Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Magyarországon hogyan működik...

Magyarországon hogyan működik a termékek adóztatása?

Figyelt kérdés

Mondjuk vegyünk példának bármilyen hétköznapi tárgyat, például egy cipőt.

Tehát legyártják, a gyár rá teszi a hasznot plusz adóznak utána. Tőle megveszi a nagykeres ő szintén rá teszi a hasznot plusz adózik utána. Majd ő tovább adja (jobb esetben) a boltnak ami szintén rá teszi a hasznot plusz adózik utána.


Ez így működik? Vagy csak az adózik utána aki ténylegesen eladja?



2021. aug. 18. 20:54
 1/5 anonim ***** válasza:
100%
Áfát a példádban csak a boltnak kell rátennie.
2021. aug. 18. 20:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

Kérdező, nincsen többszörös adózás.

Amíg el nem adják neked a cipőt addig nincsen rajta adó. Adó azon van amit a cipő készítéséhez használnak, mint a villanyáram, az üzemanyag a szállításhoz, a dolgozó munkabére. A cipőhöz szükséges bőrön is ha van adó akkor azt visszaigényelheti a vevő ha ő is tovább gyárt belőle egy másik terméket. Ezért vannak a nagykereskedések és ezért különböztetik meg a viszonteladókat is a sima egyszerű vevőtől.

Ha egy cipőt nézel, akkor a marha tartója aki a marhát beviszi a vágóhídra, az eladja a bőrét az állatnak. Ha egy civil veszi meg hogy otthon kitegye a falra, akkor azon lesz ÁFA, ha egy cipőgyártő veszi meg akkor nem lesz rajta. Ez a nagykereskedelmi ára. Pl. ezen a linken bőröket forgalmaznak. Eladnak nagykereskedőknek is és kiskereskedőknek is - meg ezzel egyéni vevőknek is, azaz nem csak egy cég vásárolhat tőlük hanem ha akarok akkor én is.

[link]

"7 600 Ft + áfa / m2"

A cipőnek való bőrnél az adó nélküli árat tüntetik fel - egy nagykereskedő, vagyis egy cipőt gyártó cég ezt fogja megfizetni nekik. Mellette ott van, hogy "+ áfa", azaz ha én akarom ezt a bőrt megvenni, akkor nekem a 7600Ft+27% ÁFA-t is meg kell fizetnem, azaz 9652Ft-t egy nm bőrért. Ez a 2052Ft megy az államkasszába forgalmi adóként. Ha a cipőgyártó cég vette meg 7600Ft-ért, akkor ők ebből elkészítenek egy pár cipőt és az alapanyag bekerül az árába a többi költséggel együtt, ezért lesz egy bakancs 37000Ft. Éppen így nem fizettek a cipőfűzőért, a talp anyagáért, a varrócérnáért és egyébért sem ÁFA-t, mindezek után egyben fizeti meg majd a vásárló a cipő árában - a 37000Ft-ból a 27%-t, 9900Ft-t a boltban való fizetést követően fognak az államkincstárba juttatni a kereskedőtől.

Ezért van az, hogy egy villanyszerelő olcsóbban tud hozzájutni bizonyos alanyagokhoz mint ha te mész be ugyanabba a boltba megvenni ugyanazokat, mert a forgalmi adót majd akkor fizetik meg utána amikor neked kiszámlázza a munkáját. De egy csillárt már ugyanannyiért venne meg ő is ha hozzád szereli be, mert az már kész termék és nem szerelési alapanyag, mint a drót amit előtte vezetett a falba.

Azonban az adófizetés nem ilyen egyszerű, sokféle adózás van, létezik a fordított ÁFA fizetés és más nyalánkságok is, aki profi a témában majd lehet leírja azt is.

A lényeg, hogy egy termék csak egyszer adózik amikor a végén megveszi a vevő. Hogy éppen ki az a vevő, az már a terméktől és annak felhasználásától is függ, hogy magyar vagy külföldi, uniós vagy külső országból jön stb.

2021. aug. 18. 21:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

" Eladnak nagykereskedőknek is és kiskereskedőknek is -"

Ezt bután írtam, helyesen: ők eladhatnak mint nagykereskedők és mint kiskereskedők is, vagyis cégnek is adhatnak el aminek nem kell az ÁFA-t kifizetnie és nekem, mint vevőnek is eladhatják, ekkor kiskereskedőként forgalmazzák a bőröket, és akkor nekem kell ÁFA-t fizetni.

2021. aug. 18. 21:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:
Így már értem, azt hittem mindenkinek rá kell tenni a 27%-os ÁFÁT.
2021. aug. 18. 21:24
 5/5 Nemzeti konzervatív ***** válasza:
100%
Jól gondoltad, mindenkinek rá kell tenni. Mivel többfázisú ÁFA van Magyarországon. Csak ugye a vállaltok a beszerzések ÁFA-ját le bírják vonni. Így ténylegesen csak a beszerzés-eladás különbsége adózik.
2021. aug. 19. 00:12
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!