Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Elkövetek ezzel valamit?...

Elkövetek ezzel valamit? Becsületsértés, személyiségoi jogok , stb?

Figyelt kérdés

Van egy szervizes, akinek oda adtam 2 drága akkut javításra, és 3 hónapja hiteget mindennel, hogy nincs alkatrész, nincs ez-az, na végre most azt mondta kész van és feladja, de nem adta. és azóta eltűnt, nem válaszol semmire. ha hívom, ismét azt mondja hogy "jaj pont most adom fel", mint egy automata. Feltehetően eladta valakinek már.


na most én mindent felvettem szerencsére, szóval tudom bizonyítani az igazamat, és mivel az illetőnek baromira fájna X körökben, ha ez kiderülne róla, sztem hatásos lenne, ha kiteregetném facebookon az egészet, szépen hangfelvételekkel, levelezésekkel együtt.


Sztem tök igazam van, de kérdés h esetleg ezzel elkövetnék vmit, és pl ha nem is bűncselekmény, de személyiségi jogok miatt perelhetne még így is, hogy tudok mindent bizonyítani?


kösz előre is



2021. aug. 31. 14:03
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

Ezzel egyetlen dolgoz tehetsz legálisan - feljelented az illetöt a rendörségen, a bizonyítékok mellékelésével.

Minden egyéb miatt csak neked lesz bajod, szeméyiségi jogok megsértése, hitelrontás, rágalmazás, stb miatt.

Az, hogy tudod bizonyítani, amit állítasz, nem jelent semmit, a gond az, hogy nyilvánosan terjesztesz róla olyasmit, ami negatív színben tünteti fel - és ez az, ami büntetendö.

2021. aug. 31. 14:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

oké, negatív színben tűnteti fel, na de ez az igazság. tudom bizonyítani azt a negatív színt.

de oké értem, csak attól tartok,a rendőrség nem tartja ezt olyan nagy értéknek h megmozduljon, aztán jó eséllyel még a feljelentést se tudom megtenni.

2021. aug. 31. 15:47
 3/4 anonim ***** válasza:
Elobb feljelentés
2021. aug. 31. 16:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

Ezért csak polgári perben perelhetne, sérelemdíjat, kártérítést követelhet.

(Nem levéltitok megsértése bűncselekmény a publikálás, ha te vagy a kommunikációban az egyik fél)

Simán kiteheted, úgysem fog perelni, a jóhírének megsértése indokolt, a magántitok megsértése meg arányos ahhoz mérten hogy becsapott (amit igért, nem tartotta be).

Előtte kérd tőle vissza az akksikat és az előleget, ha adtál, utána tedd ki.


Ptk.

2:43. § [Nevesített személyiségi jogok]


A személyiségi jogok sérelmét jelenti különösen

...

d) a becsület és a jóhírnév megsértése;

e) a magántitokhoz és a személyes adatok védelméhez való jog megsértése;

...

g) a képmáshoz és a hangfelvételhez való jog megsértése.

2:45. § [A becsülethez és jóhírnévhez való jog]

(1) A becsület megsértését jelenti különösen a más személy társadalmi megítélésének hátrányos befolyásolására alkalmas, kifejezésmódjában indokolatlanul bántó véleménynyilvánítás.

(2) A jóhírnév megsértését jelenti különösen, ha valaki más személyre vonatkozó és e személyt sértő, valótlan tényt állít vagy híresztel, vagy valós tényt hamis színben tüntet fel.

2:46. § [A magántitokhoz való jog]

(1) * A magántitok védelme kiterjed különösen a levéltitok és hivatásbeli titok oltalmára.

(2) A magántitok megsértését jelenti különösen a magántitok jogosulatlan megszerzése és felhasználása, nyilvánosságra hozatala vagy illetéktelen személlyel való közlése.

2:47. § *

2:48. § [A képmáshoz és a hangfelvételhez való jog]

(1) Képmás vagy hangfelvétel elkészítéséhez és felhasználásához az érintett személy hozzájárulása szükséges.

(2) Nincs szükség az érintett hozzájárulására a felvétel elkészítéséhez és az elkészített felvétel felhasználásához tömegfelvétel és nyilvános közéleti szereplésről készült felvétel esetén.


2:52. § [Sérelemdíj]

(1) Akit személyiségi jogában megsértenek, sérelemdíjat követelhet az őt ért nem vagyoni sérelemért.

(2) A sérelemdíj fizetésére kötelezés feltételeire - különösen a sérelemdíjra köteles személy meghatározására és a kimentés módjára - a kártérítési felelősség szabályait kell alkalmazni, azzal, hogy a sérelemdíjra való jogosultsághoz a jogsértés tényén kívül további hátrány bekövetkeztének bizonyítása nem szükséges.

(3) A sérelemdíj mértékét a bíróság az eset körülményeire - különösen a jogsértés súlyára, ismétlődő jellegére, a felróhatóság mértékére, a jogsértésnek a sértettre és környezetére gyakorolt hatására - tekintettel, egy összegben határozza meg.

2:53. § [Kártérítési felelősség]

Aki személyiségi jogainak megsértéséből eredően kárt szenved, a jogellenesen okozott károkért való felelősség szabályai szerint követelheti a jogsértőtől kárának megtérítését.



Btk.

Levéltitok megsértése

224. § (1) Aki

a) másnak közlést tartalmazó zárt küldeményét megsemmisíti, a tartalmának megismerése végett felbontja, megszerzi, vagy ilyen célból illetéktelen személynek átadja, illetve

b) * elektronikus hírközlő hálózat - ideértve az információs rendszert is - útján másnak továbbított közleményt kifürkész, ha súlyosabb bűncselekmény nem valósul meg, vétség miatt elzárással büntetendő.

(2) A büntetés egy évig terjedő szabadságvesztés, ha az (1) bekezdésben meghatározott bűncselekményt foglalkozás vagy közmegbízatás felhasználásával követik el.

(3) A büntetés

a) két évig terjedő szabadságvesztés, ha az (1) bekezdésben meghatározott bűncselekmény,

b) bűntett miatt három évig terjedő szabadságvesztés, ha a (2) bekezdésben meghatározott bűncselekmény

jelentős érdeksérelmet okoz.

2021. aug. 31. 16:24
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!