Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Itt azt írják, hogy az egyesül...

Itt azt írják, hogy az egyesület alapszabálya az abban meghatározott célkitűzéseknek megfelelően biztosítja a szervezet demokratikus, önkormányzati elven alapuló működését. Ez követelmény?

Figyelt kérdés

[link]


Később viszont azt írja, hogy a jogszabály csak a minimális tartalmi elemeket sorolja fel. A szervezetnek az alapszabály tartalmát tekintve lényegében teljes szabadsága van (természetesen jogszabályba ütköző vagy más tiltott tevékenységet nem tartalmazhat az alapszabály).



Ezek alapján tehát nem világos, hogy a demokratikus, önkormányzati elven alapuló működés követelmény-e? Lehetséges-e nem demokratikus egyesületet létrehozni?



2021. nov. 1. 19:39
 1/9 anonim ***** válasza:
Demokratikus azt jelenti, hogy az egyesület tagjai közgyűlésen szavaznak a napirendi pontokat illetően, stb. Ez szerintem alap. Ha te olyan szervezetet szeretnél, ahol az van, amit te akarsz, és senki nem szól bele semmibe, akkor hozz létre egy bt-t, majd meglátod, mire mész úgy.
2021. nov. 3. 11:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
Egyesület szerintem nem kéne demokratikus legyen feltétlenül. Miért ne lehetne nem demokratikusan egyesülni. De a nagyobbik problémám az, hogy a demokrácia formája sokféle lehet, miért kéne közgyűlésre megszorítani, mint egy lakógyűlés. Hadd döntse már el az egyesület maga, hogy hogyan valósítja meg a döntéshozatalt, akár a demokratikus önkormányzati elvet, miért akar abba törvényileg beleszólni az állam? Ez nonszensz. És semmi értelme sincs, mert ha mondjuk egy egyesületnél valamit nem papírforma szerint csinálnak, annak az ég világon semmi következménye nem lesz nyilván. Ha a jegyzőkönyv véletlenül elég a tűzben és nem lehet a törvényi kötelezettséget teljesíteni, akkor talán megszűnik az egyesület, vagy valaki feljelenti, vagy összedől a világ?
2021. nov. 3. 13:39
 3/9 anonim ***** válasza:

Szerintem egy kicsit belegabalyodtál a gondolatmenetedbe, vagy engem nem értettél meg. Az egyesület tagjai gyűlnek össze, és hozzák a döntéseket. Te is azt kérded, hogy miért nem az egyesület maga dönt. Ki az egyesület, aki döntsön, hogy érted ezt?

Miért akar beleszólni törvényileg az állam? Az állam mindent szabályoz bizonyos keretek között, vállalkozásokat is...

2021. nov. 3. 15:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 Dzsoki ***** válasza:
Nem követelmény.Lehet,olyat beletenni,hogy az Egyesületi Elnök szavazata 50 százalékot ér.Ez így,nem demokratikus.Amennyiben,a tagok,ezt megszavazzák,akkor törvényes.Akinek,nem tetszik,kilép.Valóban,nem életszerű,de lehetséges.
2021. nov. 27. 19:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
Dzsoki, ez szerintem hülyeség. Ennyi erővel nem is lehet elnököt legitim módon választani.
2021. nov. 27. 20:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 Dzsoki ***** válasza:
Az volt a kérdés,hogy kötelező-e,demokratikus,önkormányzati elven működnie,egy egyesületnek?Kitartok,az mellett,hogy nem kötelező.Nem tilos,nem demokratikus egyesületet létrehozni.Tagadások,nélkül:Szabad,nem demokratikus egyesületet létrehozni.Mi mond ennek ellent?Valóban,nem életszerű,de itt,most elméleti a kérdés,ha jól értem.
2021. nov. 27. 20:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

A link nem egy konkrét egyesület informécióit tartalmazza, hanem a törvénykönyvből szedett kivonatot.

Tehát nyilván a leírtakkal nem lehet szembemenni egy olyan alapszabállyal, hogy az elnöknek teljhatalma van, és leválthatatlan, stb. mert ez törvénytelen, ennél fogva egy ilyen alapszabály semmis.

2021. nov. 28. 11:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 Dzsoki ***** válasza:
Az teljesen normális,hogy egy egyesület,demokratikusan működik,választott tisztségviselőkkel.Elméletben is,gyakorlatban is.Az volt a kérdés,hogy létre lehet-e hozni,nem demokratikus egyesületet?Élőben,miért nem lehet,ha a tagok,elfogadják ezt?Esetleg,csak részarány van.Tehát,nem mindenki szavazata,egyenértékű.A tagé egyet ér,a titkáré tízet,az elnöké,harmincat.Nem demokratikus,de mi tiltja ezt,ha a tagok elfogadják?
2021. nov. 28. 12:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
Azért mert ez törvénytelen.
2021. nov. 28. 16:03
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!