Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Szülőtartás (rokontartás),...

Szülőtartás (rokontartás), van mitől tartanom? Megítélhetik, és ha igen, mennyit szoktak? Családi történet, vkinek hasonló tapasztalata esetleg?

Figyelt kérdés

Sajnos nem egy szép történet, és nem is rövid. Ha van időd elolvasni, és véleményt, vagy méginkább tapasztalatot írni, megköszönöm.

A szüleim elváltak, kb 15 éve. Az anyámmal sosem volt felhőtlen a kapcsolatom, a testvéremet ajnározta mindig, én csak a szükséges rossz voltam. 20 éves elmúltam, mikor elváltak, megvárták, hogy ne legyen kiskorú gyerek.

A házasságuk alatt szinte végig csak az édesapám dolgozott, aki erején felül teljesített. Így is egyik napról a másikra éltünk, de anyámnak büdös volt a munka, ő csak a barátnőivel szeretett lézengeni, és vásárolgatni. Sajnos a házasságuk végén már annyi tartozás gyűlt fel, mert 1 fizetésből, 2 gyereket+2 felnőttet nem volt egyszerű eltartani, hogy muszáj volt hitelt felvenniük. Én még akkor ezzel nem foglalkoztam, épp csak leérettségiztem, más volt számomra a fontos. A hitelt úgy vették fel, hogy apám volt a fő adós, anyám a kezes. A közös ház pedig megmaradt anyámnak, lakáshasználati joggal, és a hitellel. Apám oda nem teheti be a lábát 15 éve, albérletbe kényszerült, de anyám azt várta, hogy a hitelt azért fizesse tovább. Anyám talált egy öregurat, aki éveken át eltartotta, viszont tavaly ez az öregúr meghalt. Időközben még az történt, hogy az apám nagyon beteg lett, kb havi 40 ezer ft-ot kap, magamhoz vettem, mert már nem tudja magát eltartani. Nem csak anyagilag, egészségileg sem, nem maradhat már felügyelet nélkül.

Nos, anyám 60 évesen jutott el oda, hogy kénytelen volt elmenni dolgozni. Mi régebben az akkori párommal több munkára beajánlottuk, de mindig volt valami kifogása, ilyesmik, hogy az egyik helyre rossz a közlekedés (mi is ugyanoda jártunk dolgozni, távolsági busszal, tényleg nem a legjobb, de ha valaki dolgozni akar, akkor tud), a másik helyen meg ő nem kedveli a főnökasszonyt. Nyilván kényelmes volt neki, hogy eltartják. Viszont mikor már nem volt, aki eltartsa, hirtelen azonnal tudott munkát találni, elment takarítani - méghozzá több helyre is jár egyszerre. Érdekes, hogy 60 évesen egyből talál többet, az az ember, aki előtte 30 éven át állította, hogy nem kap munkát sehol, mert nincs végzettsége.

