Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Mennyire vagyok büntetendő ha...

Mennyire vagyok büntetendő ha látom hogy 2 fél ordít egymással,és levidezom?

Figyelt kérdés

Példa:

Két utas ordítozik egymással,és 98 az százhoz hogy verekedésbe végződik.

És én titokban levideózom,és puff,első pofon el csattan.

Jogilag ha én levideózom,mennyire büntetnek meg?

Vagy legális ha én levideózom?

Elvégre bizonyíték egy büntetben,nem?



#Verekedés, bunyó, önvédelem,erőszak,törvény,jog
2021. jún. 28. 10:34
 1/8 anonim ***** válasza:
95%

Maga a videózás nem büntetendő.

Ha viszont kiderül - utólag - hogy te voltál aki egymásnak hergelte őket vagy elmulasztottál segítséget hívni, rendőrt vagy mást aki megakadályozza a bajt és megsérül valaki, akkor ezért felelősségre vonhatnak.

Pl. ha egy baleset történik és te levideózod azért nem büntetnek meg. Ha viszont videózol AHELYETT hogy segítenél és hívnád a mentőket vagy kiszednéd az utasokat, elállítanád a érzést, egyebet tennél ami ilyenkor kötelezettsége mindenkinek - akkor segítségnyújtás elmulasztása miatt alaposan megbüntetnek.

2021. jún. 28. 10:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:

1-ső

Nem én lennék az fekete bárány,de csak példaként hoztam fel.

De teszem az, vonaton történik,akkor max következő pálya udvaron elszállítják,de addig vonaton vannak,és teszem az,1órás a vonat út.

Én meg nem megyek be a verekedésben,mert még nekem ugranak.

"Pl. ha egy baleset történik és te levideózod azért nem büntetnek meg. Ha viszont videózol AHELYETT hogy segítenél és hívnád a mentőket vagy kiszednéd az utasokat, elállítanád a érzést, egyebet tennél ami ilyenkor kötelezettsége mindenkinek - akkor segítségnyújtás elmulasztása miatt alaposan megbüntetnek"

Nyilván segítenék elsősorban,ahogy tudnék.

2021. jún. 28. 10:57
 3/8 anonim ***** válasza:
A levideózás nem bűncselekmény, ha viszont közzéteszed az arcukat nem takarva ki, az személyiségi jogot sért.
2021. jún. 28. 11:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
97%

Ha mást engedélye nélkül levideózol, az csak akkor bűncselekmény - személyes adattal "viszaélés -, ha haszonszerzési célból vagy jelentős érdeksérelmet okozva" teszed.

Pl. kiteszed youtube-ra, facebookra, a nézettséggel pénzt keresel és/vagy ez őt meg lejáratja. Egyéb esetben csak polgári perben perelhet személyes adatok védelméhez való személyiségi joga megsértése miatt.


A jog alapelve még az, hogy olyan cselekmény nem büntethető, ami közjó érdekében indokolt. Ha a kéz személy cselekménye garázdaság - kihívóan közösségellenes, erőszakos magatartást tanúsít, amely alkalmas arra, hogy másokban megbotránkozást vagy riadalmat keltsen -, akkor bizony a lekamerázásuk még akkor is közérdek, ha ebből neked pénzed lesz, őket meg lejáratja, sőt a hatóság beazonosítja őket (arkép felismerő rendszerrel, személyi igazolványok képe már ott az állam személynyilvántartásában) és büntetőeljárást is indít ellenük.


Btk.

Személyes adattal visszaélés

219. § (1) * Aki a személyes adatok védelméről vagy kezeléséről szóló törvényi vagy az Európai Unió kötelező jogi aktusában meghatározott rendelkezések megszegésével haszonszerzési célból vagy jelentős érdeksérelmet okozva

a) jogosulatlanul vagy a céltól eltérően személyes adatot kezel, vagy

b) az adatok biztonságát szolgáló intézkedést elmulasztja,

vétség miatt egy évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.

(2) * Az (1) bekezdés szerint büntetendő az is, aki a személyes adatok védelméről vagy kezeléséről szóló törvényi vagy az Európai Unió kötelező jogi aktusában meghatározott rendelkezések megszegésével az érintett hozzáféréshez való jogának gyakorlása érdekében szükséges tájékoztatására vonatkozó kötelezettségének nem tesz eleget, és ezzel más vagy mások érdekeit jelentősen sérti.

(3) * A büntetés két évig terjedő szabadságvesztés, ha a személyes adattal visszaélést különleges adatra vagy bűnügyi személyes adatra követik el.

(4) A büntetés bűntett miatt három évig terjedő szabadságvesztés, ha személyes adattal visszaélést hivatalos személyként vagy közmegbízatás felhasználásával követik el.


Ptk.

2:43. § [Nevesített személyiségi jogok]

A személyiségi jogok sérelmét jelenti különösen

...

e) a magántitokhoz és a személyes adatok védelméhez való jog megsértése;

2021. jún. 28. 11:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:

4

Jó,de csak példaként hogy csak:

Nagy verekedés van,és mondjuk csak lekameráztam hogy ki kezdte,és feltöltöm yt-re,és totál felismerhető az arcuk,és semmi féle pénz nem kerestem.

Akkor is megbünhetetnek?

2021. jún. 28. 11:34
 6/8 anonim ***** válasza:
95%

Egy cselekmény hiába valósít meg Btk. szerinti tényállást, példád másnak jelentős érdeksérelmet okoz, de ha az közjó érdekében történik, akkor nem bűncselekmény.


Egy verekedés már garázdaság vétség (bűncselekmény), azaz ha ezt osztod meg, akkor az nem büntetendő.

De ha mondjuk azt kamerázod le, hogy egy személy ittasan dülöngél az utcán vagy prostituálttal köt üzletet, ezt teszed közzé az már bűncselekmény, mert ezzel neki ok nélkül okoztál neki jelentős érdeksérelmet (mely jóhírét csorbította). Tekintettel arra, hogy sem a részegeskedés sem a kurvázás önmagában nem törvénybe ütköző.

2021. jún. 28. 11:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:

6

Jó, nyilván nem kamerázom le hogy valaki részeg,meg prostizik,de attól még olyan mint a lopás, verekedés, rongálás stb ami elég nagy bűn már

2021. jún. 28. 11:59
 8/8 anonim ***** válasza:

A részegeskedés, kurvázás nem ütközik törvénybe, csak egyes közösségek társadalmi normáiba. Kb. olyan deviancia, mint a homoszexualitás, amit érezhet egyes közösség súlyosabb társadalmi norma szerinti bűnnek, mint pl. egy 50 ezer forint alatti vagyon elleni szabálysértést.

Másik példa: a társadalom többsége nem botránkozik meg azon nagyon, ha pl. két 15 éves összebunyózik egy csaj miatt, hiába cselekményük garázdaság. (Ha csak nem bokszringbe szervezik.)

2021. jún. 28. 12:13
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!