Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Ha valaki third party játéksze...

Ha valaki third party játékszervert üzemeltet (pl fiveM) nyithat rá céget és feljelenthet olyanokat, akik cheaterkednek a szerveren, ha maga a kliens se megbízható?

Figyelt kérdés

Cheaterkedés alatt azt értem, hogy lehívnak mondjuk autókat, meghívnak bizonyos scripteket, de magában a szerver fájljaiban nem tudnak módosítást végezni, csak ami ki van engedve.

Sok olyat látok mostanában, hogy céget nyitnak ilyen szerverre és beleírják az ÁSZF-be, hogy nem lehet csalni a szerveren, különben jön a feljelentés, de én szerintem nem is lehetne céggel összekötni egy tört szervert.



2021. febr. 24. 16:10
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
100%

A FiveM nem illegális csak szerzői jogokat sért.

Ez magyarul azt jelenti hogy ha a Rockstar Games nem perli be a FiveM szervert futtatót akkor jogilag oké.


Egy FiveM szerver tulajdonos hiába jelenti fel a cheatert, szerintem ez polgári peres eljárás kategória és nem a rendőrség.


Magyarországon nagyon szigorú informatikai törvények vannak, azonban alig láttunk 1-1 esetet amikor valakit tényleg el is ítéltek. Btk 375. § (1) illetve 423. § (2) a) beleeshet az említett cheaterkedés ami 3 év börtönt is jelenthet.


Egy ilyen per évekig tartana amúgy, és szerintem még egyszer sem fordult elő hasonló dolog hogy pl csalt valaki GTA-ban és per lett belőle.


Remélem kielégítő válasz volt, igyekeztem.

2021. febr. 24. 16:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim válasza:
A szerver tulajdonosát viszont nagy kár érheti, így feljelentést indítványozhat vállakozás megkárosítása végett vagy ÁSZF megszegése végett, ha erről van szó és manapság egyre komolyabbam veszik és végigviszik az eljárást
2021. febr. 24. 16:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 A kérdező kommentje:

Olvastam ezt a két Btk. pontot, de az én általam megfogalmazott "csalásra" nem ezek vonatkoznak, mivel ezek adatokkal való visszaélések és adatok átírása, ami a Btk.-ban van, de egy cheaterkedéssel ilyeneket nem lehet csinálni.

Szóval itt csak az ÁSZF-et lehet megsérteni, ha benne van, hogy nem lehet a szerveren csalni tudtommal. De annak mekkora lehet a büntetése vajon?

2021. febr. 24. 16:43
 4/12 A kérdező kommentje:

Azt nem veszik figyelembe, hogy milyen szerverre van csinálva az ÁSZF? Pl. fiveM esetében csak adományokat lehetne gyűjteni, azt is annyit, amennyi a szerver fenntartásához kell. Tehát többet nem. Szóval a "tulajdonos" meg a fiveM ászf-ét szegi meg ezzel.


Én csak abban nem bízok, hogy ezekkel a részletekkel tisztában van e bárki. Meg eléggé fura az egész.

2021. febr. 24. 16:45
 5/12 anonim ***** válasza:
60%

Nem olvastad el jól! :)


"illetve egyéb művelet végzésével az információs rendszer működését befolyásolja"


"az információs rendszer működését jogosulatlanul vagy jogosultsága kereteit megsértve akadályozza"


Mind a kettő belefér.

2021. febr. 24. 16:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 A kérdező kommentje:

Viszont, ha valami szerzői jogokat sért (pl fiveM), akkor illegális. A Rockstar-nak is hivatalos álláspontja van róla, hogy illegális a fiveM.

Most akkor ezzel az erővel itt bárki húzhat bármire egy céget és saját maga felett törvénykezhet? Engem az érdekelne, hogy figyelembe veszik e ezt az információt egyáltalán, hogy olyanra van cég irányítva, amire nem lenne szabad.

2021. febr. 24. 16:57
 7/12 anonim ***** válasza:
60%

Mondtam hogy ehhez az kell hogy a Rockstar Games beperelje a FiveM szerver tulajdonosát. Alapvetően nem veszik figyelembe. Miért? Azért mert ehhez a Rocstarnak jeleznie kell --> megindítania egy pert.


De ha ez megtörténne (úgysem fog, nincs is olyan nagy magyar FiveM szerver hogy megérje nekik) attól te még büntethető vagy.


Ez olyan mintha pl egy tolvajt megvernél. Attól mert ő tolvaj, te nem verheted meg. Remélem érted.

2021. febr. 24. 17:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim válasza:

Na akkor leírom a tényeket, nagyon részletesen, mert itt nagyon felszínesen fogalmazták meg páran és nem fedik a teljes valóságot egy ilyen üggyel kapcsolatban:


Amikor ilyen van, akkor általában az történik, hogy apuci osztálytársa ügyvéd, és megkérdezte, hogy "ha valaki támadja a szerveremet, az illegális?" Apuci barátja meg azt mondja, hogy "igen, az". Aztán elszalad a boldog tudatlan boldogan, hogy neki mennyire igaza van.

Csak az ilyen apróságok lemaradnak, hogy milyen jellegű támadásról van szó? Milyen jellegű szerverről van szó?

Kimaradnak azok az apróságok is, hogy a szellemi tulajdon jogi képviselete őt ennek üzemeltetésére nem jogosította föl, a szellemi tulajdon nem képezi az ő tulajdonát, afölött nem rendelkezhet, ennek haszonszerzés céljából történő fölhasználása a Btk alapján büntethető a jogsértés mértéke és minősége alapján. A haszon járulékköteles, annak éves bevallása kötelező, mérleg adása ugyanúgy kötelező

Innen mehet tovább az egész arra, hogy nem csak egy szellemi tulajdon sérül, hanem helyből több

De az első mondaton bukik minden

Első: "Ha jogsértő akkor nem illegális" Hogy mi?? Akkor legális valami, ha jogokat "legal rights" nem sért. Ellenkező esetben nem tekinthető legálisnak -> illegális.

