Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » A nagynéni is felmenőnek...

A nagynéni is felmenőnek számít? Mármint az öröklésben.

Figyelt kérdés

Nevelőapám testvére örökölte azokat az ingatlanokat amiket a nevelőapám a nagymamájától, anyjától, apjától kapott ill. örökölt. (ági öröklési szabály szerint).

Most rá akarja tenni arra is a kezét amit apám a nagynénjétől kapott ajándékba.


"Ági vagyon:

Abban az esetben, ha nincs leszármazó vagy van de nem örökölhet az örökhagyó után, az örökhagyó felmenőiről hárult vagyon ági öröklés alá esik. Ennek indoka, hogy annak a családjában maradjon a vagyon, aki azt szerezte. Akkor is ági öröklés valósul meg, ha a vagyon az örökhagyó testvéréről vagy a testvér leszármazójáról hárult az örökhagyóra, de ekkor további feltétel, hogy a vagyont a testvér vagy a testvér leszármazója az örökhagyóval közös felmenőjétől örökölte. Az ági vagyon öröklése külön szabályok szerint történik: a szülő örökli azt a vagyont, amely róla vagy felmenőiről hárult az örökhagyóra, a szülő kiesése esetén a szülő leszármazói örökölnek az általános szabályok szerint. Ha sem szülő, sem szülői leszármazó nincs, a nagyszülő, ha nagyszülő sincs, az örökhagyó további felmenője örökli azt a vagyont, amely róla vagy az ő felmenőjéről hárult az örökhagyóra. "


Ezt az ingatlanjog.hu ról szedtem le.

Akkor hol van a nagynéni?


2010. aug. 11. 15:25
 1/6 anonim ***** válasza:
Ha apukád hivatalosan kapta aján dékba a vagyont,akkor nem tehet semmit. Ha nincs róla semmilyen szerződés,akkor lehet esélye.
2010. aug. 11. 15:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

Persze hivatalosan kapta még 1983-ban.

Megvan az ajándékozási szerződés és a közjegyzői okirat is róla. Én sehol nem találtam azt, hogy a nagynéni is felmenőnek számítana.

2010. aug. 11. 16:02
 3/6 anonim ***** válasza:
A nagynéni oldalági rokonod. Felmenő a szülő, nagyszülő, dédszülő stb.
2010. aug. 11. 16:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

Az utolsó válasz jó: a nagynéni nem felmenő. De az ági öröklés szempontjából ez nem is lényeges, mert ha a nevelőapád (aki egyébként örökbe fogadott? mert másképp te nem örökölsz utána) örökli a nagynénitől a családi örökséget, akkor az felmenőktől származó vagyon, hiszen a nagynéni is a közös szülőktől szerezte.


Fontosabb kérdés a nevelőapád és a te viszonyod, ha nem örökölsz a nevelőapád után, miért is fontos, hogy ági-e az öröklés, amire nem lesz jogod?

2010. aug. 24. 18:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat!


Engem nem fogadott örökbe a nevelőapám ezért anyu örökölte utána azokat az ingatlanokat ami nem esett ági vagyon alá.

Köztük volt ez a kicsi rész is ami a nagynéni ajándéka volt apu részére.

(a hagyatéki tárgyalás már áprilisban megvolt)


Múlt héten kaptunk egy idézést meghallgatásra ami végül is annyit tesz, mint a közjegyzőtől megtudtam, hogy valaki igényt nyújtott be arra a házrészre is.

De nem apu testvére volt (akiről csak annyit kell tudni, hogy 25 éve elköltözött otthonról és 20 éve amióta apu feleségül vette anyut szinte nem is beszélt vele, a halála után meg mindenre rá tette a kezét(amire tudta))


Csak azt nem értem, hogy akkor az első hagyatéki tárgyaláson miért nem vonták ági vagyon alá ezt a részt is amikor nyilvánvaló volt kitől kapta apu?


Az utolsó válaszolótól kérdezem(mert látszólag ő ért legjobban a témához), hogy akkor ezt a részt a még életben lévő nagynéni kapja vissza, nem?

2010. aug. 25. 07:38
 6/6 A kérdező kommentje:

Ja és még azért is volt fontos, hogy anyu mit örököl, mert azt azokat első tárgyaláson rögtön nekem is ajándékozta.


Nagyon jó volt a viszonyom apuval(ő édes lányaként én pedig édes apámként szerettem), sokszor beszéltünk is róla, hogy majd rám iratják az ingatlanokat és ők lesznek anyuval a haszonélvezők, de aztán mindig elmaradt. Túlságosan bízott a testvérében ahhoz, hogy ezt megtegye, pedig látható, hogy nem kellett volna.

2010. aug. 25. 07:42

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!