A ház hitele 15 éve nincs fizetve, és nha-néha felbukkan a végrehajtó. Most jön a sztori lényegi része: anyám megijedt, így elkezdte árulni a házat, és felvette velünk a kapcsolatot, hogy benne lennénk-e, adjunk meghatalmazást, menjünk ügyvédhez, stb, ő majd mindent leszervez. A végrehajtó kevesebbért adná el, mint a tartozás, szóval neki nem lenne hova mennie. Gondoltam, legyen (én hozom a döntéseket, az apám már szellemileg sem valami friss), legalább megszabadulunk ettől az évtizedes tehertől, és még kicsit talán jól is járunk. Az összegek: kb 20 milliót érő ház, kb 13 millióra feldagadt tartozás, még ha mindenféle végrehajtási díj meg egyéb lejön, és marad nekik fejenknt 1-2 millió, azért is megéri néhányszor elmenni egy ügyvédhez aláírni a papírokat. De itt jött a feketeleves: ahhoz, hogy egy végrehajtás alatt álló ingatlannal elkezdjen foglalkozni egy iroda, a feleknek előre rögzíteniük kell a megállapodásukat, hogy a megmaradó összegből ki milyen mértékben részesül. Ez így korrekt, ne akkor kezdődjön a huza-vona, mikor már valaki tényleg leszámolná a pénzt a házért. Elmentünk az ügyvédhez, és anyám közölte, hogy akkor ő "hajlandó" a tartozást közösként kezelni, és a közös ház árából az rendeződik először, viszont a fennmaradó összeg így teljes egészében az övé. Az indoka, hogy a tartozás amiatt keletkezett, hogy apám éveken át nem fizetett adót, amiatt kellett felvenni a nagy hitelt, ami aztán hatalmasra duzzadt. Ennek a kifizetése pedig el is viszi az apám részét a ház árából. Én próbáltam higgadt maradi, az ügyvéd nem szólt közbe. Közöltem, hogy az a sok tartozás a házasságuk alatt azért keletkezett, mert apámnak egyedül kellett dolgoznia, és csak így tudott minket eltartani. Mivel házasság alatt keletkezett, közös. MAjd a hitelt is együtt vették fel, szintén közös, senkit nem érdekel, hogy már válófélben voltak. Anyámat ugyanúgy terhelte a fizetési kötelezettség, és ha ő teljesíti ezt 15 éven át, akkor nem jutunk ide, hogy a 4 milliós hitelből 13 millió lesz. Na mindegy, nyilván nem mentünk bele, semmit nem vitt a házasságba, menet közben sem tett bele semmit, de kivenni már akar belőle. És itt jön, ami engem érint, mert elkezdett fenyegetni, hogy ha nem egyezünk bele, akkor beperel szülőtartásért. Elkezdtem ennek utánanézni, érdemtelenséget lehet ilyenkor felhozni ellenérvként. Ezen az oldalon olvastam, hogy ha 18 éves koromig eltartott és iskoláztarttt, akkor teljesítette szülői kötelezettségét, és ha jogosult rá, akkor megítélik neki a szülőtartást (rokontartást). Amilyen ostoba és agresszív, képes rá, és itt jönnek képbe a kérdéseim. Nem mondhatni, hogy ő tartott el, mert nem törődött velem, az eltartásomhoz nem járult hozzá, viszont mivel házasságban éltek, családként mégis eltartottak és iskolázott vagyok. Mikor érettségi után felnőttem és elkezdtem dolgozni, többször meglopott, de ezeket nem tudom bizonyítani, óriási családi balhék voltak akkoriban. Az akkori párommal a válásuk táján jöttünk össze, amikor az apám elköltözött albérletbe, akkor az anyám kitalálta, hogy fizessünk neki albérleti díjat, amiért ott lehetünk. Na akkor döntöttünk úgy, hogy elköltözünk. Rengeteg hitellel vettünk (vettem) egy kis házikót, amit a mai napig fizetek. Illetve időközben idekerült a beteg apám is, akit eltartok. Anyám azzal támadhatna, hogy egyedül nem tud megélni, ha elárverezik a házat, hogy a fizetéséből azért nem jön ki, mert annak a hitelnek a letiltása elviszi a pénzét, ami szerinte nem is az ő hitele. Egy minimálbérből pedig még albérletet sem tud fizetni. Az apámat egyedül tartom évek óta, a testvérem soha egy fillért sem segített, nem tartjuk a kapcsolatot. Neki 2 gyereke van, akik előbbrevalók, így biztosan nem köteleznék szülőtartásra. Milyen jogaim és lehetőségeim vannak, illetve milyenek vannak anyámnak? A saját megélhetésem, az apám eltartása, a saját hitelem mellett még kötelezhetnek arra, hogy fizessek ennek a nőnek, aki sosem volt igazi anya, aki meglopott, aki a családi házunkban albérletet akart nekem kiadni, aki az örökségemet is el akarja lopni, saját önző érdekei miatt?



