Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Hogyan kell értelmezni a be...

Hogyan kell értelmezni a be 279. § b pontját?

Figyelt kérdés

2020. nov. 20. 21:14
 1/4 anonim ***** válasza:

Btk. 279. § Hatósági eljárás megzavarása -ra gondolsz?

279. § (1) Aki olyan kihívóan közösségellenes vagy erőszakos magatartást tanúsít, amely a hatóság eljárását megzavarja vagy akadályozza, ha súlyosabb bűncselekmény nem valósul meg, vétség miatt két évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.


(2) A büntetés bűntett miatt három évig terjedő szabadságvesztés, ha az (1) bekezdésben meghatározott bűncselekmény a hatóság eljárását meghiúsítja.


(3) A büntetés egy évtől öt évig terjedő szabadságvesztés, ha az (1) bekezdésben meghatározott bűncselekményt csoportosan, fegyveresen vagy felfegyverkezve követik el.


A hatósági eljárás akadályozása és a hatóság eljárásának megzavarása tényállások címe igen hasonló egymáshoz, tartalmuk azonban eltérő, ezért megtévesztő és félrevezető lehet e két alcím alkalmazása. Erre tekintettel előbbit a törvény – az elkövetési magatartást hangsúlyozva – kényszerítés hatósági eljárásban címre változtatja.


A hatóság eljárásának megzavarása körében az alapeseti cselekmények olyan kihívóan közösségellenes, de nem erőszakos, illetve erőszakos cselekmények – a vagylagosság miatt nem állapítható meg garázdaságot – a tettleges becsületsértés szintjét elérő, de azt meg nem haladó súlyosságú magatartások (pl. terhelt vagy tanú leköpése, sérülést nem okozó megrúgása, megütése) amelyek megzavarják vagy akadályozzák a bírósági eljárást. A bíróság méltóságát vagy a tárgyalás rendjét sértő eljárásjogi szankcióval sújtandó magatartások és e bűncselekmény elhatárolása – a fent írtakon túl – a bírósági jogértelmezés körébe tartozik.

2020. nov. 20. 21:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
52%
Balázska! Nem unod még?
2020. nov. 20. 21:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
A kérdés a Be.-re (büntetőeljárási törvény) vonatkozott, de a Be. 279. par.-nak nincs b) pontja, csak a (2) és a (6) bekezdésének.
2020. nov. 20. 21:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

279. § (1) A bíróságnak, az ügyészségnek és a nyomozó hatóságnak arra kell törekednie, hogy a személyi szabadságot érintő bírói engedélyes kényszerintézkedés a lehető legrövidebb ideig tartson.


(2) A személyi szabadságot érintő bírói engedélyes kényszerintézkedés megszűnik, ha


a) a tartama meghosszabbítás vagy fenntartás nélkül lejárt,


b) a nyomozás határideje lejárt és vádemelésre nem került sor,


c) az eljárást megszüntették vagy felfüggesztették,


d) az eljárást jogerősen befejezték.


(3) A személyi szabadságot érintő bírói engedélyes kényszerintézkedést meg kell szüntetni, ha


a) az elrendelésének oka megszűnt,


b) helyette más személyi szabadságot érintő bírói engedélyes kényszerintézkedést rendeltek el, vagy


c) más ügyben a terhelt letartóztatását vagy előzetes kényszergyógykezelését rendelték el.


(4) A személyi szabadságot érintő bírói engedélyes kényszerintézkedést meg lehet szüntetni, ha a terhelt szabadságvesztést, elzárást vagy javítóintézeti nevelést tölt.


(5) A távoltartást, illetve a bűnügyi felügyeletet a más ügyben elrendelt távoltartásra, illetve bűnügyi felügyeletre tekintettel meg lehet szüntetni, ha a távoltartással érintett személyre vagy az előírt magatartási szabályra figyelemmel a távoltartás, illetve a bűnügyi felügyelet célja a más ügyben elrendelt távoltartással, illetve bűnügyi felügyelettel biztosított.


(6) A terhelt őrizete ismételten elrendelhető, ha szabadlábra kerülésekor a személyi szabadságot érintő bírói engedélyes kényszerintézkedés elrendelésének feltételei továbbra is fennállnak, és a személyi szabadságot érintő bírói engedélyes kényszerintézkedést


a) azért szüntették meg, mert a terhelt letartóztatását vagy előzetes kényszergyógykezelését más ügyben rendelték el, vagy


b) a (4) bekezdés alapján szüntették meg.


(7) A személyi szabadságot érintő bírói engedélyes kényszerintézkedést a bíróság szünteti meg, és azt a sértett indítványára elrendelt távoltartás kivételével a vádemelés előtt az ügyészség is megszüntetheti.

2020. nov. 20. 21:47
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!