Jogsértést követsz e el azzal, hogy egy publikus, nem jogvédett szerveren az ott elérhető funkciókat teljes mértékben kihasználod? Nem. Nincs jogvédve. Ha jogvédve lenne, akkor vagy nem lenne publikus, vagy publikus lenne, de mögötte olyan jogi tartalom áll, ami más jogsértést nem tesz lehetővé (ez ott borul, hogy a fiveM létezése jogokat sért)

Ha egy jogvédett (pl. banki rendszeren) használnád ki ugyanezt (mondjuk egy executorral meg egy modmenüvel spawnolnál üres számlás nem létező embereket) azért komolyan büntethető vagy. De a fivem nincs védve, az értintett jogvédett szerverek (underlying operating system and services) ellen támadás nem történik, ez kb annyinak felel meg, hogy csalsz egy baráti körben rendezett kártyapartiban. Hajrá, tessék futni vele a rendőrségre.

Ha el akarna indulni egy ilyen ügy, akkor az EGÉSZET fel kell göngyölíteni, az ÖSSZES elérhető információ szükséges hozzá

Beleértve azt a jogszegést is, amit a fivem elkövet

Meg az illegális autómodellek amikért egyesek pénzt szednek

Ezeket nem fogják figyelmen kívül hagyni csak azért, mert a feljelentés arra ment, hogy valaki elkúrta az ejpééét

Szervert támadt? Milyen vagyonszerzéstől esett el az üzemeltető ezáltal? Milyen anyagi kár érte? Miből van a bevétele ami károsult? Az a bevétel jogszerűen és adózva kerül e bevételre? És így szépen megy tovább az egész, majd hirtelen a bíróság feljelenti a felperest sikkasztás, adócsalás, és hasonló vádakkal

Onnantól ők lesznek az alperes, a felperes pedig automatikusan az állam lesz adócsalási ügyekben

Ha a szellemi tulajdonok képviselői értesítésre kerülnek akkor ők pedig eldönthetik, hogy szorgalmazzák e a jogi lépések indítását, vagy tartózkodnak ettől (ez még nem jelenti azt, hogy lemondanak a szellemi tulajdonukhoz fűződő jogaikról, így a jogsértés továbbra is annak tekinthető, a jogsértő tevékenységet ettől függetlenül mihamarabb be kell szüntetni!!)

Nagyon komoly és sokrétű jogi huzavonák vannak minden országban, amikor egy hivatalos kiadó hivatalos szervereket kezd el üzemeltetni

És ott sem azzal fenyegetőznek, hogy leperlik a modder gatyáját, hanem nemes egyszerűséggel úgy fejlesztik a rendszert, hogy ez ne legyen lehetséges.

Amennyiben mindent megtettek, és már tényleg hackermunka szükséges a játék elbaszásához, akkor folyamodnak jogi lépésekhez, de ahhoz elég sokat kell tenni. És akkor is csak kizárólag bizonyítékokkal, rendesen jogvédett, több tonna legális dokumentummal esnek neki az illetőnek

Ez viszont meglehetősen ritka.

És ezek az illetők sem azt csinálják, hogy lespawnolnak koptereket, meg restartolják a game servereket, ahogy az látszik Youtube-on is a témával kapcsolatban, hanem az érintett játékok felhasználó adatbázisát és hivatalos shopjait támadják meg.

Valve játékban van egy oversight ami miatt ranked meccsekben kifagyasztható a szerver? Oké, pár nap múlva patchelik. Aki vesztett emiatt, az így járt. Semmi feljelentés és szankció nincsen. Ha ez nagy kaliberben történik többszáz szerveren, akkor esetleg van rollback, meg szankció ban formájában, miután patchelték.

Nem pedig rinya és feljelentés. És az egy jogvédett dolog, a fiveM pedig nem az.

Innentől meg az említett ÁSZF jelentéktelen.


Remélem segítettem.

2021. febr. 24. 17:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:

Nagyjából egyet tudok veled érteni de ez tényleg az az eset amikor

"tolvajt ver meg valaki".


Attól mert a tolvaj jogsértő, a verés nem lesz semmis.

Tolvaj = Illegális szerver

Verekedő = Cheatelő a szerveren


Nagyon jó példa volt pár éve hogy egy ellenőr a villamoson az elfutott bliccelő után futott és megverte (kigáncsolta), az ellenőrt nem mentették fel azért mert akinek sérülést okozott az bliccelt (ászf-t csalt mondhatni).

2021. febr. 24. 18:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim válasza:

Ha meg itt tartunk igazából el se menne az ügy eddig, mert többnyire nem lehet ebből sokat kihozni. Pár log, amit kreálni is lehetett és senki nem tudja kideríteni, hogy valósak e. Bárkinek a játék id-jeire rá lehet írni, hogy ezt, meg ezt csinálta a szerveren. Ha meg lenne ilyenből bármi, mint már írtam Ha el akarna indulni egy ilyen ügy, akkor az EGÉSZET fel kell göngyölíteni, az ÖSSZES elérhető információ szükséges hozzá.

De szerintem csak fognák és félredobnák a papírt. Meg nem tudom ki foglalkozna egy ilyen feljelentéssel.

2021. febr. 24. 18:31
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!