Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Törvényellenes, ha 2 állandó...

Törvényellenes, ha 2 állandó lakcímem van?

Figyelt kérdés
Kiköltöztem Ausztriába évek óta, de nem szüntettem meg a magyarországi állandó lakcímemet. Viszont Ausztriában is van állandó lakcímem, azaz Hauptwohnsitzem. Ez mennyire baj? Hallottam olyat, hogy tartózkodási helyet kellene a magyarországi címből csinálni, de olyat is, hogy nem kötelező. Mi az igazság?

2020. dec. 29. 23:54
 1/10 anonim ***** válasza:
61%

Én 10 évig éltem külföldön itthon is volt bejelentett lakcímem és kint is. Senki nem szólt érte.

Az itthoni leveleket a magyar címre kaptam a külföldit meg a külföldire.

Nincs olyan szerintem h európai lakcím nyilvántartás és így nem is futnak össze a szálak

2020. dec. 30. 00:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
72%
Ezzel akkor lesz gond, ha történik valami hatósági dolog és a hatóság koppan, mert nem tudják, hogy melyik területi szerv az illetékes.
2020. dec. 30. 03:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
72%
Allando bejelentett lakcimed csak egy lehet(-ne) ... ez a kozigazgatasi lakcimazonositod ... igy talalnak meg hivatalosan. Ideiglenes lakcimed barmennyi lehet, uzleti cimeid is lehetnek ... tulajdonod is barmennyi lehet es be se kell jelentkezned ... de ... allando bejelentett csak egy lehet.
2020. dec. 30. 07:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 b1812567 ***** válasza:
0%

Minden országban annyi és olyan lakcímed lehet, amit az adott ország enged. Jelen esetben Magyarországon lehet egy állandó lakcímed, Ausztriában meg egy Hauptwohnsitzed.

Nem lesz bajod belőle, és csak úgy nem is lehet megszüntetni a magyar állandót, és csak ideigleneset fenntartani. Ehhez ki lell(ene) jelentkezned, mint véglegesen külföldre települt. De ha szándékozol visszatérni, akkor ezt nem kell megtenned.


Szerencsére a hatóságok gondoltak erre, így van rá szabályozás, mi van ilyen esetben (pl. adóilletékesség megállapításakor, társadalombiztosítási kérdésekben).


Időnként fórumokban, Fb csoportokban jönnek emberek azzal, hogy nem lehet, de soha, senki nem tudott még konkrét eu szintű vagy más nemzetközi szabályozást mutatni. Ellenben jogszabályokban kitérnek ilyen esetekre, hogy miként kell eljárni több, különböző országban lévő lakhely esetén.


Egyébként jó is így, hiszen bizonyos dolgok lakhely meglétéhez vannak kötve, pl. gépjárművet sem birtokolhatnál nélküle.

2020. dec. 30. 09:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
Igen az. De amíg nincs gond, senki sem foglalkozik vele.
2020. dec. 30. 10:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:

Nincs egységes szabályozás, de: lakóhelyed csak egy lehet. Amíg nem üzletszerűen csinálod, addig nem foglalkoznak vele. Ugyanakkor választójog és hasonló hivatalos és adminisztratív jogok következnek belőle, úgyhogy amikor az ilyen ügyeskedés tömegessé válik, az bekerül a hírekbe.


#4 gépjármű birtoklásához mindegy a lakóhely. Gépjármű üzembentartójának a lakóhelye, na az nem mindegy, pontosabban: hogy melyik államban van regisztrálva a gépjármű. Ez pont egy problémás terület, lásd szlovák rendszám: ha ebben a témában ügyeskedsz az itt is van címem meg ott is módszerrel, akkor elég hamar a hatóságok látómezejébe kerülsz.

2020. dec. 30. 10:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 b1812567 ***** válasza:

"Nincs egységes szabályozás, de: lakóhelyed csak egy lehet. "


Országonként. Mert ugye ez országonként szabályozott, így arra nem is térhet ki, hogy _másik_ országban lehet-e bármilyen lakhelyed. Saját területén meg nem fogja egy ország sem megtiltani hogy lakóhelyed legyen azért, mert máshol már van. Saját állampolgárainak meg főleg nem.


"Ugyanakkor választójog és hasonló hivatalos és adminisztratív jogok következnek belőle"


Választójog jellemzően pont nem, az inkább állampolgársághoz kötött. Az adminisztratív része meg egyrészt kötelezettségekből áll (pénzt szed tőled), amit miért nehezítene meg, hiszen bevétele van belőle az államnak. Másrészt, jellemzően ellátások, ami meg amúgy is valamilyen feltételhez kötött, mint Tb viszony, ami meg amúgy is szabályozva van, lakcímtől függetlenül.

A rendszám valóban problémás, de nem a lakcím miatt, hanem mert nem tartják be a szabályokat.

Nekem például van magyar rendszámú járművem, amit nem használok Mo-n kívül, így miért is tetetnék rá osztrák rendszámot (Ausztriában élek)? Itt meg osztrák rendszámos autóval járok. Mennyire lenne életszerű osztrák rendszámot tenni egy autóra, ami soha nem hagyja el Magyarország területét? Szerencsére a szabály sem ezt mondja.

2020. dec. 30. 12:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
A választójog rendszerint lakóhelytől is függ. Az országos választásoknál is, a helyhatósági választásoknál különösen, és még az európai választásoknál sem mindegy.
2020. dec. 30. 13:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 b1812567 ***** válasza:
Ha nincs állampolgárságod, akkor hiába van lakcímed, ám pl. a magyar országos választásokon szavazhatsz akkor is, ha lakcímed nincs. De ez már eléggé eltér az eredeti kérdéstől miszerint általánosságban nincs törvényi akadálya, hogy 2 különböző országban legyen állandó lakcíme valakinek.
2020. dec. 30. 17:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
#9 még Magyarországon is van különbség a szavazás módjában, az egyéni jelölt választásában stb.
2020. dec. 30. 17:52
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!