Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Az bűncselekmény, ha az utcán...

Az bűncselekmény, ha az utcán két ember szid valakit? (bővebben lent)

Figyelt kérdés

Adott két ember, A és B, aki sétál az utcán és beszélgetnek egy harmadik emberről, akit most nevezzünk XY-nak.

Szóval ez a két ember egymásnak szidja XY-t (nem hangosan, egy átlag beszélgetés hangerején), de mivel közbe többször is kimondják a nevét, így a járókelők akik véletlenül meghallják, beazonosíthatják a neve alapján.

Ha ez XY tudomására jut valahogyan, ő feljelentheti ezért A-t és B-t? Ha igen, milyen indokkal?

Lehet ezért A-nak és B-nek valami baja?



2021. febr. 3. 13:57
 1/4 anonim ***** válasza:

"A rágalmazás vétségét követi el, aki valakiről más előtt a becsület csorbítására alkalmas tényt állít vagy híresztel, vagy ilyen tényre közvetlenül utaló kifejezést használ."


Fun fact: ha amit mondanak rá igaz (pl prosti vagy valami) akkor is rágalmazás, ugyanis a magyar jogban nincs azonnali felmentés ha az állítás valósnak bizonyul.

2021. febr. 3. 14:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

A rágalmazásról én is hallottam már, de maga a fogalom nem igazán tiszta nekem.

Ha A és B egymásnak mondja, de mások is véletlenül meghallják, akkor is "mások előtt" történik ez? Vagy a "mások előtt" kifejezés csak arra vonatkozik, ha például ők ketten kiállnak egy tömeg elé és úgy kezdik el mondani?

2021. febr. 3. 14:47
 3/4 anonim ***** válasza:
Ha elolvasod a törvényt amit bemásoltam akkor rájössz hogy már az is rágalmazás magában ha csak A és B hallja. Persze akkor nem tudódik ki hogy ügy legyen belőle, de ez már más kérdés.
2021. febr. 3. 15:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

"a magyar jogban nincs azonnali felmentés ha az állítás valósnak bizonyul."


Ez ostobaság.


2012. évi C. törvény

a Büntető Törvénykönyvről


"229. § (1) A 226-228. §-ban meghatározott bűncselekmény miatt nem büntethető az elkövető, ha a becsület csorbítására alkalmas tény valónak bizonyul."


Előtte:


"Rágalmazás

226. § (1) Aki valakiről más előtt a becsület csorbítására alkalmas tényt állít, híresztel, vagy ilyen tényre közvetlenül utaló kifejezést használ, vétség miatt egy évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.


(2) A büntetés két évig terjedő szabadságvesztés, ha a rágalmazást


a) aljas indokból vagy célból,

b) nagy nyilvánosság előtt, vagy

c) jelentős érdeksérelmet okozva

követik el."

2021. jún. 13. 15:32
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!