Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Egy személy személyének...

Egy személy személyének felhasználása jogvédett?

Figyelt kérdés

Értem ez alatt, hogy teszem azt ha van most egy népszerű közszereplő, akkor a személyét és kijelentéseit belefoglalhatom egy irodalomba, vagy ez a tevékenység engedélyköteles?


Tudom, hogy ha régi írók, költők élete van terítéken, akkor valószínűleg halottól senki nem kér engedélyt, max hozzátartozótól. Illetve azt látom, hogy Youtuberek is simán szennyezik egymás nevét, vagy épp politikusokét nyilván engedély nélkül, bevágva jeleneteket és videó felvételeket.

Tudom, hogy ez jogilag nem engedélyezett, és simán jelenthetőek a videók, de ugyanakkor egyszer még régebb találtam egy olyan cikket, ami azt írta, hogy ha oktató jellegű az adott tartalom, és ezért kritizálja a másikat, akkor szabad megosztani a tartalmat, amiben a kritizált tartalma is található.


Tehát (egy rettenetesen hülye példa) ha én szeretnék Berki Krisztián életéről írni csupán a róla megjelent cikkekre alapozva, akkor engedélyköteles lennék a nevét használni?

Illetve újságírók miért nem kell engedélyt kérjenek, hogy egy adott emberről írjanak (és nem riporterre, interjúztatóra gondolok)?



2021. márc. 22. 16:33
 1/1 anonim ***** válasza:

elég durván keverednek dolgok és fogalmak.


teljesen más kérdés, hogy fotót/videó felvételt használsz valakiről, ahol az illető személyiségi jogain túl a felvétel szerzői jogait IS tisztázni kell. ha ő maga készítette a felvételt, akkor a kettő egy kézben van, de celebek esetében jó eséllyel a személyiségi jogról a celeb dönt, a felvétel viszont akár tévék, rádiók felvétele is lehet - aminek a felhasználási jogaiért ők akár fizethettek is és akár kizárólagosságuk is lehet rá.

ilyen esetben mindig szükséges (lenne) a felvétel készítőjének felhasználási engedélye. ennek hiányában jogszerűtlen (lehet) a felvétel használata, amiért szerzőjogi pert indíthatnak és/vagy töröltethetik a felvételt.


teljesen más kérdés írott, vagy elmondott szövegben emlegetni valakit a saját szavaiddal, más képanyagának használata nélkül. itt a rágalom, becsületsértés, jó hírnév védelme határait kell tiszteletben tartanod, ezen túl a szólás szabadsága véd, akár szélsőséges véleményt is mondhatsz valakiről - az említett kereteken belül. nagyon extrém esetben akár bíróságon is megvédhető a vélemény.


megint más kérdés, ha irodalmi műben, pláne, ha valamilyen üzleti termékben használod fel valakinek a nevét, személyét, itt már felvetődik, hogy az ő nevével akarod a terméked eladni, üzleti célra haszálod, ehhez mindenképp kell az engedélye.

2021. márc. 28. 19:49
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!