2021. máj. 23. 19:31
 1/7 anonim ***** válasza:
100%
ez durva. de ha nem adjátok el a házat, akkor mi van? tovább nő a tartozás? a végrehajtó nem árvereztetheti el? akkor ráadásul lehet, hogy még a tartozást sem fedezi, ha áron alul megy el.erre nem gondol anyád? akkor is az utcára kerül és továbbra is lesz tartozása
2021. máj. 23. 19:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

Szerintem arra apellál, hogy ha 15 évig megúszta, akkor még pár évig ugyanez maradhat. A vírus miatt meg úgyis kilakoltatási moratórium van. Igen, a tartozás mindig nő. Épp azért ijedt meg, mert kapott egy levelet a végrehajtótól, ilyenkor le szokták írni, hogy milyen összeget állapítottak meg, ami sosem éri el a ház valós forgalmi értékét. Ha sikerül elárverezni, akkor jó eséllyel még mindig marad tartozás. Ezért próbálta hirtelen eladni, és már érdeklődő is lett volna rá. Tudja, hogy árverezéssel is az utcára kerül, de ő azt hitte, hogy belátjuk és elfogadjuk, hogy a maradék 6-7 millió jár neki. Abból már simán tudott volna venni valamit. (falu, egy szoba-konyhás kis lakható házikó már van 4-5 milliórt, egész jó állapotban, de Jófogáson 3 millió körül több kis zártkerti miniház van.)

Anyám nagyon másképp látja a dolgokat, mint úgy általában az emberek, de sajnos nem a jó irányba tér el a gondolkodása. 8 általánosa van, nem valami intelligens, és ez még agresszióval is párosul. A legrosszabb párosyítás, mikor a hülye meg van győződve arról, hogy igaza van.

Nekem még az a durva az egészben, hogy 15 éven át miért nem csapott az asztalra a bank meg a végrehajtó sem?

2021. máj. 23. 19:54
 3/7 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem szülőtartást aktív korú, egészséges, dolgozó szülő esetén nem ítélnek meg. Amúgy én meg azt mondanám, mivel apádat te vetted magadhoz, max vegye testvéred magához anyátokat. Nem vagyok jogász, de az igazságérzetem ezt mondja.


De megnyugtatásul olvasd el ezt:


"A visszaélések megelőzése érdekében ezt a feltételt igen szigorúan vizsgálják minden esetben, ahol felmerül a szülőtartási kötelezettség. Amennyiben a szülő


még a nyugdíjkorhatár előtt áll,

éppen munkanélküli,

azonban munkára alkalmas fizikai és mentális állapotban van,

nem tarthat igényt a szülőtartásra."


[link]

2021. máj. 23. 21:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%
mondjuk az tényleg jó kérdés, hogy eddig miért nem léptek. de szerintem sem ítélnék meg a szülőtartást. pláne így, hogy apukádat is te tartod el.
2021. máj. 23. 21:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
100%
A szülőtartást a jó büdös életben senkinek nem ítélik meg, szóval nincs miért aggódnod. A törvény effektíve úgy van kialakítva, hogy csak elképesztően ritka esetekben teljesülhet az összes követelmény egyszerre. Mivel te lakáshitelt is fizetsz, apádat is eltartod, anyád nem önhibáján kívül tart ott, ahol, és gondolom nem aranyból van a WC-csészéd, szinte lehetetlen, hogy anyád bármiféle szülőtartási díjat tudna követelni tőled.
2021. máj. 23. 22:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
100%
Ha véletlen meg is ítélik (aktív korú, dolgozó nőnek, pár milliós bankszámlával kizárt), akkor is kb 10 ezerről van szó, amit minden gyerekre köteleznek, de mivel apádat eltartod kizárt, hogy ennek bármi végeredménye lesz, ami anyádnak kedvez
2021. máj. 24. 12:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
Ne aggódj emiatt. Az anyósom is beperelt egyszer minket szülőtartásért. A bíróság mindent megvizsgál. Mi papírokkal tudtuk bizonyítani hogy mennyi adósságot fizetünk helyette, gyakorlatilag lefedtük a párom fizetését sajnos... A bírónő pszichiáterhez küldte anyós pajtást, természetesen elutasította a kérelmét. Szomorú hogy ilyen szülők vannak. A te anyád aktívan dolgozik, nem valószínű hogy bármit ki tud csikarni tőled, pláne hogy édesapádról is te gondoskodsz.
2021. máj. 31. 11:59
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!