit nem foglalkozik és miatta nem esznek a gyerekek - akkor az az iskola rossz hírének keltése. Ha a panaszommal elmegyek a szülői munkaközösséghez, ott az osztály képviselője, az a szülő jelzi, hogy a konyhások nem mosogatják el az evőeszközöket, az igazgatónak tennie kellene ellene valamit - ez bekerül az SZMK ülés jegyzőkönyvébe és az iskola képviselője továbbítja az igazgatónak. Ha ezt a jegyzőkönyvet teszem fel a közösségi oldalra, akkor ez tényközlés. A jegyzőkönyvben ott lesz annak a tanárnak is a reakciója, hogy az iskola konyha nem az igazgató hatáskörébe tartozik, nem az ő beosztottjai, de ennek ellenére másnap ellenőrizni fogják, hogy milyen tiszták az evőeszközök és ha tényleg nem megfelelőek, akkor azonnal intézkednek. Nagyon nem ugyanaz a két dolog.

Kérdező, amit te leírtál az a rágalmazás, mert nem bizonyítottad semmivel és nem próbáltad meg a megfelelő úton rendezni előtte a dolgokat. EZÉRT ezzel szemben jogosan lép fel az iskola vezetése. Ha a problémáitokat előbb jelzitek az iskolában és arra vagy nem megfelelő választ kaptok, vagy semmit, majd ezt leírjátok a közösségi oldalon, az már véleménynyilvánítás.

2020. nov. 13. 12:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
100%

"Sorra hozta/hozza a felesleges módosításokat az iskolai házirendben"

Ő egy személyben nem módosíthatja a házirendet. Ha valóban módosul, ahhoz a tanári karnak is köze van: ők is megszavazták a módosításokat. Sőt, a DÖK is véleményezhette. Mi volt a véleménye?

2020. nov. 14. 12:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
100%
#3 A szülői munkaközösségnek is bele kell egyeznie a házirend változtatásába ráadásul.
2020. nov. 14. 13:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:
#3 A DÖK vezetőségében is főként olyanok kerültek "véletlenül" akik nyaliznak neki, tehát ha valami olyan történik ami szúrná az igazgató szemét, már futnak hozzá szólni hogy ki mit csinált.
2020. nov. 14. 16:44
 6/9 anonim ***** válasza:
80%
Akkor neked nem az igazgatóval van bajod, hanem... Mivel is? A demokráciával? Hiszen a DÖK-ösöket ti, diákok választottátok, nem?
2020. nov. 14. 16:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:
#6 Nálunk semmibe veszi a DÖK-öt, csak arra jók a kéoviselők, hogy közöljék a "nép" problémáit az igazgatóval. Csak a piti dolgokban szavazhatnak a DÖK-ösök, a többit meghagyja magának.
2020. nov. 14. 16:52
 8/9 anonim ***** válasza:
100%
Akkor válasszatok olyan DÖK-ösöket, akik valóban képviselik az érdekeiteket. Rajtatok múlik.
2020. nov. 14. 16:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
100%

#5 A DÖK-ben nem véletlenül kerülnek be a képviselőitek, hanem ti döntitek el, hogy ők legyenek a képviselőitek.

Gondolom amikor DÖK tagokat kell választani akkor nem szoktál ott tolongani, hogy majd te csinálod a munkájukat, téged válasszanak. Jól sejtem, ugye?

2020. nov. 14. 18:01
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!